Ferhat Abbas Kimdir? Ferhat Abbas Hayatı

d 4947hommage a ferhat abbas a jijel 6aee6

Ferhat Abbas Kimdir? Ferhat Abbas Hayatı

Ferhat Abbas, Cezayirli siyasetçidir. 1899 yılında Taher’de doğan Ferhat Abbas, 1985 yılında Cezayir’de hayatını kaybetmiştir.

Eczacılık öğreniminden sonra Batılılaşmış Aydın Cezayirliler Grubu’nu, ardından Cezayir Halk Birliği’ni kurdu (1938). İkinci Dünya Savaşı başlarında Fransızların saygınlığının azalmasıyla Müslümanların iktidar sorumluluğunda pay istemelerinde etkin rol oynadı. Fransızlarla Müslümanların eşitliğine karşı olan Parlamento’nun ve Fransızlaştırmayı kabul etmeyen Messalicilerin muhalefetine karşın Müslümanların Fransız yurttaşı olması için çalıştı. Bunu sağlamak için Aralık 1942 yılında yetkililere bir bildiri sundu. Yanıt alamayınca Şubat 1943 yılında 28 Müslüman temsilcisiyle Cezayir Ulusal Bildirisi’ni yayınlayarak Cezayir’in bağımsızlığını ve ülkenin kendi kendini yönetmesini istedi. Bu isteğin gerçekleşmesi için 1946 yılında Cezayir Bildirisi Demokratik Birliği’ni kurdu.

Paris’teki İkinci Kurucu Meclise daha sonra Cezayir Parlamentosu’na seçildi. 1948-1955 yılları arasında milliyetçilerle çalıştı. Cezayir Devrimi’ni başlatan 1954 Ayaklanması sırasında ülkesinden ayrıldı. 1955 yılında Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne (FLN), 1956 yılında Cezayir Ulusal Devrim Konseyi’ne katıldı. Ekim 1958’de kurulan Geçici Cezayir Cumhuriyeti Hükümeti’nin başkanlığına getirildi. Ulusal Kurtuluş Cephesi’ndeki (FLN) sosyalist çoğunluğun eğilimlerine karşı çıkması nedeniyle Ağustos 1961 yılında başkanlıktan uzaklaştırıldı. Yerine Bin Hedda getirildi. Bin Hedda, Geçici Cezayir Hükümeti’nin başkanlığına getirildi.

1962 yılında Cezayir Millet Meclisi’ne Setif milletvekili olarak girince, Meclis başkanlığına seçildi. Bin Bella Hükümeti’nin radikal uygulamalarına karşı olan muhalefetin önderliğini üstlendi ve Anayasa tasarısına karşı çıktı. Bu nedenle Meclis başkanlığından Ağustos 1963 yılında ayrıldı. Bu arada Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden de çıkarıldı. Ağustos 1964 yılında tutuklandı. 1965 yılında serbest bırakılınca Setif’e yerleşti.

Eserleri

Le Jeune Algerien (Cezayirli Genç) 1931, La Nuit Coloniate (Koloni Geceleri) 1963  ve Autopsie d’une Guerre ( Bir Savaşın Otopsisi) 1980.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir