Hasan Ferit Alnar Kimdir? Hasan Ferit Alnar Hakkında Bilgi

hqdefault

Hasan Ferit Alnar Kimdir? Hasan Ferit Alnar Hakkında Bilgi – Hasan Ferit Alnar Hayatı – Hasan Ferit Alnar Besteleri – Hasan Ferit Alnar Eserleri

Hasan Ferit Alnar; besteci ve orkestra yöneticisidir. 1906 yılında İstanbul’da doğan Hasan Ferit Alnar, 1978 yılında Ankara’da vefat etmiştir. Annesinden de etkilenen müzik yeteneğini 12 yaşındayken kanun çalmadaki ustalığıyla gösterdi. Çocuk yaşta bir operet besteledi: Kelebek Zabit (1922). Sadettin Arel’den armoni, Arel’in de öğretmeni olan Edgar Manas’tan kontrpuan ve füg dersleri aldı. Mimarlık öğrenimini yarım bırakarak bütün ilgisini müzikle yoğunlaştırdı. Darüttalim-i Musiki’de 1922- 1926 yılları arasında kanun çaldı. Kendi bestelediği Beyati Araban Peşrev ve Saz Semaisi’ni de kapsayan plaklar doldurdu. 1927 yılında Viyana’ya gitti. Viyana Konservatuvarı’nda Joseph Marx’tan kompozisyon, Oswald Kabasta’dan orkestra yönetimi dersleri aldı. Viyana Konservatuvarı’nın bestecilik, Avusturya Devlet Müzik Akademisi’nin orkestra şefliği bölümlerinden 1932 yılında mezun oldu.

İstanbul Şehir Tiyatroları Orkestrası’nı yönetti. Belediye Konservatuvarı’nda müzik tarihi öğretmeni olarak çalıştı. 1936 yılında Ankara’ya yerleşti. Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası İkinci Şefi oldu. İlk opera temsillerinin sahneye konulmasında çalıştı. Bu yıllarda Türk müziğiyle ilgisi kesildi. Devlet Konservatuvarı’nda 1937-1946 yılları arasında kompozisyon öğretmenliği yaptı. Ernst Praetorius’un ölümüyle boşalan Cumhurbaşkanlığı Filormoni Orkestrası yöneticiliğine atandı (1946-1952). Sağlık nedenleriyle orkestra yöneticiliğinden ayrıldıktan bir süre sonra Avrupa’ya gitti. Almanya ve Avusturya’da yaşadı. Yabancı orkestraları yönetti. Türkiye’ye 1964 yılında döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Devlet Opera Orkestrası’nı yönetti.

Türk Müziği bestecilerinin oluşturduğu Türk Beşlileri’nden biridir. Kanunun yanı sıra piyano,viyolonsel ve kemençe de çalardı.

Besteleri

Besteleri “1922-1927 dönemi” ve”1930 sonrası” diye sınıflandırılabilir. 1927 yılına kadar,kanun için taksimler (Acem-Aşiran, Segâh, Suzidil, Suzinâk, Şeddi Araban), Beyati Araban Peşrevi ve 8 Saz Semaisi (1927), 10 Saz Semaisi, gibi besteler yaptı. 1930 yılından sonra bütünüyle Batı müziği formunda eserler verdi. Ancak,Türk müziğinden de yararlandı: Türk Suiti (1930), İstanbul Suiti (1938), Kanun Konçertosu (1951)vb. Prelüd ve İki Dans adlı folklor temaları taşıyan bestesi yurt dışında da tanınır.

 

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir