Anksiyete Nedir ?

Anksiyete Nedir?

Son yıllarda çok fazla adını duyduğumuz bu hastalık kaygı bozukluğu, panik atak ve uyku problemi belirtileriyle farketmeye başladığımız psikolojik rahatsızlıktır. Anksiyete nedir kısaca değindikten sonra bu hastalığın detaylarını açıklamak isteriz. Bu hastalığın görüldüğü kişilerde en sık rastlanan durum ise hastalığı reddetme durumudur. Anksiyete bozukluğu farkedilen kimseler mevcut bu durumlarından ötürü daha yoğun yaşarlar ve bu zamanla fiziksel ve ruhsal olarak kişiyi daha fazla yorarak etkilemeye başlar. Anksiyete bozukluğu yani kaygı bozukluğu olarak bilinen bu hastalığın kökeni psikolojik olarak değerlendirilmektedir.

Anksiyete Nedir ?

Anksiyete nedir, anksiyete kaygı bozukluğu olarak bilinen psikolojik rahatsızlıklar içerisinde yer almaktadır. Anksiyete kaygı durumudur ve bu durum ilerledikçe tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık haline gelir. Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler günlük hayatında ve iş hayatında bu durumun negatif etkilerini zaman zaman yoğun olarak hissetmektedirler. Anksiyete bozukluğu tedavi edilebilir bir psikolojik rahatsızlık olduğundan geç kalınmadan bir uzmana başvurulmasında kişinin hayatının devamı açısından fayda sağlar.

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde panik atak durumlarının da olması olağandor. Anksiyete bozukluğu tedavisi çok kısa sürede olumlu cevap veren tedaviler arasında yer almaktadır. Anksiyete bozukluğu kendi içerisinde de ayrılır. Bunlar ayrılık anksiyetesi, genelleştirilmiş anksiyete, sosyal anksiyete bozukluğu ve spesifik fobiler olarak yer almaktadır.

Anksiyete Belirtileri

Kaygı, tehdit atında hissettiğimizde algıladığımız doğal bir dürtüdür. Düşünceleri, duyguları, fiziksel durumu etkiler. Anksiyete belirtileri, endişeli ya da gergin olduğumuzda veya korktuğumuz durumlarda ki özellikle de gelecekte olabilecek durumlar hakkında endişeler duyduğumuzda ortaya çıkar. Kaygı, normal ve çoğu zaman da sağlıklı bir duygudur. Ancak düzenli olarak normalin dışında bir kaygı duyuluyorsa bu artık psikolojik hastalık olur.

Anksiyete nedenleri tespit edildikten sonra mevcut nedenlerin iyileştirilmesi ve ortadan kaldırılması da anksiyete tedavisinin de içerisinde yer almaktadır.

Sosyal Anksiyete Nedir?

Sosyal anksiyete kişinin toplum içerisinde yaşadığı korku ve kayı durumlarına verilen isimdir. Bu durum özellikle kişi toplum içerisinde sosyalleştiğinde gerçekleşiyorsa bu duruma sosyal anksiyete adı verilmektedir.

Anksiyete Bozuklukları Nelerdir?

Anksiyete bozuklukları kendi içerisinde çeşitli şekillerde olmaktadır. Bu durum farklı isimlerle ve farklı hastalıklar olarak adlandırılsa da hepsinin temeli anksiyete bozukluğudur.

 • Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu: Bulunduğu mevcut durumla ilgisi olmayan fakat sürekli endişe halidir.
 • Panik Atak:Bu durum aniden ortaya çıkmaktadır ve zaman zaman gerçekleşebilmektedir. Temelinde ölüm korkusu vardır kişide fiziksel olarak terleme ve titremeler görülür.
 • Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Toplum içerisinde kişi kendini ifade edemez ve kaygı korku hisseder. Bu durum kişide sosyal fobi olarak da adlandırılmaktadır.
 • Belirli Fobiler: Bazı durumlara, nesnelere, olaylara ve canlılara karşı nedeni belli olmayan korku endişe ve kaygının bulunma halidir.
 • Agorafobi: Kişinin kendisini güvenli hissettiği bir alandan ayrılma korkusu ve kaygısı olarak nitelendirilmektedir. Bu kaygı durumunu her işten eve evden işe veya dışarıya gittiğinde yaşaması agorafobinin belirtisi olabilir.
 • Ayrılık Kaygısı: Kişinin ailesinden, sevdiklerinden ve bağlandığı bir şeyden dolayı yaşadığı ayrılık korkusudur. Ayrılık olmasa bile kişi sürekli bu kaygı ve korku ile yaşar.
 • Seçici Dilsizlik: Çocuğun ya da bireyin akıcı konuşmasına rağmen sosyal alanlarda veya durumlarda konuşmama durumudur.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir ?

 • Panik, korku ve huzursuzluk
 • Endişeli hissetme hali
 • Ruhsal durumlarda değişkenlik
 • Sakin kalamamak
 • Uyku problemi
 • Soğuk, terli, uyumuş ya da karıncalanan eller ya da ayaklar,
 • Nefes darlığı
 • Ağız kuruması
 • Kalp çarpıntısı
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesini, sayabiliriz.

Anksiyetenin Ruhsal Belirtileri

 • Panik ve korku hali
 • Yalnızlık hissi
 • Sürekli başına kötü bir şey gelecek durumu
 • Endişeli hissetmek ve bu durumdan çıkamamak

Anksiyetenin Fiziksel Belirtileri

 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Nefes darlığı sorunu
 • Çarpıntı
 • Ağızda kuruluk
 • Ellerde ve kollarda uyuşa ve karıncalanma hisleri

Anksiyetenin Sebepleri Nelerdir?

Anksiyetenin sebepleri bir çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Anksiyete kişinin kaygılarını ve endişelerini kontrol edememesidir. Kişinin yaşadığı stres durumları anksiyeteye neden olabilmekte veya yaşamış olduğu bir travma bu durumu tetikleyebilmektedir.

Anksiyete belirtilerinde, aşırı kaygı durumunun zihinsel bir sağlık problemi olduğu durumları şu şekilde sıralayabiliriz

 • Kaygı halleri çok güçlü hissediliyorsa ya da uzun sürüyorsa,
 • Duyulan korku veya endişe, ilgili durumla orantılı değilse,
 • Endişe hissetmeye neden olabilecek durumlardan kaçınma varsa,
 • Endişeler kontrol edilmesi zor durumlara neden oluyorsa,
 • Panik atak tarzında anksiyete belirtileri düzenli olarak ortaya çıkıyorsa,
 • Günlük hayata dâhil olmak ya da zevk alınan şeyleri yapmak zor geliyorsa, bu durum zihinsel bir rahatsızlık boyutundadır.

Eğer bu tarz belirtileri gösteriyorsanız doktora başvurmakta fayda vardır. Yapılacak testler bu semptomlara neden olabilecek farklı rahatsızlık olup olmadığını ortaya çıkartır. Ancak hiçbir test, özel olarak anksiyete bozukluğunu da teşhis edemez. İlaç tedavisi ve psikoterapi anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

Anksiyete Tanısı Nasıl Konulur?

Anksiyete tanısı kişiye muayenede bir uzman tarafından konulabilecek bir tanıdır. Bu tanı hasta ile uzman görüşmesinden sonra uzmanın değerlendirmeleri neticesinde konulabilir. Tanı konulduktan sonra ise kişiye uygun tedavi yöntemi ile tedaviye başlanır.

Anksiyete Nasıl Geçer

Anksiyete nasıl geçer sorusunun cevabı aslında detaylı bir tedavi ve çalışmanın sonucunda elde edebilecek bir sorunun yanıtıdır. Anksiyete tanısı konulan hastaya uygun tedavi planı yapılır. Tedavi planının içerisine uzman hekim onayı ile terapilerde eklenebilir. Eklenen terapilerin yanı sıra uzman hekim hastanın hastalığının durumuna göre kişiye uygun ilaç verebilir. Bu sayede kişi hem ilaç ile hem de terapilerle kişiye uygun sağlıklı bir tedavi planlaması yapılır. Anksiyete tedavi edildiğinde takdirde iyileşme oranı yüksektir.

Anksiyete Testi

Anksiyete testi özellikle anksiyete ile ilgili tanı koymakta yardımcı olan bir araçtır. Anksiyete testi ile kişinin anksiyete düzeyi ve durumu ölçülür. Bu durumda testin sonucuna göre hangi oranın anksiyete bozukluğu düzeyinde olduğuna karar verilir ve kişiye tanı konulur.

Anksiyete Tedavi Süreci

Anksiyete bozukluğu tedavi süreci kişinin anksiyete durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu durum kişinin iyileşme düzeyine bağlı olarak değişmektedir. Terapilerle ve ilaçla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi edildiği takdirde iyileşme oranı  yüksektir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer

Anksiyete bozukluğu tedavisinin süresi kişiye göre farklılık göstermektedir. Genellikle uzun süreli bir tedavi olmamakla birlikte net bir zaman söylemek de doğru değildir.

Anksiyete İlacı

Genellikle bu durumda hastaya uygun en iyi anksiyete ilacı verilerek tedaviye başlanır. Burada multidisipliner yaklaşım ile yaklaşmak gereklidir. Farmakogenetik laboratuvarımızda yapılacak ilaç kan düzeyi testi ile de doz ayarlaması kişiye özel uygulanır.

Anksiyete Krizi Nedir ? Ansiyete Krizi Belirtileri Nelerdir ?

Anksiyete krizi anksiyete durumunda kişinin kontrolü kaybetmesi anlamına gelmektedir. Bu durum sıkça yaşanıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Anksiyete krizi belirtileri arasında öncelikle fiziksel belirtiler yoğunluk göstermektedir. Bu fiziksel belirtiler; ağızda kuruluk, kalp çarpıntısı, nefes almada güçlük, yoğun terleme, ciltte yoğun sıcaklık ve ateş bazı durumlarda olabilir, odaklanmada sorunlar, ellerde ve kollarda yoğun titreme gibi durumlar anksiyete krizinin belirtileri arasında sayılabilir.

Makalemizi hazırlarken faydalandığımız kaynak : https://npistanbul.com/eriskin-psikiyatri/anksiyete

5 / 5 - ( 1 Kişi Oyladı )

One thought on “Anksiyete Nedir ?

 1. Paylaşım için teşekkürler, yazıda emek var herşey çok açıklayıcı olmuş.
  Anksiyete yaşayanlara şifa diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir