En Uygun Kümes Kurulum Modelleri

En uygun kümes kurulum modelleri

EN UYGUN KÜMES KURULUM MODELLERİ

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz tavuk çiftliğinin kurulumundan ve modellerinden bahsedeceğiz. Tavukçuluk faaliyetinde ileriye dönük bir başarı ve A kalite düzeyinde bir üretim sağlamak için kesinlikle düzenli ve son derece sistemli bir şekilde faaliyetleri sürdürmek gerekir. Bu sebepten dolayı tavuk sağlığı ve verimi kapsamında tercih edilecek olan kümeslerin tavukların yaşamı için son derece uygun olması gerekmektedir. Tavuk kümesi kurulumu seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri iklim koşullarına uygun bir biçimde dizayn edilmesidir. Ayriyeten tavuklarınızın sayısı ve kümesin büyüklüğü de son derece önemlidir. Tavuklar kümesinde rahat edemez, konfordan uzak olduğunu hissederse günbegün strese girecek ve yumurtlama konusunda oldukça kötü bir tablo çizecektir. Unutmayın ki konforlu bir şekilde yaşamını sürdüren tavuk sizlere daha fazla verim ve kazanç sağlayacaktır. Bu hususta kümeslerde tercih edilecek tavuk türleri de önem arz etmektedir. Ege bölgesi için lohman tavuğu ideal tavuk türüdür. Lohman Brown ırkının en büyük özelliği az yem tüketimi, çok yumurta verimidir.

En uygun kümes kurulum modelleri

Kümes kurulumları Gıda, Hayvan ve Tarım Bakanlığı kanununa tamamen uygun olmalıdır. Yinelemek gerekir ki ilk olarak iklim şartları göz önünde bulundurulmalı ve tüm yasal izinler eşliğinde profesyonel bir biçimde kurulum sağlanmalıdır. Prefabrik olarak kurulan kümes modellerinde bütün ekipmanlar eksiksiz bir şekilde sizlere sağlanmaktadır. Kümeslerde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kümes zeminidir. Tavukların konforu ve sağlığı için en iyi seçim beton zemin diyebiliriz. Toprak ya da herhangi bir yumuşak zemin olması durumunda zemin başka hayvanlar tarafından kolayca kazılarak tavuklarınıza ulaşılabilir bir konum sağlamaktadır. O yüzden ilk olarak tercih beton ya da parke zemin olarak sunulmaktadır.

Yumurta üretimi ciddi bir iş olmakla birlikte tavuk kümeslerinde kullanılacak ekipmanlarda çok önemlidir. Kümes içinde tavuklara düşen yemlik,suluk ve havalandırma miktarları değerleri çok kritiktir.

 • Helezon Yemlik (Otomatik olması sizler için artı bir özelliktir.)
 • Nipel Suluk (Hem sulukta hem de yemlikte otomatik sistem olması sizleri önemli bir sorumluluktan bertaraf edecektir.)
 • Su Basınç Regilatörü (Su tesisat sisteminin zarar görmemesi ya da herhangi bir sorun esnasında devreye girmesi için son derece önemlidir.)
 • 10 – 12 Gözlü Galvaniz Saç Folluk (Tavukların günün birçok vaktini geçireceği önemli bir alandır.)
 • 100 x 100 – 140 x 140 Fan Üretim (İyi bir havalandırma sistemi tavukların konforu ve hava sirkülasyonu için son derece önemlidir.)
 • 250 lt – 500 lt Su Deposu
 • Aydınlatma Sistemleri
 • Askılama Grupları
 • Tüneklik Sistemi (Tünekliklerin son derece konforlu olması gereklidir. Tavukların günün birçok bölümünü geçireceği tüneklikler onların ayak sağlığı ve kan dolaşımı bakımından önem içermektedir.)
 • Isıtma Sistemi (Kümesin nem oranına göre değişiklik göstereceği sıcaklık oranını iyi bir şekilde ayarlayabilmesi için ısıtma sistemi de keza son derece önemlidir.)
 • Pano Sistemi (Gerekli kontrolleri sağlayacağınız sistem)
 • Gerekli olan bütün sistemlerin nasıl kullanılacağını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilmeniz için de profesyonel bir şekilde destek almanız oldukça önemlidir. Her biri sistemin ayrı bir parçası olduğu gibi herhangi bir aksaklıkta bütün sistemi heba edebiliriz.Genel olarak bütün kurulum aşamaları 7 ile 10 gün içerisinde tamamlanmaktadır.
Tavuk kümesi kurulumu

KÜMES MODELLERİ

 

Hangar Tipi Kümes Modeli

Kolonlar 80X80 çapında kutu profil şeklinde dizayn ediliyor. Askılar genel olarak birbirinden farklı ölçülerde kutu profilden elde edilmiştir. İç tarafında kullan-yıkan bir astar bulunmaktadır. Astarın üst kısmında ise 10 santimetrelik izolasyon malzemesi bulunmaktadır. En tepe kısımda da karbon alaşımlı trapezler vardır.
Hangar tipi kümeslerde en az 1000 tavuğa yetecek düzeyde yemlik suluk ve fan sistemi de bulunmaktadır.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir