Ankara Kedisi Özellikleri – Ankara Kedisi Hakkında Bilgi

thumbs b2 1ad68bc38ac1180180d8333e471ebf94

Ankara Kedisi Özellikleri – Ankara Kedisi Hakkında Bilgi

Ankara kedisi dünyaca tanınan kedi ırkıdır. Avrupa’da Angora kedisi olarak bilinir. Ana yurdu Ankara’dır. En eski uzun tüylü kedi soylarından birisidir. Uzun beyaz tüye sahiptir. Farklı renklerde olan gözleriyle dikkat çeker.

Avrupa’da ortaya çıkışı ilk kez 1620-1625 yılları arasındaki Haçlı seferleri sırasında bir Fransız bilim insanının bir kaç kediyi ülkesine götürmesi ve orada üretmesiyle gerçekleşmiştir. Avrupa’da büyük ilgi gören bu kediler büyük ilgi gördüler. 17.yüzyılda İtalya’da tanınan Ankara kedisi için özel dernekler kurulmuştur.

18’nci yüzyılda Avrupa soyluların sevgilisi haline gelmiş olan Ankara kedisi, eski zamanlarda Fransız krallarının saraylarında her yerde mevcuttu. Diğer uzun tüylü bir kedi soyu olan Fars kedisinin ortaya çıkması ile Ankara kedisinin yıldızı solmaya başlamıştır. İpeksi, zarif desenli ve uzun postlu hayvanların evi olarak bilinir. Ankara kedileri; hâlâ Türkiye’nin köylerinde ve kırsal yerlerinde, yüzyıllardır neredeyse hiç değişikliğe uğramadan dolaşmaktadır.Ankara kedisi, Avrupa’da görülen ilk uzun tüylü kedi olarak bilinir.10. yüzyılın başlarında Vikingler tarafından Avrupa’ya getirildiği ve bu yüzden günümüz uzun tüylü kedilerinin atası oldukları bilinmektedir. Bugünkü Ankara kedisi; varlığını 1960’lı yıllarda Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi gibi kuruluşlara borçludur.

Kafası yuvarlak, burnu küçüktür. Kuyruğu uzun ve bol tüylüdür. Mavi gözlü olanları genelde sağırdır. Genellikle İran kedisiyle karıştırılır.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir