Psikiyatrist Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Psikiyatrist Olmak İçin Neler Yapılmalı ?

Psikiyatrist, insanlarda görülen ruhsal bozuklukları inceler, bir tanı koyar ve tedavisi üzerine çalışır. Tıp doktorudur. Psikiyatrist olmak için Tıp Fakültesi mezunu olunması gerekir. Psikiyatristlerin imza atma yetkileri ve reçete yazma hakkı bulunmaktadır. Ayrıca ileri tıp teknikleri kullanabilir ve yorumlayabilirler. Psikiyatr veya psikiyatri uzmanı olarak da bilinir.

Psikiyatrist olmak için hangi sınavlara girilir ?

Psikiyatrist olmak için öncelikle YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) sınav aşamalarını geçmek,  Tıp Fakültesi’ni kazanmak için belirli puanı almak gerekmektedir. Tıp Fakülteleri, hazırlık sınıfı haricinde 6 yıllık eğitim verir. Sonra herhangi bir psikiyatri bölümünde uzmanlaşmak için KPDS (Kamu Personeli Dil Sınavı)’na girip belirlenen puanı almalarının ardından TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı)’na girmelerine hak kazanmaları gerekir. 2 kez yapılan TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı)’ndan iyi bir puan alan kişiler ise 5 yıllık asistanlık eğitimini alırlar, diğer bir deyişle staj görürler.  5 yıl boyunca teorik ve pratik bilgiler verilir. Eğitimin sonunda sınava tabi tutulurlar. Sınavdan başarılı olan kişiler psikiyatrist olurlar.

Psikiyatri dalları nelerdir?

Alan dalları şunlardır; Jeriyatrik, organizasyon, çocuk psikiyatristi, nöro psikiyatrist, adli psikiyatrist, bağımlılık ve ergen psikiyatristi.

Bu alanda doktor olacak adayların sabırlı olabilmeleri çok önemli bir etken. Alan sebebiyle sabır gerektiren bir meslek olduğundan yapısı gereği asabi kişilerin bu mesleği doğru bir şekilde yapabilmeleri için öncelikle kendilerini sakinleştirmeleri gerekir.

Bölümü seçen insanların emtapi kurabilme yeteneklerininde gelişmiş olması ve çözüm üretebilir olmaları gerekir. Alanında en iyi diyebileceğimiz birçok doktor sabır ve anlayışlarıyla bulundukları mevkiye gelmişlerdir. Ve tavsiye edilen doktorlar arasına girebilmelerindeki başarıda yine sabırlı, anlayışlı ve empati kurabilen biri olmalarına ve çözüm üretebilmelerine bağlı.

Konu hakkında yorumunuzu bırakabilirsiniz..