Gençlerle İletişim Nasıl Olmalı?

15439955 660852667430897 1566317137663322393 n

Gençlerle İletişim Nasıl Olmalı?

Uzmanlar ergenliği 11-24 yaş arası olarak tanımlamaktadır. Her gencin ergenliği yaşama biçimi farklıdır. Bu dönemde genç, kimlik karmaşası ve kendini bulma arayışındadır.

Asi tavırlar gözlemlenebilir. Genç, sorgulama ve anlama çabası içindedir. Bu yaşlarda gencin giyim tarzı değişebilir, konuşma tarzı farklılık gösterebilir. Bu yaşlarda genç, en çok arkadaşlarıyla vakit geçirmek ister. Ailesi ikinci plandadır. Hatta çoğu zaman anne babasını beğenmez. Özellikle anneler çocuklarının kendileriyle her şeyi paylaşması gerektiğine inanırlar. Fakat bu son derece yanlış ve ters tepen bir yaklaşım olacaktır. Genç, artık yetişkin olma yolunda ilerlemektedir ve kendine bir kimlik oluşturma çabasına girmiştir. Dolayısıyla ona ait bir yaşam alanı bırakmak doğru olacaktır. Ebeveyn, çocuğuyla arkadaş olmaya çalışmamalı; ona rehberlik etmeli, yol gösterici olmalıdır. Bu dönemde genci çokca dinlemeli, az konuşmalıdır.

Unutulmamalıdır ki kısa bir süre sonra yaşananlar sona erecek, genç durulacak ve olgun bir birey olarak toplumdaki yerini alacaktır.

5 / 5 - ( 1 Kişi Oyladı )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir