Diş Teli Fiyatları 2022

Diş Teli Fiyatları 2022

Ortodontik tedavi fiyatı, diş teli tedavisi dişlerdeki çapraşıklıkların zaman içinde (ortalama 18 ay) braket adı verilen malzemelerin dişlerin üzerine yapıştırılmasıyla düzeltildiği bir tedavidir. Diş teli fiyatları günümüzde 18.000 TL ile 24.000 TL arasında değişmektedir (2022 Türk Diş Hekimleri Birliği fiyat tarifesine göre). Peki bu varyasyonun nedeni nedir? Şimdi diş tellerindeki fiyat farklılıklarının nedenlerini sizlerle paylaşıyoruz:

  • Kullanılan malzeme türü
  • Kullanılan malzemenin KALİTESİ (braket, yapıştırıcı, titanyum tel)
  • Dişlerde çapraşıklık miktarı
  • Tedavi Süresi
  • Tedavide Profesyonellik

1. Kullanılan malzeme türü

  Diş teli fiyatında diş teli tedavisinde kullanılabilecek alternatif braket çeşitleri farklıdır. Kullanılabilecek diş telleri arasında; hareketli, takılıp çıkartılan apareyler, estetik braketler, cam-safir görünmeyen braketler, metal-titanyum braketler, damon system braketler, self-ligating (fast braces) diye adlandırılan kendinden kilitli braketler ve son olarak ta görünmeyen şeffaf hizalayıcılar (invisalign sistemleri). Bu malzemelerin fiyatları farklı olup, diş teli tedavisinin fiyatları da hangisinin kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir.

2. Kullanılan malzemenin KALİTESİ (braket, yapıştırıcı, titanyum tel)

  Her sektörde olduğu gibi diş teli sektöründe de tedavi maliyetini azaltmak amacıyla Çin Malı malzemeler üretilmektedir. Bu malzemeler tedavi maliyetini % 70-80 oranında düşürürler ancak  malzeme kaliteleri sebebiyle istenilen verimi sağlamazlar. Ve ne yazık ki bu tarz malzemelerin sağlık bakanlığı onayı bulunmamaktadır.

 3. Dişlerde çapraşıklık miktarı

  Dişlerdeki çapraşıklığın miktarı arttıkça kullanılan malzeme yelpazesi ve harcanan emek büyümektedir. Bu da tedavi maliyetini artırır.

4. Tedavi Süresi

  Örneğin; sadece üst dişlerde hafif derecede çapraşıklığı olan bir hastanın 6 ay gibi bir sürede tedavisi bitiyorken, alt ve üst dişlerinde çene uyumsuzluğu ile birlikte yaygın çapraşıklık olan bir hastanın tedavisi 2-3 yıl sürebilir.

5. Tedavi Profesyonelliği

  Bu konu üzerinde başlı başına yazı yazılacak geniş bir konudur. Kısaca diş teli tedavisi hastaya hem daha güzel bir gülüş kazandırmalı hem de rahat bir kullanım kazandırmalıdır. Genellikle hastaların ilgilendikleri birinci kısım olduğu için ikinci kısım bazı kliniklerde yeterince sağlanmaz. Halbuki ikinci kısım birinci kısmın devamlılığı için şarttır. Yani düzelen dişlerin yeni konumunu koruyabilmeleri için alt ve üst dişlerin anahtar kilit uyumu gibi uyum çerisinde olması gerekir. Ayrıca diş teli tedavisi 2 kısımdan oluşmalıdır.

Bunlar aktif tedavi ve pekiştirme tedavisi diye isimlendirilir. Aktif tedavi dişlerdeki yamuklukların düzeltildiği ve güzel bir gülüş kazandırıldığı kısım iken pasif kısımda dişlerdeki düzelmenin tekrar bozulmasına engel olmaktır. Yani diş telleri çıktığında diş teli tedavisi bitmez, sadece aktif tedavi biter. Pasif tedavi halen devam ediyordur. Profesyonel bir diş teli tedavisinde uygulanması gereken prosedür budur. Bu da malzeme maliyetini, tedavi süresini ve harcanan emeği, dolayısıyla da tedavi maliyetini artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir