Dış Gebelik Nedir?

Dış Gebelik Nedir

Kadın yumurtası erkek spermi ile birleşir ve rahmin dışındaki dokulara yerleşir ve orada gelişirse bu duruma dış gebelik diğer deyişle ektopik gebelik adı verilir. Tüpler, rahim ağzı, yumurtalık ve karın içi ektopik gebeliğin gerçekleştiği yerlerdir. Bunların içinde en fazla kadının tüplerine yerleşen dış gebelik görülmektedir. Bazı durumlarda ektopik gebelik ile beraber normal bir gebelik de gerçekleşebilir.

Çok tehlikeli bir problem olan ektopik gebelikte, bebek kaybedilir. Anne yaşamı tehlikeye girer ancak tedavi yöntemlerinin gelişmesi ve bu sorunun erken dönemde bulunmasıyla sorun aşılabilir. Erken tanının konması ile kadınların tüpleri korunur ve tedavi daha kolay bir şekilde yapılır. Eğer kadının adet kanaması gecikiyorsa doktora gitmesi gerekir. Çünkü hem normal hamilelikte hem de ektopik gebelikte adet kanaması geç olur ve gebelik testi pozitif çıkar. Bu nedenle adet gecikmesinin nedeni araştırılması gerekir.

Dış Gebelik Nedenleri

Kadında folip tüpleri tıkanır veya hareket kısıtlandığı zaman bu durumda dış gebelik gerçekleşir. Dış gebeliğin en fazla görülen sebep geçirilen genital enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonların sonucunda tüplerde zararlar oluşur. Bununla beraber enfeksiyon arttıkça, enfeksiyonun ağırlığına göre, tüpün içerisi ve dış bölümünde yapışma meydana gelir. Bu durum da tüpün tıkanmasına ve yapı bozulmasına sebep olur. Sonuç olarak spermler tüpün kanalından geçmez ve kısırlık meydana gelir. Sperm geçse dahi bu dış gebelik tehlikesi vardır.

Cerrahi işlemler de dış gebeliğe neden olabilir. Rahim ya da yumurtalık ameliyatı, daha önce yaşanılan dış gebeliklerde ya da bu nedenle ameliyat olan kadınlarda, apandisit ameliyatı sonucunda ektopik gebelik olabilir. Bununla birlikte tüplerde doğuştan gelen anormallikler dış gebeliğe sebep olan durumlar arasındadır.

Bunların haricinde rahim içi araç kullanımı da risk faktörlerinden birisidir. Bunlar hamile kalma ihtimalini azaltır. Ancak bu insanlar hamile kalırsa, bunun ektopik gebelik olma ihtimali çok yüksektir. Sigara içilmesi ve bazı doğum kontrol hapları dış gebeliğe sebep olan faktörler içerisindedir.

Dış gebelik olursa ne olur?

Gebelik büyüdükçe rahim de büyüyerek gebeliğe yer açıyor. Ancak tüp aynı kabiliyette değil. Gebelik ilerlerken tüp bir noktada bunu taşıyamıyor ve yırtılabiliyor. Dolayısıyla yırtılma sırasında oluşan hasar kanamaya neden oluyor ve ektopik gebeliğin en önemli komplikasyonu olan batın içi kanama gerçekleşiyor.

Dış gebelikte bebek olur mu?

Ektopik Gebelikte Canlı Doğum Olamaz!

Buradaki sorun bu alanlarda gelişmeye başlayan gebelikler büyüdükçe bulunduğu dokuyu yırtarak ciddi kanamalara yol açabilir. Ektopik gebeliklerin canlı doğumla sonuçlanma ihtimali yoktur.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir