Almus Nerede? Almus Nereye Bağlı? Almus Hakkında Bilgi

1023488733

Almus Nerede? Almus Nereye Bağlı? Almus Hakkında Bilgi

Almus, Tokat İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir.  1990 yılındaki sayıma göre nüfusu 36.328’dir. 43 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzeyden Niksar, batıdan Merkez, doğudan Reşadiye, güneyden Sivas’ın Yıldızeli ve Hafik ilçeleriyle çevrilidir.

Dağlık ve engebeli yapıdaki ilçe topraklarında yükselti, batı ve güneyde 2.000 metreyi aşar. Yeşilırmak’ın kollarından olan ve ilçeyi doğu-batı doğrultusunda aşan Tozantı Çayı ve Almus Çayı başlıca ırmaklardır. Almus üzerinde kurulu olan Almus Barajı’ndan sulama ve elektrik enerjisi elde etmekte yararlanılır. İklim karasal olmakla birlikte, Karadeniz iklim etkileri de görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 12.5 derece, yağış tutarı 478 mm’dir. Ekonomi, tarım, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine dayanır. Tarım alanında buğday, mısır, fiğ, nohut, şekerpancarı, elma, şeftali yetiştirilir. Küçükbaş hayvan alanında ise koyun ve kılkeçisi yetiştirilir. Almus Baraj Gölü’nde tatlı su balıkçılığı, başka bir gelir kaynağıdır.

Almus Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 895 metre yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 35 kilometre uzaklıktadır.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir