Akciğer Kanseri Hakkında Bilgi – Akciğer Kanserinin Sebepleri

0 0 votes
Yazımızı Değerlendirin Lütfen

Akciğer Kanseri Hakkında Bilgi – Akciğer Kanseri Hakkında Kısa Bilgi – Akciğer Kanserinin Sebepleri – Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer kanseri, kanser hastalıkları arasında en sık ölüme neden olan hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre erkeklerde ilk sırada, kadınlarda ise ikinci sırada yer alıyor. Tüm dünyada 1,3 milyon ölüme neden olduğu söyleniyor.

Akciğer kanserine sebep etmenlerin ilk sırasında sigara var. Radon gazı, hava kirliliği, sağlığa zararlı kimyasal maddeler ve son olarak genetik faktörler kanser etmenleri arasında. Teşhis öncesi akciğer kanserinin genel belirtileri nefes darlığı, öksürük ve kilo kaybı olarak biliniyor. Ancak hastalığın nerede başladığına, nasıl yayıldığına ve vücudun hastalığa tepkisiyle belirtiler değişebilir. Kanserin tipine göre, kanserin evresine ve hastanın performansına göre farklılaşan tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Küçük hücreli akciğer kanserinde kemoterapi ve radyoterapi tercih edilir. Küçük hücreli dış akciğer kanseri cerrahi müdahale gerektirir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster