Amerika Birleşik Devletleri Nasıl Kuruldu? ABD Nasıl Kuruldu?

0 0 vote
Yazımızı Değerlendirin Lütfen

Amerika Birleşik Devletleri Nasıl Kuruldu?

ABD Nasıl Kuruldu?

Ameriko Vespuci’nin 1492 yılında Amerika Kıtasını keşfetmesinden sonra Avrupa’dan Fransızlar, İngilizler, Portekizliler ve İspanyollar buraya gelerek ayrı ayrı koloniler kurdular. Bu kolonilere Avrupa’nın dört bir yanından göçmenler yerleşti. Koloniler İngiliz Kralının atadığı valiler tarafından yönetiliyordu. Burada yaşayan halk İngilizler gibi davranmaya başladı. Koloniler bu kıtayı yeni vatanları olarak kabul ediyordu.

Bağımsızlıklarını isteyen halk İngiltere’nin istediği vergileri vermeyip İngiliz mallarını denize döktüler. Koloni temsilcileri 1774 yılında Filedelfiya’da bir toplantı düzenlediler. Toplantı sonucunda İngiltere ile ticareti engelleyen ve kolonilerin onayı alınmadan vergi alınmaması sağlayan kanunlar yazdılar. İstekleri İngiltere tarafından reddedilince koloniler İngiltere’ye savaş ilan ettiler. Savaş ilanının edildiği 2.  Toplantıda ayrıca İnsan Hakları Bildirisi de ilan edildi. Ordunun komutanı George Washington ilan edildi.

Sekiz yıl süren savaşın sonucunda Amerikan kolonileri galip geldi. Tarihi Versay Antlaşması’yla İngiltere kolonilerin bağımsızlığını tanıdı. Koloniler kendi anayasalarını hazırlayarak federal cumhuriyet yönetimine geçti. 21. Yüzyılın süper gücü olan Amerika Birleşik Devletlerinin kuruluş öyküsünü okumuş bulunmaktasınız .

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster