Hat trick nedir ? Hat trick adı nasıl çıktı ?

hat trick, hat trick nedir, hat trick anlamı nedir, hat trick anlamı, hat trick nasıl çıktı, hat trick ilk ne zaman yapıldı, hat trick nasıl yapılır

Hat trick nedir ? Nasıl çıktı ? Anlamı Nedir ?

Zaman zaman hepimiz maç izlerken arka arkaya gol geldiğinde adam hat trick yaptı deriz. Aslında biz bu terimi 2 gol atıldığında da 4 gol atıldığında da kullanırız. Hatta farklı oyuncular arka arkaya gol attığında da kullanırız. Ancak terimi doğru mu kullanıyoruz sizce ?

Futbolda Hat Trick Nedir? Nasıl Yapılır?

Hat trick ifadesi, eski dönem ve yeni dönem futbolunda kullanılan, başarı simgesidir. Önceki dönemlerde, peş peşe 3 adet gol atan sporcularfutbolcuların başarısı için kullanılan hat trick kavramı, artık gol atan tüm sporcular adına kullanılmaktadır.

Hattrick kavramının bugün kullanılma maçı, gol atan her futbolcunun başarısını ifade etmektir. Hattrick terimi, sadece futbol maçlarında kullanılmamaktadır. Formula 1 yarışlarında, basketbol müsabakalarında ya da hentbol maçlarında da het trick kavramıyla yarışmacılar değerlendirilmektedir.

Hat Trick Kavramı Nasıl Kullanılır?

Hat trick kullanımı, futbol maçlarında sporcuların önemli golleri atmasının ardından gerçekleştirilmektedir. Eski dönemlerde, aynı maçta art arda üç defa gol atan sporcular için kullanılan hat trik ifadesi, artık tek bir gol için de geçerli sayılabilir. Maç esnasında, atılan golün değerine göre, sporculara hattrick terimiyle hitap edilmektedir.

Maç esnasında, sağ ayak golü atılması, sol ayak golü atılması ya da kafa golü atılması, altın hat trick olarak nitelendirilmektedir. Sadece futbolda kullanılmayan hat trik kavramı, Formula 1 yarışlarında sürücüler için kullanılmaktadır. Formula 1 pilotunun sıralamasına göre, yarışı birinci bitirmesine göre, pole pozisyonu almasına göre ve yarış boyunca en iyi tur zamanlamasını yapmasına göre, hatrick terimi kullanılmaktadır.

Hattrick ifadesinin ilk kullanım sebebi, Viktorya Döneminde sihirbazların şapkadan 3 adet tavşan çıkarmasıdır. İlk olarak Kriket sporcuları adına kullanılan hatrik ifadesi, H. H. Stephenson adına 1858 yılında dile getirilmiştir. Yazılı olarak kullanılan hat trick ifadesinin tarihi, 1878 tarihine denk getirilmektedir.

Nedir ?

Futbol oyununda bir maçta 3 gol birden atan oyuncuya hattrick yaptı denir. Bu terimin Türkçe anlamı  “şapka numarası”.

Bir spor kavramı olan hat trik, en çok futbolseverlerin duyduğu bir kelime olarak bilinmektedir. İngiltere’den çıkan bu kelime, daha önceleri art arda olmak üzere bir futbolcunun 3 gol atması olarak bilinmekteydi. Bu kavram sonraları ve günümüzde art arda olmasa da bir futbolcunun, bir maçta 3 gol atması olarak değişmiştir. Gol atmak futbolda çok önemli olurken, futbolcular için en önemli konu ise bir maçta birçok gol atabilmektir. Bir futbolcunun aynı maçta 3 gol atması ise hat rick olarak bilinmekte olup, 6 gol atması double hat trick olarak isimlendirilir.

Aynı maç olmak üzere, sağ ayak, sol ayak ve kafa ile 3 gol atmak ise altın hat trick olarak isimlendirilir. Bunun yanında Formula 1 severlerinde bildiği bir kavram olan hat trick, pilotun birinci olmasının yanında, pole pozisyonu alması ve en iyi tur zamanına sahip olmasına da denilmektedir. Bu kavramın doğuşu ise sihirbazların, şapkadan 3 adet tavşan çıkarması ile kullanıldı. Daha sonra kriket oyununda kullanılmaya başlanan kelime, 1878 yılında yazılı olarak da ilk defa kullanılmaya başlandı.

Günümüzde ise en çok kullanıldığı alan olarak, futbol sahnesi karşımıza gelmektedir. Birçok futbolcu bir maçta 3 gol atıp, bu kavramı gerçekleştirmektedir. Özellikle forvet oyuncuları için önemli olan hatrik, bu alanda oynayan oyuncular için ilk hedeflerden biridir. Tabi ki diğer spor müsabakalarında da hat trick kavramı olurken, hokey, golf ve rugby gibi sporlarda da karşımıza çıkar.

Hat Trick Anlamı Nedir?

Bu kelimenin Türkçe diline çevirisi el çabukluğu olurken, maçlarda ise aynı maçta 3 tane gol atmak olarak bilinir. Bu kavram ilk kullanılmaya başlandığı zaman, aynı maçta üst üste 3 gol atmak olarak bilinip, daha sonra biraz değişmiştir.

Değişiklik ise üst üste olmasa da aynı maçta 3 gol atmak olarak kullanılmaya başlandı. Bu kavram ilk defa sihirbazların şapkada 3 tavşan çıkarması ile kullanılmış olup, daha sonra spor müsabakalarda 3 gol atan sporcular içinde kullanmıştır. Günümüzde futbolseverlerin en sevdiği olaylardan biri olmasının yanında, futbolcularında gerçekleştirmek istediği bir olaydır.

Hat Trick Yapan Futbolcular Hangileridir?

Futbol tarihi boyuncu pek çok futbolcu hattrick yapmış olup, bundan sonra büyük sevinç yaşamıştır. Özellikle her futbolcunun yapmak istediği bir olay olan hatrick, genelde ileri uçta ki oyuncuların kovaladığı bir olay olarak bilinir.

Bu alanda bazı futbolcular pek çok kez hat trick yaparken, son yıllarda en çok hatrik yapan futbolcuların başında, 58 kez ile Cristiano Ronaldo gelmektedir. En büyük takipçisi ise 55 defa ile Lionel Messi gelmektedir. Luis Suarez 29, Robert Lewandowski 26, Neymar 20, Mario Gomez 18, Sergio Agüero 18 ve Klaas-Jan Hunterlaar gibi futbolcularda bu alanda üst sıralarda yer almaktadır.

Peki Sizce Nasıl Çıktı ?

Bu terim aslında şapka ile oynanan kriket oyununa aittir. 1858 yılında İngiltere’deki bir kriket maçında bir oyuncu hüner isteyen 3 sayı yaptı. Kulübü de onu onurlandırmak için yeni bir şapka hediye etti. Böylelikle “hatrik” terimi ortaya çıktı.

5 / 5 - ( 6 Kişi Oyladı )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir