Anneler Günü İlk Ne Zaman Kutlandı? Anneler Günü Hediye Önerileri

anneler gunu sozcu.com 16 9 1525676125

Annelerimizi mutlu etmek için annelerimize güzel sözler söyleriz, hediyeler alır annemizi mutlu ederiz. Anneler günü farklı ülkelerde, farklı günlerde kutlanır. Türkiye’de ise bu sene 9 Mayıs 2021 Pazar günü kutlanacak.

Anneler günü bu günümüze kadar nasıl bir gelenek haline geldi? Anneler gününün tarihi hakkında size bilgi verelim.

ANNELER GÜNÜNÜN TARİHİ

Anneler günü geleneği Antik Yunanlılardan günümüze kadar uzanmaktadır. Antik Yunanlılar, Yunan mitolojisindeki pek çok tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali ile anneler günü geleneği başlamış olur. Anneler günü ülkemizde her sene Mayıs ayının 2. Haftası kutlanır. Bir başka söylentiye göre Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Anna Jarvis isimli bir kadın 1905 yılında vefat eden annesi için kutlama yapmak istedi. Anneler günü ilk kez 1908 yılında 407 çocuk ve annenin bir araya gelmesiyle yapılmıştır. Bu dönemde oldukça ilgi göre kutlama ticarete dönüştü. Ticarete dönüştüğünü anlayan Anna bunun önüne geçmek için birçok mücadele verdi ancak yanıtsız kaldı.

ANNELER GÜNÜ HEDİYE ÖNERİLERİ

Anneleriniz siz ne alırsanız mutlu olur. Bir sarılmanız bile yeter. Sarılmak yetmez bir şey alacağım derseniz annelerinizin ihtiyacına göre hediyeler alın. Ayakkabı, çanta, elbise, kar küresi, kolye gibi hediyeler annelerinizi mutlu edebilir. Ayrıca çiçek, kutu çikolata da hediye olarak değerlendirilebilir. Annelerinize mutfak eşyası almayın. Mutfak eşyası evin genel eşyası olabilir. Annenize özel sevdiği hediyeler alın.

Değerlendirme

One thought on “Anneler Günü İlk Ne Zaman Kutlandı? Anneler Günü Hediye Önerileri

  1. anneler gününün geçmişinin 1908 yılı gibi eski bir tarihe dayandığını yeni öğrendim, detaylı bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir