2020 Yılında İnternette En Çok Aranan Kelimeler

2020 en çok aranan kelimeler

2020 yılı başından itibaren afetlerle geçmekte iken birden bir virüsün ortaya çıkması ile milyonlarca insan evlerine kapandı. Evlerinden işlerini yürütenler, okula ve işe gidemeyenler bu durumda sosyal aktivite bulmakta zorlandığı için internet kullanımını arttırdı.

Korona virüsü ile alakalı önlemler kapsamında neler yapılır diye önlem almak amaçlı aramalar yapan sayısı sizlerinde aklından geçirdiği üzere oldukça fazla. Ve daha önce belirttiğimiz gibi korona virüsü nedeniyle evden ayrılamayanlar sosyal aktivite amaçlı film, dizi aramalarına yönelmiş durumda. Gençler ise daha çok online oyunlara yönelmekte.

Milyonlarca insanı evlerine hapseden bu virüs nedeniyle insanlar virüsten en az zararla kurtulabilmek için gerekli olan materyallerin neler olduğunu ve nasıl temin edileceğini de internet ortamında aratmaktalar. Korona virüs nedeniyle internette son 2 ayda en fazla aratılan kelimeler başta maske, dezenfektan, eldiven ve dezenfeksiyon hizmetleri olmuştur.

Zamanını dolu dolu geçirmek isteyen internet kullanıcıları ise çoğunlukla en iyi yabancı diziler ve en iyi yabancı filmler gibi aramalar başta olmak üzere netflix en iyi diziler ve gelmiş geçmiş en iyi filmler aramalarını yapmışlar. Netflix dizileri kapsamında yapılan aramalarda en çok aranan dizi tabiki de La Casa De Papel olarak kayıtlara geçti.

Alınan önlemler nedeniyle çoğu kişiler evden çıkamadığı için evinde farklı aktiviteler denemek üzere nasıl yapılır ana arama kelimesi ile ekmek nasıl yapılır, tatlı tarifleri, yemek tarifleri kelimelerinde de aramalar yaptılar.

Korona virüs ile birlikte çalışamayan vatandaşlarımız ise devlet desteklerinde ve işyerlerinde alabilecekleri ödenekler hakkında aramalarda bulundular. Devlet desteği konusunda en çok aranan kelime türlerinde pandemi sosyal destek araması, devletin uygulaması olan açık kapı araması ve kredi başvurusu kelime aramaları en çok aratılan kelimeler oldu. Kısa çalışma ödeme araması da bu kelimelerin ardından en çok arananlar listesinde yer aldı.

Virüs nedeniyle toplu şekilde biarada olmanın salgını tetikleyeceği yönündeki görüşler ile Milli Eğitim Bakanlığı okulları geçici süreyle tatil etmiş ve uzaktan eğitime başlanılmıştı. Bu nedenle öğrenci ve velilerin internette en çok arattığı kelime ise Ebatv nedir ve Ebatv olmuştur. Bu iki aranan kelimeyi Ebatv giriş araması takip etmekte.

Virüs nedeniyle maske ve eldiven arayışına giren vatandaşlara yüksek fiyatlar ile maske ve eldiven satmak isteyenlerin önüne geçmek maksadıyla devlet epttavm üzerinden başvuru aldığını duyurmuştu. Bu duyuruyla birlikte binlerce insan internette epttavm maske başvuru, epttavm maske aramasını yüksek miktarda yaptı.

Bunun yanı sıra sosyal medyada da oldukça kullanıcı sayısı arttı. Ve çoğunluğun her 3 paylaşımından 1 tanesinde #korona, #koronavirüs, #evdekal ve #koronagünleri hashtagleri kullandığını söylemek mümkün.

2020 yılında Google ve benzeri arama motorlarında yapılan aramalar listemiz bu kadar. Sağlıkla kalın.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir