Hangi Durumlarda Güneş Paneli Yerine Rüzgâr Türbini Seçilmeli?

Rüzgâr Türbini

Rüzgâr Türbini, rüzgardaki kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye dönüştürmektedir. Daha sonrasında ise elektrik enerjisine döndürme işlemi yapmaktadır. Bir rüzgâr türbini genel anlamı ile kule, jeneratör, elektrik elektronik elemanlar, hız dönüştürücüler, pervaneden oluşmaktadır.

Bunlardan madde madde bahsedecek olursak:

-Pervane Kanatları: çoğu rüzgâr türbini 2 adet ya da 3 adet kanattan oluşmaktadır. Kanatların esmiş olan rüzgarla kaldırılıp dönmesi sağlanmaktadır. 600kW’lık rüzgâr türbinde her pervane kanadı uzunluğu 20 metre olarak bilinmektedir. Ayrıca kanatlar uçak kanadı gibi tasarlanmaktadır.

istabreeze 500 watt 12 volt ruzgar turbini sarj kontrol cihazi urun gorseli 407

-Kule: pervane ve motor bölümünü yerden yüksekte güvenli bir halde tutmaktadır. Kule rüzgar türbinlerinde rotoru ve nacelle taşımaktadır. Kuleler tüp şeklinde çelik kafes yapılı ve betonarme olarak inşa edilmektedir. Tüp şeklindeki kule daima daha fazla tercih edilmektedir.  En temek avantajından söz edecek olursak, ağırlığı az ve maliyeti fazlasıyla düşüktür. Dezavantajı ise kurulumunun zor olmasından kaynaklanmaktadır.

-Fren Sistemi: Rüzgâr türbini güvenli bir şekilde çalışmalıdır. Bu nedenle mekanik fren sistemi bulunmaktadır. Acil durumlarda türbini fren sistemi güvenli konuma getirmesi ile bilinmektedir.

air speed 500 watt 12 volt ruzgar turbini sarj kontrol cihazi urun gorseli 409

-Jeneratör Sistemi: Rüzgâr türbini indüksiyon prensibine göre çalışmaktadır ve mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirmektedir.

Rüzgâr tipi jeneratörler diğer jeneratörlerden farklı olarak bilinmektedir. Jeneratör salınımlı güç üreten rüzgâr türbini rotoru vasıtası ile çalışmaktadır.

Güneş Enerjisi Sistemi Hakkında

Güneş enerji sistemi, güneş ışınlarının paneller veya güneş hücreleri tarafından toplanması ile elektrik enerjisine çevrildiği sistem olarak bilinmektedir. Güneş panelleri uzun vadede kullanılması nedeni ile maddi açıdan zorluk çıkarmaması ile bilinmektedir. Ayrıca güneş enerji sistemi tamamen çevre dostu olması nedeniyle oldukça tercih edilmektedir.

istabreeze 1000 watt 48 volt ruzgar turbini sarj kontrol cihazi urun gorseli 414

Sistemde önemli olan kaynak güneş olarak bilinmektedir. Güneşten gelmiş olan ışınlar panellere çarparak çeşitli aşamalardan geçmektedir. Böylece enerji üretimi döngüsü sağlanmaktadır.

Bu sistemde kullanılmış olan paneller fotovoltaik paneller olarak belirlenmiştir. Ayrıca fotovoltaik panellerin birçok hücresi bulunmaktadır. Birçok silikon maddesinden yapılmaktadır. Bir enerji hücresinde elektrik akımı oluşması ile pozitif ve negatif iki katmanın bulunduğunu söylemek mümkün kılınmaktadır.

istabreeze 2000 watt 48 volt ruzgar turbini sarj kontrol cihazi urun gorseli 417

Güneş Paneli mi Yoksa Rüzgâr Türbini mi?

Bazı durumlarda güneş paneli yerine rüzgâr türbini seçilebilmektedir. Bu konuyu açıklamak gerekirse; bazı durumlarda rüzgâr türbini güneş paneline göre bakım maliyeti açısından daha fazla maddi ücrete neden olmaktadır. Dayanıklık açısından da güneş paneline göre daha az dayanıklı olabilmektedir.

Bu nedenle güneş paneli daha fazla tercih edilebilmektedir. Ama rüzgâr türbini elektrik enerjisi açısından güneş panellerine göre daha fazla yardımcı olabilmektedir. İstenilen enerjiye göre seçim yapılması daha mantıklı olacaktır fakat ister güneş paneli ister rüzgâr türbini seçilsin kesinlikle sistemdeki ek bağlantıların varlığı daha önemli olmaktadır. Ürün kalitesi daima daha fazla önem taşımaktadır.

Solar Panel Fiyatlar Hakkında

  • 170 Watt Polikristal Solar Panel: 1990,00 TL
  • 285 Watt Polikristal Solar Panel: 3100,00 TL
  • 205 Watt Monokristal Güneş Paneli: 2250,00 TL
  • 340 Watt Güneş Paneli: 3900,00 TL olarak ekonomik.solar.com da kaliteli adresin sahibi olarak bilinmektedir.

YouTube video

Rüzgâr türbini ya da güneş paneli konusunda da ekonomiksolar.com daima doğru tercih olmaktadır.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir