Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 10+ Doğal Yöntem

hemen adet olmak için ne yapılmalı

Hemen adet olmak için ne yapılmalı? Ve hemen adet olmak için dua var mı merak edenlere elimizden geldiğince tıbbi kaynaklardan da yararlanarak makalemizi oluşturduk. Regl ya da halk arasında yaygın olarak bilinen adı ile adet kanaması ortalama her 28 günde bir yaşanan vajinal kanama döngüsü olarak tanımlanabilir. Kadın üreme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalıştığının göstergesi olarak kabul edilen regl hormon salınımlarına bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur. Hemen adet olmak isteyenlere ilk olarak yapablecekleri egzersizlerin videosunu aşağıya ekliyoruz. Bu tür paylaşımlardan haberdar olmak için bizi takip edin.

YouTube video

Adet Nedir, Nasıl Olur?

Ergenlik döneminden başlayarak menopoz dönemine kadar her ay düzenli olarak gerçekleşen vajinal kanamalar; regl adet kanaması ya da mensturasyon olarak tanımlanır.

Adet döneminin süresi ve kanamanın miktarı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Her 21 ila 35 günde bir kez gerçekleşen regl döneminde uterus ya da halk arasında bilinen adı ile rahim kendini yenileyerek gebeliğe hazırlanır.

Gebeliğin oluşamadığı durumlarda ise rahimin içinde bulunan dokunun bir kısmı dökülür ve vajinal yoldan dışarı atılır. Aylık döngüler halinde devam eden bu sisteme mensturasyon döngüsü veya adet döngüsü denir.

Sağlıklı bir adet döngüsü için dört ayrı sisitemin düzenli ve birbiri ile uyum içinde çalışması gerkir. Beyinde bulunan hipotalamus ve hipofiz ile yumurtalıklar ve rahimden oluşan bu sistemin sağlıklı bir şekilde çalışması üreme için son derece önemlidir.

Adet döngüsü beyinde yer alan ve küçük çekirdeklerden oluşan hipotalamus bölgesinin, yine beyinde bulunan ve bir çeşit endokrin bezi olan hipofiz bezinin uyarılması ile başlar (GnRH yolu ile)

Uyarılan hipofiz bezi LH adı verilen luteinize edici hormon ve FSH denilen folikül uyarıcı hormonun salgılanmasını sağlar. Salgılanan hormonların dolaşım sistemi aracılığı ile yumurtalıklara ulaşması ile yumurtalık rezervinde bulunan folliküller uyarılır. Böylece yumurtaların bir kısmı olfunlaşma sürecine girer.

Yumurtaların olgunlaşmasının ardından yumurtanın içinde bulunduğu follikül çatlar. Bu süreç boyunca yumurta follikülünden östrojen hormonu slınımı yapılır. Salınan östrojen hormonu rahim duvarının (endometrium) kalınlaşmasına neden olur.

Çatlayarak içinde bulunduğu follikülden çıkan yumurta tüplere doğru atılır. Olgunlaşan yumurta 24-48 saat kadar hayatta kalır ve bu süre boyunca fallop tüplerinde sperm ile karşılaşırsa gebelik oluşur. Sperm olmadığı taktirde gebelik oluşmaz. Böylece östrojen hormonu salınımı azalmaya ve progesteron düzeyi artmaya başlar.

Olası bir gebelik için kendini hazırlayan rahim içi dokusu progesteron etkisi ile parçalanmaya ve dökülmeye başlar. Rahim içi dokusunun bir miktar kanla birlikte vajinal yoldan atılmasıyla adet kanaması gerçekleşir.

Adetin Erken Gelmesi İçin Neler Yapılmalı?

Adetinizde gecikme varsa veya hemen adet olmak için ne yapmalı diye merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu pür dikkat izleyin.

YouTube video

Adet kadınların her ay düzenli olarak yaşadığı fizyolojik bir durumdur. Süre ortalama aşağı yukarı 28 gündür. Yeni bir adetin başından diğerinin başına kadar geçen süre 21-35 arasında olmalıdır. 21 günden sık ve 35 günden seyrek ve tekrarlayıcı adet döngüleri kadında bir adet sorununun olduğunu düşündürür.

Sağlıklı, fizyolojik bir durum olan mensturasyon döngüsünün düzenli bir şekilde devam etmesi için beyin, hormonlar ve üreme sisteminin uyum içinde ve sağlıklı çalışması gereklidir.

Tatil planları, düğün, önemli bir toplantı veya sınav gibi durumlarda kadınlar adet döngüsüne yakalanacaklarını düşünüp endişeye kapılabilir. Özellikle premenstrual sendromları ve adet ağrıları yoğun geçen kadınlar, özel zamanlara denk gelen adetlerini ya ötelemek ya da erkene almak isteyip, adetin erken gelmesini sağlamak isterler.

Kadının stres olmasına ya da kedisini baskı altında hissetmesine neden olan bu durumda pek çok farklı yöntem uygulanabilir.

Erken adet olmak için birden fazla çözüm vardır ancak bizim hemen adet olmak için önerimiz adet döngüsü ile ilgili sorunlar yaşayan kadınların bu tür bir eylem önce mutlaka jinekoloğu ile iletişim kurması yönünde olur.

 • Erken adet olmak için en etkili yöntemlerden biri sıcak bir banyo yapmak, mümkünse sıcak bir küvete uzanmaktır. Sıcak su vucudun rahatlamasını sağlarken stresi de azaltır ve adetin beklenenden erken gelmesine yardımcı olabilir.
 • Karın bölgesine sıcak uygulamak da rahime giden kan akışını artırarak adetin erken gelmesini sağlayabilir
 • Güneş ışınlarından yararlanmak D Vitamini alımı açısından faydalıdır.
 • Vücudu çok fazla yormayacak egzersizler de kan dolaşımını hızlandırıp adetin erken gelmesini sağlayabilir.
 • Adeti erkene alabilecek bir diğer yöntem C Vitamini içeren doğal besinler tüketmek olabilir. Limon, yeşil biber, kivi, çilek, ananas, domates, kırmızı lahana gibi besinler Cvitamini açısından zengindir ve rahim içi zarının kalınlaşmasına yardımcı olarak östrojen hormonu salınımını artırabilir.
 • Kafeinli gıdalar ve içecekler C vitamini içeren gazlı içeceklerden uzak durmak geeklidir.
 • Erken adet olmak için ilaç kullanımı genellikle pek fazla önerilmez kullanılıcaksa mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.
 • Aspirin, kan sulandırıcılarda keza hormon içeren ilaçlar gibi faydadan çok zarara neden olabilir.

Adet gecikmesi hakkında daha kapsamlı detaylara ihtiyacınız varsa diğer yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Hemen Adet Olmak İçin Hangi Dua Okunur?

Hem Peygamber Efendimiz (S.A.V.) hem de farklı dönemlerde yaşamış olan din âlimleri, hemen adet olmak isteyen kadınların okuması gereken bir kısım duaları tavsiye etmiştir. Söz konusu duaların ilki şu şekildedir: Bismillahirrahmanirrahim, Allah’ım! Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) ve onun ehli beytine salât ve selam eyle. Bu salâvat o kadar yükseklere ulaşsın ki, O’nun hürmetine her türlü korku ve belalardan kurtulalım. Her türlü ihtiyaçlarımız O’na yaptığımız salâvatlar hürmetine yerine gelsin. Tüm günahlarımız bu salâvatlar hürmetine temizlensin. Bizi derecelerin en üstüne yücelt. Ey Merhametlilerin En Merhametlisi! Bizi affet, işlerimizi kolaylaştır. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter.

Âlimler tarafından, hemen adet olmak için yapılması gereken dua tavsiyelerinden biri de şudur: Ey Yüce Rabbimiz! Sen bizim dualarımızı geri çevirmeyen Yüce Yaratıcımızsın. Bizlere hem bu dünyada hem de ahirette iyilik ve güzellikler ver. İşlerimizi kolaylaştır. Bizlere her zaman ferahlıklar ver. Ellerimizi boş çevirme, göğsümüzü rahatlat, bizlere huzur ver.

Hemen Adet Olmak İçin Çekilecek Zikirler

Bazı din âlimleri, hemen adet olmak için bazı zikirlerin çekilmesini de tavsiye etmişlerdir. Adetli kadınlar her ne kadar bu dönemde namaz kılamaz, oruç tutamaz ve Kur’an okuyamasalar da bir kısım zikirleri yapmasında sakınca yoktur.

Hemen adet olmak için çekilecek zikirlerin başında kelime-i tevhit ve kelime-i şahadet gelir. Bu zikirler günde 99’dan az olmamak üzere çekilebilir. Bunun yanında, 298 kez Ya Rahman, 258 kez Ya Rahim, 391 kez Ya Şafi zikirleri çekilebilir. Ayrıca 998 kez Ya Hafız ismi okunabilir. Bu sayede kişinin maddi ve manevi kötülüklerden arınması amaçlanır.

Hemen adet olmak ve regl döneminde maddi ve manevi ağırlıklardan korunmak için yukarıdaki dua ve zikirler yapılabilir. Her kötülük ve ağırlıktan, bu dua ve zikirler sayesinde kurtulabilirsiniz.

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Doğal Çözüm

Hemen adet olmak için ilaç kullanımına yönelmeden önce doğal yöntemler ile bitkilerden faydalanmalısınız. Hemen adet olmak için ne yapmalı diyorsanız aşağıdaki 13 bitkisel yöntemi dikkatle okuyun.

1) Sarı Kantaron

resim 1
 • Sarı kantaron, adet öncesi meydana gelen sendromları en hafife indirgeyerek sağlıklı bir regl dönemi geçirmenize yardımcı olmaktadır.
 • Adet krampları ve regl sancılarını hafifleten sarı kantaron, günümüzde kullanılan en etkili adet söktürücü bitkiler arasında gösterilmektedir.

2) Tarçın

 • Tarçın, kokusu ve lezzetinin yanı sıra adet döneminin doğal ilaçları arasında yer almaktadır.
 • Şişkinliği önleyici özelliğe de sahip tarçın, adet sancılarını hafiflettiği gibi kanamayı da düzenlemektedir.

3) Adaçayı

resim
 • Regl olmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri de etkili doğal yöntemlerden biri olarak adaçayı içmektir.
 • Adaçayı tüketmek, adet başlatıcı etkisinin yanı sıra vücut direncini yükselten ve bedenin daha güçlü olmasına katkı sağlar.
 • Adet döneminin başlamasından bir hafta önce içmeye başlayın.
 • Gün içerisinde 1-2 bardak adaçayı tüketmeniz halinde adet döneminizin daha erken başlamasını sağlayabilirsiniz.

4) Zerdeçal

 • Sağlık için son derece önemli katkılar sunan doğal ürünlerden birisi olan ve mucizevî bitkiler sınıfında kabul edilen zerdeçal, adet periyodunun daha erken başlaması için de etkili bir üründür.
 • Zerdeçalın kürü hazırlanışı: Bir bardak sütün içerisine çeyrek çay kaşığı kadar zerdeçal ilave edin. detiniz gelene kadar gün içerisinde birkaç bardak kadar hazırlamış olduğunuz bu karışımı tüketmeye çalışın.
 • Arzu ederseniz zerdeçallı süt karışımının daha lezzetli hale gelmesi için karışıma bir miktar bal da ilave edebilirsiniz.

5) Rezene Tohumu

Rezene tohumu, emzirme dönemindeki anneler için son derece faydalı bir bitkidir. Rezene tohumu ile hazırlanan karışımın bir diğer önemli katkısı ise hemen adet olmak isteyenlerin adet döneminin daha erken başlamasını mümkün kılmasıdır.

Rezene kürü hazırlanışı:

 • İlk olarak bir su bardağı suyun içerisine iki yemek kaşığı rezene tohumu ilave etmeniz gerekiyor.
 • Daha sonra bu karışımı bir gece süresince bekletin.
 • Ertesi gün olduğunda suyu süzerek adet döneminiz başlayana kadar içmeye çalışın.

6) Çörek Otu

 • Yarısının sabah yarısının da akşam tüketilmesi halinde günlük sadece 15 gramlık çörek otu, adet gecikmesine sebep olan enfeksiyonlarla savaşma noktasında vücuda harika bir katkı sağlar.
 • Son derece güçlü bir adet söktürücü niteliğinde olan çörek otu oldukça kısa süre içerisinde faydasını göstermeye başlar.
 • Dilerseniz civanperçemi ile çörek otunu bir miktar suyun içerisinde karıştırıp kaynattıktan sonra içerek adet kesintisi probleminize çözüm üretebilirsiniz.

7) Hayıt Otu

 • Vücut dengesini düzenleyici hayıt otu, hormon üretiminde son derece etkili bitkiler arasında yer almaktadır.
 • Düzenli kullanımlarda adet öncesi ağrılar, adet sancıları, adet krampları, düzensiz adetler, göğüs ağrısı, adet şişliği ve kanama miktarını dengeleme özelliğine sahiptir.

8) Civanperçemi

 • Adet düzensizliğinde oldukça fazla kullanılan doğal bitkilerden bir tanesidir.
 • Hazırlamış olduğunuz kaynar su içerisinde bir kaşık civanperçemi atın ve adet başlamadan önce ılık bir şekilde tüketin.
 • Bu yöntem rahminizin uyarılmasına yardımcı olur.

9) Soğan Kürü

Hemen adet olmak için soğan kabuğu adet düzensizliğini ortadan kaldırmanın yanı sıra yumurtalıklarda meydana gelen kist oluşumunun engellenmesi ya da oluşmuş olan kistlerin ortadan kaldırılması için de son derece etkili ve gayet kolay bir şekilde hazırlanabilen kürlerden birisidir.

Soğan kürü hazırlanışı:

 • İhtiyaç listeniz: 1 adet orta boy beyaz kuru soğan, 2 su bardağı önceden kaynatılmış klorsuz su ve maydanoz.
 • İlk olarak kuru soğanın kabuğunu soyun ve daha sonra soğanı dörde bölün.
 • Önceden kaynatmış ve klorsuz şekilde hazırlamış olduğunuz iki bardak suyun içerisine maydanoz ile birlikte soğanları atın ve beş dakika boyunca karışımı kaynamaya bırakın.
 • Karışım kaynadıktan sonra tencerenin içerisindeki soğanları ayıklayın.
 • Hazırlamış olduğunuz karışımı günde iki defa öğle ve akşam vakitlerinde yemeklerden evvel aç karna tüketebilirsiniz.
 • Ayda 9-10 gün bu kürü uygulamanız halinde adet söktürücü etkisini net bir şekilde hissedebilir ve şikâyetlerinizi azaltabilirsiniz.
 • Dilerseniz 15 gün aralıklarla aynı şekilde kür uygulamasını sürdürebilirsiniz.

10) Kekik

Hemen adet olmak için kekik bitkisinden faydalanabilirsiniz. Bu konudaki en harika bitkilerden biri olan kekik ile şifalı ve faydalı bir karışım elde edebilirsiniz.

Kekik kürü hazırlanışı:

 • İlk olarak bir bardak suyu kaynatın, içerisine bir tutam kekik ilave edin.
 • Sonrasında karışım demini alana kadar bekleyin. Kekik çayını sıcak içmek zorunda değilsiniz. Bu yüzden karışım demini aldıktan sonra ılımasını bekleyebilir ve o şekilde tüketebilirsiniz.
 • Kekikli karışımınızı adet olana dek her gün iki ya da üç kez tüketebilirsiniz.

11) Havuç Tohumu

Adet olmak için kullanılan besinlerden biri olan havuç tohumu adet olma sürecini hızlandırır.

Havuç tohumu kürü hazırlanışı:

 • Bir bardak kaynar suyun içerisine iki tutam havuç tohumu ilave edin.
 • Daha sonra demlenmesi için 2-3 dakika bekleyin.
 • Elde etmiş olduğunuz bu karışımı her gün adet olana kadar üç defa tüketebilirsiniz.

12) Melisa Otu

 • Rahatlatıcı ve iyileştirici özelliğiyle bilinen melisa otu, ağrılı adet günlerinin en büyük kurtarıcıları arasında yer almaktadır.
 • Özellikle şiddetli kramp ve sancıları hafifletme özelliğine sahip etken maddesi sayesinde doğal adet söktürücü bitkilerin başında gelmektedir.

13) Maydanoz Kürü

resim 2

Regl olmak için doğal yöntemlerden birisi de adet söktürücü etkisiyle ön plana çıkan maydanoz kürünün tüketilmesidir. Kısa süre içinde adetin gerçekleşmesini sağlayan bu şifalı bitkideki apiol isimli etkin madde vücudunuza girdiğinde rahminizi uyarmaya başlar ve adet kanamasının başlangıcı için gerekli uyaranları bedende canlandırmış olur.

Maydanoz kürü hazırlanışı:

 • İlk olarak beş su bardağı kadar suyu bir tencereye dökün ve kaynatmaya başlayın.
 • Daha sonra su kaynayınca tencereyi ocaktan alın.
 • İçine daha önceden yıkamış olduğunuz bir tutam maydanozu ilave edin.
 • Maydanozu tencereye ekledikten sonra yarım saat kadar bekleyin ve hazırlamış olduğunuz kürün suyunu süzün.
 • Daha sonra gün içerisinde bu suyu tüketin.

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Adet 3-7 gün süren, kadının üreme fonksiyonlarının yerinde olduğunu gösteren bir mekanizmadır. Çoğunlukla düzenli olan adetler bazı hanımlarda sekteye uğrayabilmekte bazı durumlarda ise kadın özel bir nedenle (tatil, sınav, düğün vs.) öne almak isteyebilmektedir.

Adet döngüsüne çok müdahale etmek istemesekte zaman zaman böyle durumlar ile karşı karşıya kalmaktayız.

Adet gecikmesi yaşayan üreme çağındaki her cinsel aktif kadında mutlaka gebelik ekarte edilmelidir. Gebe olmadığından emin olunan kadının, adetinin sebebsiz yere geciktiği durumlarda bazı yöntemlere başvurabilir.

Adet olmak için, adet söktürücü haplar veya iğneler kullanılabilir. Mutlaka doktor kontrolünde ve jinekolojik muayene sonrası kullanılmaları gerekir. Bunlardan en yoğun kullanılanı pregesteron hormonu içeren ilaçlardır.

Vakti yoksa adeti geciktirmek için bitki çayları faydalı olabilmektedir. Zencefi, maydanoz, ada çayı, rezene çayı, zerdeçal gibi bitkiler ya da soğan kürü gibi doğal kürler adeti geciktirmeye yararlı olabilmektedir.

Ancak unutmamak gerekir ki bu bitkiler besinler ve çaylar adet tarihinde çok büyük değişiklikler yaratmaz. Zaten gelmesi yakın reglinin gelmesini kolaylaştırabilirler. Ayrıca dozunda egzersiz, karın bölgesine uygulanan sıcak su torbaları, sıcak küvete girip uzanmak gibi aktiviteler de hemen adet olmaya yardımcı olabilir.

Hemen Adet Olmak İçin İlaç Var Mı?

Hemen adet olmak için doktor kontrolünde kullanılan ilaçlar vardır. Ancak bunlar hormonal ilaçlar olduğu için gerçek bir zorunluluk yoksa hemen adet görmek için kullanmamalıdır. Çünkü uzun dönemde bu ilaçlar hormonal bozukluğa yol açabilirler.

Adet olabilmek için rahim duvarının belli bir kalınlıkta olması gereklidir. Rahim duvarı kalınlaşmadan adet söktürücü ilaç kullanılsa bile hemen adet gelmez. Hemen adet olmak için kullanılan ilaçlar iki çeşittir.

 • Adet söktürücü ilaçlar,
 • Doğum kontrol hapları.

Adet söktürücüler kadınların adetini hemen görmek istediklerinde ya da gecikmiş bir adeti getirmek için başvurdukları pregesteron çeren hap veya iğnelerdir.

Adet söktürücü ilaçların işe yaraması için rahim duvarı kalınlığı en az 7-8 mm olmalıdır. Eğer adet getirici ilaca rağmen adet olmuyor ise ya rahim duvarı yeterince kalınkaşmamıştır ya da gebelik mevcuttur.

Adet söktürücü ilaçlar genelde 5 gün kullanılır, ilaç bittikten sonra 2-3 gün içinde adetin başlaması beklenir. Hemen adet olmak isteyen bir kadın 5 günlük ilaç kullanım süresini ve 2-3 günlük bekleme süresini hesaplayarak zamanlamayı yapmalıdır.

Hemen adet olmak için kullanılan bir diğer ilaç türü de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları normalde her gün düzenli kullanılır 21 günlük olan formunda ara verildiği 1 haftalık dönemde, 28 günlük formlarında ise ilacın son 4-5 günlük diliminde adet görülür.

Düzenli kullanılan doğum kontrol hapının birden kesilmesi hemen adet görme ile sonuçlanır. Ancak böyle bir durumda doğum kontrol hapının koruyuculuk etkisi azalır, o siklus için ekstra bir korunma yöntemi uygulanmalıdır.

Halk arasında Aspirinin veya kan sulandırıcılarının da erken adet görme ile etkili olduğu düşünülse de bu konuda doğruluk payı yoktur.

Hemen Adet Olmak İçin Egzersizler İşe Yarar mı?

Halk arasında hemen adet olmak için bazı egzersizlerin ve durumların işe yaradığı düşünülsede biri hariç çok bir bilimsel yönü yoktur.

Yaklaşmakta olan veye günü 1-2 gün geciken adet döngüsünde korunmasız cinsel ilişki adeti başlatabilir. Erkek menisinde bulunan prostaglandin denilen madde rahim ağzı yumuşamasına ve rahim kasılmasına neden olacağı için adet söktürücü bir etkiye sahiptir.

Onun haricinde belirgin bir egzersiz hareketi için adeti hemen getirir demek mümkün değildir. Ancak erken adet algısı sağlamasada bu hareketler adetin gelmesini kolaylaştırabilir. Karına sıcak masaj yapılması, yoga, pilates gibi egzersizler, karın ve kalça kaslarını çalıştıran hareketler adet olmayı kolaylaşırabilmektedir.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir