Evli Bir Kadına Söylenmemesi Gereken Sözler

Evli Bir Kadına Söylenmemesi Gereken Sözler – Evli Kadına Söylenmeyecek Sözler

Evlenince herkes bir soru sorar. “Kaynananla aran nasıl? Ne zaman çocuk yapacaksın? Soyadından memnun musun? İlk gece nasıl oldu?” gibi sorular ilk günden evlilikten soğutur hale geldi. Evlenen kız arkadaşlarınıza bu soruları sormayın. Hatta “evlilik seni değiştirmiş, evlenince kilo aldın, ben hiç evlenmeyeceğim” gibi soruları da sormayın. İşte evli kadınların nefret ettiği sorular ve cümleler;

“Ne zaman çocuk yapacaksın?”

Annenizden arkadaşlarınıza, müdürünüzden komşularınıza kadar herkesin en çok merak ettiği şeydir sizin ne zaman anne olacağınız. Çünkü toplumda genel inanç, evlenen herkesin çocuk sahibi olmak zorunda olduğu şeklindedir.

” İkinci ne zaman geliyor?”

Bir gün bir çocuk dünyaya getirirseniz, arkadan gelecek ikinci sorudur. Siz bu soruyu takmayın.

“Evlilik seni değiştirmiş”

Hayır, yani nasıl değiştirmiş olabilir ki? Evliliği bir sihirli değnek olarak görenlerden duyabileceğiniz bir soru bu. Tavsiyemiz, “Parmağıma taktığım yüzük bana gerçek benliğimi ortaya çıkarmak için fırsat verdi” diyerek eğlenmeyi deneyin.

“Evlilik nasıl gidiyor?”

Anında verilecek kısa ve net cevap: “İyi”. Daha ötesi olamaz. Evliliğe bütün dünyanın anlamını yüklemek bir saçmalık. Bu, bir insanla yaşanan ilişki neticede. İyi de gidebilir kötü de… Ama bu durum kimseyi ilgilendirmez.

“Soyadın ne oldu şimdi?”

Evlenince nüfusu, kütüğü, bir de ismi değiştirmenin; doğduktan sonra edindiğinizden başka bir kimliğe geçmenin ‘normal’ algılandığı bir dünyada hemen sorulur bu soru. Oysa kendi soyadınızı kullanmaya devam edip, zorunlu olarak eşinizin soyadını resmi işlemler için sona ekleme yolunu seçmiş olabilirsiniz.

“Kayınvalidenle aran nasıl?”

Bu soruyu sormayı genelde anne, baba ve kardeşler tercih eder. Renk vermeyen bir ifade ile “çok iyi” demek her zaman işe yarar. Ne de olsa kayınvalidenize karşı kötü hisleriniz bile olsa kendi ailenizi dolduruşa getirmeye gerek yok.

“Ben hiç evlenmeyeceğim”

Artık bu yola girmiş birine, “Evlilik çok kötü bir şey olduğu için evlenmeyeceğim” demek gerçekten fazla sinir bozucu. Karşı atak olarak, “Şimdiki aklım olsaydı hiç bekar kalmazdım” demeye ne dersiniz?

“Sen evlisin, anlayamazsın”

Anlayamazsınız! Sanki evli bir kadın hiç hayatında bekarlık yaşamadı, hiç kimseyle flört etmedi…

“İlk gece nasıl oldu?”

Yeni evlenen kadınların maruz kaldığı bir soru da bu. Kız arkadaşlar sizi bir köşeye çeker ve merakından bu soruyu sorar. Özeliniz olduğunu söyleyin, cevap vermeyin.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir