Bitcoin Nedir ? Bitcoin Nasıl Kazanılır ?

Bitcoin

Son birkaç senedir dillerden düşmeyen ve yeni yatırım aracı olarak kullanılan bitcoinden bahsetmek istiyoruz sizlere. İlk zamanlar insanların ön yargı ile baktığı ve tabiri caizse ürkütücü bularak güvenemediği ve uzak durduğu bitcoin özellikle 2021 yılında tamamen sıçrayış göstererek en büyük işlem hacmine ulaşmıştır. İstatistiksel verilere dayanarak sizlere yazımızın başında sıkıcı bir hava vermek istemiyoruz o nedenle istatistikleri daha sonra incelemeniz için yazımızın biraz daha aşağı kısımlarında değineceğiz. Öncelikle bitcoinin sizlere kelime anlamını ve prensibini anlatalım.

Bitcoin Nedir ?

Herkesin dilinden düşürmediği gibi Bitcoin herhangi bir merkez bankasına veya bir kişiye bağlı olmayan bu sayede herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan ve manipülasyonların daha az olduğu bir dijital para birimidir. Dijital para birimi olarak piyasada bilinenlerin en başında gelmektedir. Diğer adıyla kripto para olarak daha çok anılan bitcoin tam anlamıyla terimlerle ifade etmek gerekirse merkeziyetsiz açık kodlu bir ripto para birimidir. Daha detaylı açıklayalım isterseniz.

Bitcoin Tam Olarak Nedir ?

Bitcoin (BTC), merkezi olmayan merkeziyetsiz bir kripto para birimidir diğer bir deyişle sanal paradır. Teknoloji olarak eşler arasında P2P( Peer To Peer ) kullanmasından dolayı her türlü finansal işlemlerin eşler arasında güvenli bir ortamda kayıt edilmesini sağlar.

Bitcoin’in Sahibi Kim ?

2008 yılının Ekim ayında Satoshi Nakamoto adı altında bir kişi ya da birden fazla kişilerin ortaya çıkardığı Bitcoin günümüzde en popüler kripto para birimlerinden biri. Nitekim sahibi olarak bilinen isim Satoshi Nakmoto’dur.

Bitcoin Nasıl Değer Kazanıyor ?

Bitcoin neye göre artıyor merak konusu. En başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimleri değerlerini tıpkı dolar, euro, altın ve hisse senetleri gibi alım satım hacmine bağlı olarak kullanıcıların, yatırımcıların arz ve talep dengesine göre değer kazanmakta ve kaybetmekte.

Özetle biranda binlerce yüz binlerce yatırımcının yüksek miktarlarda bitcoin satın alması demek bitcoinin değerinin artmasını sağlar. Aynı şekilde tam tersi işlem ile değerinin düşürülmesi sağlanır, bu işlemler bitcoin fiyatı oluşmasında etken işlemlerdir.

1 Bitcoin Kaç Paradır ? 1 Bitcoin Kaç TL ? 1 Bitcoin Kaç Dolar ?

Bitcoin şuan itibariyle 44.654,50 USD değere sahip ve güncel kur hesaplandığında ise Türk Lirası değeri şuan itibariyle 604.615,33 TL diyebiliriz. Bitcoin alış ve satış kuru yazımızı yazdığımız gün itibariyle güncellenmiştir. 1 Bitcoin 44.654,50 USD değere karşılık gelmektedir. 100 Bitcoin sahibi birinin satış yapması ile 4.465.450,00 USD alınabilmektedir. Bitcoin ne kadar merak edenler güncel kur üzerinden hesaplama yapabilirler.

Bitcoin Nasıl Alınır ?

Kripto para birimlerinin en rağbet gören parası bitcoini alabilmek için dilerseniz kripto para borsalarına kayıt olabilirsiniz. Bitcoin nereden alınır diye merak edenler için, Ülkemizde en çok kullanılan kripto para borsası Binance‘dan bitcoin alım ve satım işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu ilk yöntem gerçek para ile bitcoin yani kripto para alabilmenizi sağlamaktadır. Veya bitcoin nasıl üretilir merak edenler madencilik denilen kriptografik şifreleri çözerek blok üretimi ile bitcoin elde edebilir sonrasında Bitcoin alım satımı yapabileceğiniz Binance ve benzeri platformlarda satış yaparak değerlendirebilirsiniz. Bitcoin al sat ile çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Bitcoin madenciliği nasıl yapılır detaylı öğrenebileceğiniz birçok makale mevcut internette.

Bitcoin 21 Milyon Olunca Ne Olacak ?

Şuan için bilinen sistemde 21 milyon bitcoin üretilip dolaşıma çıkıncaya kadar üretimin devam edeceği. Ve 21 milyon bitcoin tamamlandığında ise üretimin duracağı, madencilik yapanların ise işlem maliyetleri üzerinden destekleneceği söylenmekte. Bitcoin şuanda birçok ülke ödeme aracı ve yatırım aracı olarak kullanılmakta.

Bitcoin Dominance Nedir ? Dominance Ne Demek ?

Dominance kelime anlamıyla piyasa hakimiyeti anlamına gelmekte diyebiliriz. Bir kripto paranın piyasa değerini, kripto para borsasının genel değerine oranlayarak hesaplamaktadır.

Bitcoin Dominance ise Bitcoin’in toplam piyasa değerinin, kripto para borsasının genel piyasa değerine oranlayarak hesaplanan bir enformasyondur.

BTC Dominance Kaç Olursa Altcoinler Yükselir ?

Altcoin zamanlamasını kripto para analistleri BTC dominance, yani Bitcoin‘in piyasa hakimiyeti göstergesi ve Altcoin Season Index yani altcoin mevsimi indeksi ile takip ediyor. Bitcoin‘de dominasyon yeterince yükseldiğinde yüzde 60-70’lere geldiğinde altcoinlere bir kayış yaşanma olasılığı artıyor.

Bitcoin Balinaları Kimler ?

Spekülatörlerin bugünkü kripto para piyasasındaki karşılığı “balinalar”. Peki kimdir bu balinalar sizce ? Kripto balinaları olarakta bilinen bu kişiler kimdir, nedir ? En basit tanımıyla Bitcoin‘in ilk büyük yatırımcıları. 3-5 dolarlık fiyatlardan binlerce hatta onbinlerce Bitcoin‘e sahip olup bugün milyarlarca dolarlık fonlara ulaşanlar. Bu sayede çok ucuza satın aldıkları bitcoinler ile şuan bitcoinin piyasasını yaptıkları müdahaleler ile biranda düşürüp arttıran kişiler.

200 TL Bitcoin Ne Kadar Kazandırır ?

200 TL olarak belirttiğimiz rakamı 100 TL, 1000 TL veya 100.000 TL olarak yazabiliriz. 200 TL yatırım ile şuanda 0.0003307888 bitcoin alabilirsiniz. Güncel kur ve bitcoin piyasa değerine göre bu bitcoin fiyatı değişiklik gösterebilir. Ne kadar kazandıracağı konusunda veya bitcoin yükselir mi net birşey söylemek yatırım tavsiyesi kapsamında olacağı için ve de net olmadığı için malesef zor. Yukarıda bahsettiğimiz arz talep dengesine bağlı olarak artış veya düşüş yaşama olasılığı bulunmakta bu nedenle yaptığınız yatırımları mutlaka sürekli olarak takip etmelisiniz. Bitcoin tahmini şu kadar olur diyemeyiz. Bitcoin piyasası anlık hareketlenmeler ve işlem hacimleri ile anlık değişimlerin çok fazla olduğu bir kripto para piyasası. Bitcoin almak mantıklı mı diye sorarsanız günden güne birçok ülkede kullanımı yasallaşan ve ödeme aracı olarak bile kullanılan birşeye yatırım yapmak mantıklı olabilir. Ancak her yatırımda olduğu gibi bunun içinde risklerin geçerli olduğu bilinmeli.

En Çok Bitcoin Kimde ?

En fazla merak edilen sorulardan bir tanesi sanırım en çok bitcoin kimde sorusu. Yapılan araştırmalar neticesinde edinilen bilgilere göre şuan en çok bitcoin, Bitcoin’in üreticisi olan Satoshi Nakamoto‘nun hali hazırda elinde 1 milyondan fazla bitcoine sahip olduğu belirtilmektedir. Bu rakam Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğü 21 Haziran 2021 tarihindeki fiyatı baz alındığı takdirde 68.744 milyar dolara tekabül ediyor. Türk parası ile buyrun hesabı siz yapın. Güncel kur ile 66.744.000.000 x 13,54 = ?

Coin Sıfırlanırsa Ne Olur ?

Bitcoin bir anda sıfırlanırsa, aklınıza gelenlerin küresel çapta gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Böyle bir ortamda yatırımcıların yeni hedefi, alternatif olarak görülen, toplam piyasa hacimleri Bitcoin’e yakın olan kripto paralar olacaktır. Zararların yaratacağı enkazı düşünemiyoruz.

Bitcoin Zengini Kim ?

En büyük kripto para olarak bilinen Bitcoin‘i (BTC) geliştiren Satoshi Nakamoto’nun son artışların ardından dünyanın en zengin 15’inci kişisi olduğu açıklandı. Yukarıda bahsettiğimiz üzere şuan hali hazırda 1 milyon civarında bitcoin elinde bulundurmakta.

Bitcoin tarzı gelişmekte olan bir diğer coin ise Vet Coin VeChain(VET) olarak bilinen coin hakkında da blogumuzdan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bitcoin yorumları yaparak içeriğimizi okuyan ve okuyacak olan binlerce kişiye tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi yorum yaparak gösterebilirsiniz. Bitcoin fiyatları, son dakika bilgileri ve güncel bitcoin haberleri ile ilgili duyduğunuz tüm konularda yorum yapabilir bizleri ve ziyaretçilerimizi bilgilendirebilirsiniz.

Değerlendirme

4 thoughts on “Bitcoin Nedir ? Bitcoin Nasıl Kazanılır ?

  1. Blokchain gerçekten harika ve büyüleyici bir teknoloji, Bitcoin iyi bir yatırım olabilir.

  2. Bitcoin hakkında açıklayıcı, böyle hap gibi bir yazı olmuş. Bitcoin nedir tanımı için yazılacak daha çok şey vardır ama işin özeti bu. Paylaşım için teşekkürler.

  3. Bitcoin’in hala balon olduğunu düşünen insanları gördükçe şaşırıyorum. Kripto piyasaları voltalitenin yüksek olduğu, dalgalanmaların yüksek olduğu piyasalar olabilir ancak kesinlikle balon diyemeyiz.Özellikle son dönemde globalde büyük kurumsal şirketlerin ve devletlerin ödeme aracı olarak kullanması bu piyasanın balon olmadığını bizlere kanıtlamaktadır.

  4. Bitcoini merak eden ve bilmeyenler için açıklayıcı bir yazıolmuş.Hiç bilmeyip merak edip başlamak istiyenlere güzel rehberlik edecek faydalı bir konu. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir