Evde Para Biriktirme Yolları

Evde Para Biriktirme

Evde Para Biriktirme Yolları


Günümüz şartlarının giderek olumsuz ulaşması nedeniyle pek çok kişiyi para biriktirmek ve geleceği için bilgi birikim sağlamak istemektedir. Ancak lüzumsuz harcamalar, faturaların yüksek gelmesi, belli ödemelerin aniden ortaya çıkması gibi pek çok neden, kişilerin para biriktirmesi engellemektedir. Bu nedenle kişiler, para biriktirmesi için farklı yöntemlere başvurmaktadır. Fakat yine bu noktada da başarısız olmaktadırlar. Peki para nasıl biriktirilir?


Aslında para biriktirebilmek için daha önceden bu alanda tecrübeli olan kişilerden yardım almak, onların yönlendirmelerine uymak, büyük avantaj sağlamaktadır. Bir banka hesabı açtırmak ve banka hesabında bulunan paraları bloke koydurmak da yine birikim sağlayabilmek için yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak bu noktada en büyük dezavantaj, kişilerin aynı yerden para ihtiyacının olması ve bu parayı bir şekilde kullanmak durumunda kalmasıdır. Kişilerin elinin altında bulunan birikimlerini harcaması için belli yöntemleri uygulamaları gerekmektedir. Bu yöntemler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır. Peki Para nasıl biriktirilir?

Para Nasıl Biriktirilir?


Para biriktirme yolları arasında en yaygın olanı paranın banka hesabına aktarılması ve burada birikimin sağlanmasıdır. Özellikle vadeli mevduat hesapları, kişilerin yaygın olarak kullandığı birikim yöntemleri arasında yer almaktadır ve konulan paralar çekildiğinde vade bozulmaktadır. Bu nedenle banka personelleri, birikim aşaması ile alakalı tüm detayları müşterilere sunmaktadır. Gerçekten birikim sağlamak isteyen kişiler ise mevduat hesaplarına yatırmış oldukları paraları, vadesi dolana kadar, kazanç elde edilememektedir. Bu da her ay düzenli faiz getirisi anlamına geldiğinden vade süresi dolduğunda çok daha yüksek kazançlar elde etmek mümkün olabilmektedir.

Okuyunuz: Güvenilir Evde Paketleme İşi

Evde Para Biriktirme Yöntemleri


Para nasıl biriktirilir sorusunu soran kişiler için verilebilecek en güzel cevap bu işlemin evde yapılması gerektiğidir. Aslında evlerin para biriktirmek için çok da güvenli yerler olduğu söylenemez. Ancak evin belli noktalarında güvenli yolların seçilmesi, birikim sağlayabilmek için büyük avantaj sağlamaktadır. Elbette öncelikli olarak kişilerin, yüksek birikimler mi yoksa ufak tefek birikimleri mi gerçekleştireceklerini planlanmalı ve buna göre harekete geçirmelidir. Örneğin bir tatil birikim yapmak isteyen kişi, kırılmayan kumbaralardan satın alarak bunun içinde birikim sağlayabilmektedir.
 
Kapalı bulunan ve istenildiği zaman açılmayan kumbaralar, kişilerin bu parayı harcamalarında da engel olmaktadır. Elbette birikim yapmak isteyen kişilere evde sunulabilecek daha pek çok yöntem bulunmaktadır.
Bir diğer yöntem ise aile bireylerinden birine, biriktirilen parayı teslim etmek ve belirli bir tarih konularına kadar bu parayı kişiden geri almamaktır. Para biriktirme yolları arasında en yaygın olarak kullanılan bu yöntem, kişilerin belli bir süre sonra yüksek kazanç elde edebilmesine de olanak sağlamaktadır. Elbette birikim yapabilmek için kişilerin öncelikli olarak kendilerini hakim olmaları ve biriktirdikleri paraya kesinlikle dokunmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde, birikim sağlamaktan bahsetmek mümkün olmamaktadır.

Bankada Para Biriktirmek


Para nasıl biriktirilir sorusunu soran kişiler ilk olarak bankalar ile iletişime geçmektedir. Banka personelleri tarafından detaylı bir şekilde anlatılan biriktirme yöntemlerinden biri seçilerek birikim işlemlerine başlandığı da bilinmektedir. Bu noktada herhangi bir fon hesabı oluşturmak ya da vadeli mevduat hesabı açtırmak en faydalı koşullardan birini oluşturmaktadır. Kişilerin bu noktada kendilerine bir hesap planı çizmeleri gerekmektedir. Bankaya otomatik ödeme talimatı verilerek her ay düzenli olarak yatan maaştan belli bir tutarın bu hesaba aktarılması talep edilebilmektedir. Bu sayede kişiler, maaşlarında bulunan bu tutarı gözardı ederek yok saymış oldukları bir hesapta biriktirmeye başlamaktadır. Yaklaşık 2 yıl sonrasında hesabı bakıldığında kişiler, gerçekten şaşıracakları birikimler elde edilebilmektedir. Bu nedenle kişilerin seçebilecekleri en iyi yöntem bankada para biriktirme yollarından biridir.

En İyi Para Biriktirme Yöntemi


Para biriktirmenin en iyi yolu kişilerin borçlarından tamamen kurtulmalıdır. Para nasıl biriktirilir sorusunu soran kişilerin çevresinden alacağı yanıt aslında bu yanıtla aynıdır. Bütçe planlaması yapmak, çevreye ya da Bankalara olan borçların tamamını kapatmak ve faiz ödemeden kurtulmak birikim yapmanın en iyi yolları arasında yer almaktadır. Kişilerin öncelikli olarak kendilerine bir hedef birikim miktarı koymaları büyük avantaj sağlamaktadır. Tatil, sigara, hafta sonu etkinlikleri, lüzumsuz harcamalar, dışarıda yemek yeme gibi pek çok faktör kişilerin para biriktirmesine engel olmaktadır. Bu nedenle pek çok noktadan tasarruf etmek ve tasarruftan arta kalan rakamları birikim hesaplarına transfer etmek, kişilerin çok kısa sürede para biriktirmesine yardımcı olmaktadır.

Para Biriktirmenin Değişik Yolları


Para biriktirme yolları arasında aslında pek çok yöntem bulunmaktadır. Kişiler, ay içerisinde aldıkları maaşların belli bir kısmını birikim hesaplarına transfer ederek birikim işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bir yıl içerisinde ciddi rakamlar biriktirebilmek için kişilerin uygulayabileceği değişik yöntemler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır:

Ajanda Tutmak


Para nasıl biriktirilir sorusunu soran kişiler için en önemli cevaplardan biri mutlaka ajanda tutulması gerektiğidir. Her nasıl ki küçük işletmeler gelir ve giderlerinin hesaplamasını yapabileceği bir ajanda tutuyor ise, kişilerin de böyle bir defter tutarak birikim gerçekleştirmeye başlaması mümkün olabilmektedir. Böylelikle gelir ve gider dengesi, ay içerisinde çok daha rahat bir şekilde kurulabilmektedir. Aynı zamanda hangi alanda, ne kadar harcama yapıldığını da takibi sağlanabilmektedir. Bu işlem ajanda aracılığı ile yapılabileceği gibi küçük çaplı bir muhasebe programı aracılığı ile bilgisayarlardan da sağlanabilmektedir.

Elinizde Kalanı Harcayın!


Para biriktirme Yolları arasında bir diğer faktör ise kişilerin elinde kalan parayı mutlaka harcaması gerektiğidir. Para biriktirme yönünde amaç, her ay Düzenli bir miktarın kenara kurulması ve hedefin gerçekleştirilmesidir. Maaşını alan ve her ay belli bir tutarlı kenara koyan kişiler ellerinde kalan parayı harcamaması gerekir. Eğer kişilerin elinde kalan miktarlar, birikim yapılmak için halen banka hesaplarına ya da evde bulunan birikim araçlarından birisine gidiyor ise bu noktada para biriktirme planı çoktan bozulmuş demektir. Kişilerin hayat standartlarını düşürmeden birikim sağlayabilmesi için, maaşlarının arta kalan tutarları kendileri için hayır diyebilecek konumda olmaları gerekmektedir. Yoksa yapılacak olan birikim, kişilerin hayatlarını da altüst edecek duruma gelmektedir.

Bozuk Para

Para nasıl biriktirilir sorusunu soran kişiler için bir diğer alternatif de bozuk paradır. Günümüzde 1 TL ile birlikte 50 25 10 ve 5 kuruşlarda bulunmaktadır. Her ne kadar kişiler bu paraları cüzdanlarının köşesinde duran madeni para olarak düşünse de herhangi bir kumbarada bir ya da iki yıl süreyle biriktirdikleri zaman bu paralar çok yüksek miktarlara eşdeğer bir hale gelmektedir. Bunun için yapılması gereken tek şey ise herhangi bir kumbaranın içinde günlük en az 2 ya da 3 TL gibi rakamların atılmasıdır. Elbette bu 2 ya da 3 TL olarak verdiğimiz örnek maddi gücü ortalama olan kişiler için geçerlidir. Bunun yerine kişiler, alışverişten ya da günlük harcamalarından arta kalan bozuk paraları bu kumbaraya atarak birikim işlemlerine başlayabilmektedir. Bozuk para birikimine başladıktan en az 2 sene sonra, gerekli sayım işlemleri gerçekleştirildiğinde en az bir haftalık tatil yapacak kadar birikim sağlamak mümkün olabilmektedir.

Çeyrek Altın Alımı

Para biriktirme Yolları arasında bir diğer husus ise çeyrek altındır. Aile büyüklerinin çok uzun yıllardan beri altın birikimi gerçekleştirmesi de bu noktada en önemli örneklerden biridir. Evde altın biriktirmek istemeyen kişiler ise anlaşmalı oldukları bankadan herhangi bir altın birikim hesabı açarak birikim işlemlerine başlayabilmektedir. Altın ile birikim yapmanın en büyük avantajı ise değerinin her geçen gün daha da artmasıdır. Örneğin bugün gramı 90 TL den alınan bir çeyrek altın iki sene sonrasında gramı 180 190 TL civarında bozdurulabilmektedir. Bu da vadeli mevduat hesapları ile aynı kapıya çıkmaktadır. Elbette altın birikimi gerçekleştirilirken riske girilmesi de mümkün olmaktadır. Altının düşebileceği de mutlaka birikim gerçekleştirilirken göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasında yer almaktadır.

Alışveriş Aldatmacaları

Para nasıl biriktirilir sorusunu soran kişilerin elbette harcamalarında ve harcama yaptıkları yerlere de mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir. Pek çok mağaza, alışveriş aldatması yaparak kişilerin daha fazla para harcamasına neden olabilmektedir. Bunun için hangi alışverişin hangi dönemde yapılması gerektiği de mutlaka bilinmelidir. Örneğin kış sezonuna girerken yaz alışverişi yapılmalı, yaz sezonuna girilirken de kış alışverişi yapılmalıdır. Nedeni ise bu dönemde kışlık ürünlerin çok daha uygun fiyata satılmasıdır. Böylelikle kişiler kış dönemi için gerekli hazırlıklarını çok daha önceden gerçekleştirerek birikim sağlayabilmektedir.

Kredi Kartı Kullanımı

Para nasıl biriktirilir sorusuna bir diğer cevap ise kredi kartı kullanımının sona erdirilmesidir. Kredi kartları limitlerinin arttırılması, kişileri harcamaya yönelten araçlardan biridir. Bu nedenle kişiler ihtiyaçları olmasa bile bu kartlar aracılığıyla pek çok ürünün alımını gerçekleştirebilmektedir. Bu da ay sonunda alınan maaştan çok daha yüksek meblağların kredi kartı ödemesine gitmesi anlamına gelmektedir. Kişiler elbette kredi kartı kullanımı gerçekleştirebilmektedir. Ancak aylık bir harcama kotası koymak, birikim sağlamak için en büyük avantajlar arasında yer almaktadır. Bu sayede de çok kısa sürede banka hesaplarında yüksek birikimler elde edebilmek mümkün olabilmektedir. Kayda değer bir birikim elde edilebilmesi için kişilerin, cüzdanda bulunan kredi kartı sayılarını en aza indirmeleri ve kendileri için belirledikleri limitin dışında kesinlikle çıkmamaları gerekmektedir.

Vadeli Hesap

Para nasıl biriktirilir sorusuna verilecek bir diğer cevap ise vadeli hesap açtırmaktır. Günlük vadeli hesap açtıran kişiler, çok kısa süre içerisinde yüksek birikimler elde edebilmektedir. Türkiye genelinde vadeli hesap açan pek çok banka bulunmaktadır. ING Bank’ın “E – Turuncu” hesabı, Finansbank’ın “En Para” hesabı bu noktada değerlendirmeye alınacak alternatifler arasında yer almaktadır. Böylelikle her ay başı, kişilerin eline geçen maaşın belli bir kısmını buraya transfer etmesi sayesinde vadeli hesapta para biriktirme dönemi başlamış bulunmaktadır. Kişiler bu hesaplarından diledikleri zaman para çekebilmektedir ancak banka ile yapılan anlaşmalar neticesinde maddelerin bozulma gibi bir durumu da olmaktadır. Bu sayede kişiler belirlemiş oldukları döneme kadar aylık faizlerini düzenli bir şekilde alabilmektedir.


Okuyunuz: İş Fikirleri 2022

Gereksiz Harcamalardan Kaçınmak

Para nasıl biriktirilir sorusunu soran kişiler, öncelikli olarak alışkanlıklarını sorgulamalıdır. Örneğin günlük alkol ya da sigara tüketiminin yanı sıra dışarıda yenilen yemekler, bütçeleri sarsmakta ve birikim yapılmasına engel olmaktadır. Bunların yanı sıra; şans oyunları oynamak, dışarıda kahve içmek ya da daha farklı zararlı alışkanlıklar da yine birikim sağlamak için olumsuz faktörler arasında yer almaktadır. Birikim yapabilmek için öncelikli olarak sigaranın ya da alkolün bırakılması, dışarıda yemek yemek yerinde evde taze yiyecekler hazırlanması, dışarıda içilen kahveye en az 10 TL vermek yerine evde kahve içilmesi gibi pek çok faktör birikim yapmaya ortam hazırlamaktadır. Kişiler bu sayede hem sağlıklarını koruma altına almakta, hem de ciddi birikimler gerçekleştirebilmektedir.
 
Görüldüğü üzere para nasıl biriktirilir sorusuna verilebilecek pek çok cevap vardır. Kişiler bu alternatifleri değerlendirme altına alarak yıl içerisinde evde ya da banka hesaplarında yüksek miktarlar biriktirebilmektedir. Ancak bu noktada kesinlikle kararlı olunmalı ve yapılan planlamaların dışında çıkılmalıdır. Çok daha ciddi birikimler sağlayabilmek için daha önce birikim sağlamış ve belli kazançlar elde etmiş olan kişilerden destek sağlamak ve bu noktada bu kişilere danışmak büyük fayda sağlamaktadır.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir