Alpu Nerede? Alpu Hakkında Bilgi

alpu genel.1.eb

Alpu Nerede? Alpu Hakkında Bilgi – Alpu Nereye Bağlı – Alpu Hangi İle Bağlı

Alpu, Eskişehir iline bağlı ilçe ve merkezidir. 1990’daki sayıma göre nüfusu 18.679’dur. 28 köyü vardır. İlin orta kesiminde; batıdan Merkez, doğudan Mihalıççık, kuzeyden Mihalgazi, güneyden Mahmudiye ilçeleriyle çevrilidir.

Kuzeyde Sendiken, güneyde Sivrihisar dağları yer alan ilçe toprakları, ilçe merkezinden geçen Porsuk Irmağı tarafından sulanır. Karasal iklimin egemen olduğu ilçede, yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 10-11 derece, yağış tutarı 375 mm’dir. Küçük kümelerde görülen çalılaşmış meşelerle bozkır bitkileri, doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, çavdar, fasulye, nohut, fiğ, şekerpancarı, ayçiçeği, elma, üzüm ve armut yetiştirilir. Koyun, tiftik ve kılkeçisi beslenir. Krom, magnesit, dolomit ve asbest yatakları vardır.

Deniz düzeyinden 765 metre yükseltide, Eskişehir – Ankara Kara ve Demiryolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 35 km uzaklıktadır. Daha önce Merkez İlçe’ye bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987 yılında ilçe yapıldı.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir