Asya Tipi Eşek Arısı Kuzey Amerika’yı İşgal Ediyor

Japon dev eşek arısı

Kuzey Amerika’da Katil Eşek Arısı İstilası

Ölümcül Japon Asya dev eşek arısı Kuzey Amerika’da ortaya çıktı. Önce Avrupa’da görülen eşek arılarının Amerika’da görülen dev eşek arılarının kendisini çoğaltabileceği ve diğer arı polülasyonlarını tahrip edebileceği korkusu var. Türün Japonya’da “cinayet arısı” lakabının olduğu bildirildi.

Asya tipi eşek arısının ana vatanı Güney Doğu Asya’dır. İlk kez 2004 yılında Fransa’da görülmüş, 2010 yılında Avrupa’ya ulaşmıştır. O zamandan bu yana Avrupa’ya hızla yayılmaktadır. Asya tipi eşek arısı normal bir eşek arısından daha fazla zehir içerir. Boyları 4 cm civarında ve kraliçe arıların boyu 5 cm kadar olabiliyor. İğne boyları ise 6 mm uzunluğunda. En son ABD’de görüldüğüne dair raporlar bulunmaktadır. Japonya’da yaklaşık 50 insanın ölümüne neden olmuştur. Katil eşek arıları diğer arı türleri için de tehlike oluştururken, dev bir arı kolonisini saatler içinde yok edebiliyor.

Asya tipi dev eşek arılarının güçlü çene yapısı bulunuyor. İğneleri defalarca sokarak zehirleyebiliyor. Bu dev eşek arıları soktuğunda insanda aşırı acıya sebep olabiliyor. Ayrıca arıcılık yapanların arıcı kıyafetlerini de delebilecek güçtedir. Yaz aylarının yaklaşmasından dolayı katil eşek arılarının sayısının artmasından endişe duyuluyor.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir