Almeria Nerede? Almeria Hakkında Bilgi

0 0 votes
Yazımızı Değerlendirin Lütfen

Almeria Nerede? Almeria Hakkında Bilgi – Almeria Hakkında Kısa Bilgi – Almeria Tarihi – Almeria Tarihi Eserleri

Almeria, İspanya’nın güneydoğusunda, Endülüs (Andalusia) Özerk Bölgesi’nde liman kenti, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. 1990’da yapılan sayıma göre nüfusu 161.566’dır. Almeria Körfezi’nin başında, Granada’nın 105 km doğu ve güneydoğusundadır.

Endüstri (metal işleme, kimya, çimento, mobilya, ayakkabı, tuğla-kiremit), turizm merkezi, canlı bir dışsatım (meyve, şarap, kurşun ve demir filizi), dışalım (kömür, kereste, ham petrol) limanıdır. Liman ve turizm etkinliklerinde dolayı, artülke bağlantısı gelişmiştir.

Almeria Tarihi

Antik Çağ’da Fenikeliler tarafından Bartulos adıyla bir ticaret kolonisi olarak kuruldu. İS 19’da, Romanlıların başlıca limanlarında biri oldu. Endülüs Emevileri’nin İspanya’daki egemenliklerinin son bulmasından sonra, küçük bir Magribi devletine ve Granada Krallığı’na merkezlik yaptı. Magribiler döneminde Almeria adını aldı. 1147 yılında, Kastilya Kralı VII. Alfonso tarafından ele geçirilmesine karşın, Magribi egemenliği 1489 yılına kadar sürdü. İspanya İç Savaşı’nda (1936-1969), Falanjistlere yardım eden Almanlar tarafından bombalandı.

Almeria Tarihsel Eserler

Gotik katedral (16. Yüzyıl), Endülüs Emevi Halifesi I. Abdurrahman’ın yaptırdığı kale (8. Yüzyıl), kalenin içinde yer alan piskoposluk sarayı, limana egemen San Cristobal Şatosu, ilgi çekici tarihsel eserlerdir.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster