Abaza Hasan Paşa Kimdir? Abaza Hasan Paşa Hayatı

0 0 vote
Yazımızı Değerlendirin Lütfen

Abaza Hasan Paşa Kimdir? Abaza Hasan Paşa Hayatı

Abaza Hasan Paşa, Osmanlı veziridir. Doğum yılı ve yeri belli değildir. Halep’te 1659 yılında vefat etmiştir.

Kapıkulu Ocağı’nın bir kolu olan Silahtar Ocağı’nda eğitim görüp yetişti. İlk önemli görevini Isparta Sancak Beyi olan Hacı Sinan Paşazade Mehmet Paşa’nın yanında mütesellim (vergi toplayıcılığı) olarak üstlendi. Bu arada devlete baş kaldıran Haydaroğlu Mehmet’e karşı ayaklanmayı bastırmakla görevlendirildi. Haydaroğlu’nu Isparta yakınlarında ani bir baskınla yakaladı ve İstanbul’a göndererek asılmasını sağladı. Bu başarısı üzerine Yeni İl Türkmen Ağalığı ile ödüllendirildi. Ancak bir süre sonra Yeniçeri Ocağı’nın baskısıyla haksız olarak görevinden alınınca 1951 yılında ayaklandı.

Gerede ve Bolu arasındaki bölgeyi ele geçirdi. Ayaklanmayı bastırmak üzere Sivas Valisi İpşir Mustafa Paşa, sonra da önce asi iken devlete boyun eğen ve Karaman Beylerbeyliği’ne atanan Katırcıoğlu gönderildi. Abaza Hasan Paşa, Katırcıoğlu’nu Konya Aksaray’ı yakınlarında bozguna uğratınca İpşir Mustafa Paşa kendisiyle birleşti. Birleşen kuvvetler Eskişehir yöresini de denetimleri altına aldılar ve isteklerini İstanbul’a bildirdiler. Ağırlaşan istekler üzerine Boynueğri Mehmet Paşa ayaklananlara aracı olarak gönderildi. Yapılan görüşmeler sonunda  İpşir Mustafa Paşa’ya Halep Valiliği, Abaza Hasan Paşa’ya Türkmen Ağalığı verildi. 1653 yılında İstanbul’a gelen Abaza Hasan Paşa, burada bir süre kaldı ve yeniden Yeni İl Türkmen Ağalığı’na atandı.

1654 yılında daha önce birlik olduğu İpşir Mustafa Paşa sandrazamlığa atanınca, İstanbul’a çağırıldı ve Anadolu’dan gelen kuvvetlerin komutanı oldu. Fakat 1655 yılında Kaptanıderya Kara Mustafa Paşa’nın Sadrazam İpşir Mustafa Paşa’yı öldürterek sadrazamlığı ele geçirmesi üzerine öc almak üzere kuvvetleriyle Anadolu’ya geçti. Bu sırada Karaman ve Halep Valisi olan Seydi Ahmet Paşa ile anlaştı. Ancak yeni sadrazam  Süleyman Paşa her ikisini de kuvvetli oldukları bölgelerden uzaklaştırmak amacıyla Çanakkale Boğazı’nın savunmasıyla görevlendirildi. Çok kısa süre sadrazam olan Boynueğri Mehmet Paşa,Hasan Paşa’yı daha İstanbul’a gelmeden vezir rüttesiyle 1656 yılında Diyarbakır Valiliği’ne atadı.

Sadrazam’ın Erdel seferine katılması için gönderdiği emre, Köprülü’nün şiddet politikasından çekindiği için uymayan Abaza Hasan Paşa, Arabistan’a geçmek amacıyla kuvvetleriyle birlikte Antep’e çekildiyse de Murtaza Paşa’nın kendisi için kurduğu tuzağa düştü ve Halep’te 30 adamıyla birlikte idam edildi.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster