Ertesi Gün Hapı Nedir? Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Ertesi Gün Hapı Güvenli mi

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişki sonrası hamile kalmayı önlemek için kullanılır. Hamile kalmayı önlemek amacıyla kullanılan ertesi gün hapı, ilişkiden sonraki 12 saat içinde alınırsa başarı oranı daha yüksek olur.

Cinsel ilişkinin ardından hemen hamilelik meydana gelmez. Bu nedenle ilişki sonrasında kullanılacak ilaçlarla hamileliğin önlenmesi mümkündür. İlişki sonrasında spermin yumurta ile birleşmesi yaklaşık 6 gün içinde gerçekleşmektedir. Ertesi gün hapı içildiğinde yumurtalıkların yumurta üretmesi engellenir ve rahim yapısı değiştirilir. Ertesi gün hapını hamilelik gerçekleştikten sonra almanız fayda sağlamayacaktır.

Ertesi gün hapının düzenli bir doğum kontrol yöntemi olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Sadece acil durumlarda kullanmalı ve yılda birkaç kezden fazla kullanmamaya çalışmalısınız. Sık kullanımda adet düzensizlikleri ile adet gecikmesi yaratır. Ertesi gün hapı cinsel yollarla bulaşan hastalıkları engellemez. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif gibi diğer korunma yöntemlerini uygulamalısınız.

Ertesi gün hapı aldıktan sonra diğer korunma yöntemlerini uygulamaya devam etmelisiniz. Ertesi gün hapı, ileri bir dönemde gerçekleşecek ilişkide koruma sağlamayacaktır. Ertesi gün hapı kullandıktan sonraki 3 hafta içinde adet görmüyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Hamile olabilirsiniz.

Önemli bir not: İlişki 72 saatin öncesinde gerçekleştiyse ertesi gün hapı fayda sağlamayacaktır.

Yüksek kan basıncı, diyabet, ağır karaciğer rahatsızlığı gibi problemleriniz varsa, kalp problemi yaşadıysanız, felç geçirdiyseniz, göğüs kanserine yakalandıysanız, hormonal ilaç kullanmanızda sakınca varsa ve başka ilaçlar kullanıyorsanız, ertesi gün hapını kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Ertesi gün hapının sık kullanımı sonrasında adet düzensizlikleri oluşabilir. Ertesi gün hapı yüksek bir koruma sağlamadığı için hamile kalma riskiniz yüksektir. Bulantı, göğüslerde şişkinlik, dolgunluk ve sinirlilik gibi yan etkiler gösterebilir.

4.6 / 5 - ( 8 Kişi Oyladı )

2 thoughts on “Ertesi Gün Hapı Nedir? Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

  1. Merhabalar Sevda Hanım,

   Ertesi gün hapını sadece cinsel korunma amacıyla kullanmanız gerekir.
   İlişiye girmeden evvel kullanmanız hamile kalma olasılığınızı ortadan kaldırır.
   Sürekli olarak kullanmak zamanla adet düzensizliğine neden olur.
   O nedenle sürekli olarak kullanmamalısınız.

   Adet gecikmesi gibi sorunlar için buraya ve buraya bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir