İrlanda Vizesi İçin Neler Gereklidir?

İrlanda Vizesi İçin Neler Gereklidir?

İrlanda seyahatinde bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları belirli yükümlülükleri yerine getirmek durumundadır. İrlanda vizesi için gerekli olan işlemleri en erken tarihte başvurmaları gerekmektedir.

İrlanda turist vizesi için ayrım olmaksızın ki buradaki ayrım konusu bölge ayrımı, Ankara İrlanda Büyükelçiliği konsolosluk bölümünde yapılmaktadır. Bunun da önemle altını çizmek gerekmektedir. İrlanda vize işlemleri için yetkili olan acentelerin aracılığın ile kabul edilmektedir. En önemli hususlardan biri, seyahat acentelerine İrlanda vize işlemleri yetki verilme talebi yazılı olmak kaydı ile İrlanda Konsolosluğu’na bildirilmelidir.

İrlanda vizesi İrlanda’ya giriş için online olarak alınması gerekilen bir izin türü olarak bilinmektedir. İrlanda Konsolosluğu vize başvurularını online olarak yapmış olan başvuru sahiplerinin işlemlerine öncelik tanımaktadır. Bu da en önemli hususlardan biri olarak bilinmektedir. İrlanda Konsolosluğu’na vize müracaatları, turistik, eğitim, yatırım, tıbbi ziyaret, dil eğitimi, aile/arkadaş, kısa süreli çalışma ziyareti olmak kaydı ile yapılmaktadır.

freedom

İrlanda Vizesi Online Başvuru Hakkında

İrlanda Büyükelçiliği resmi web sitesi kanalından Online İrlanda Vize Başvuru Forumu’nun İngilizce olarak yanıtlanması gerekilmektedir. Vize sebebine uygun evrakların ise tek tek online sisteme başarılı bir şekilde yüklenmesi lazımdır.

Evraklar kesinlikle vize sebebine uygun olmalıdır. Aksi takdirde vize reddi alınır. Yüklenme sonrasında sistemden onay kodu ile kayıt altına alınmış olacaktır bunun da altını çizmek gerekmektedir. Online vize başvurusu için IMMI hesabı açılması gerekmektedir. Bunun da önemini belirtmek gerekir.

NEDEN CI%CC%87LEK FOTO

Vizeye uygun evrakların toparlanmasının ardından İrlanda Konsolosluğu’na dosya teslim edilmelidir. Online vize formunu destekleyen belgeler ile eksiksiz hazırlanmış olan dosya vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için büyük önem arz etmektedir.

Yurt dışı dil okulu ile İrlanda’ya giriş sağlanabilmektedir. Bunun nasıl olacağı hakkında bilgi verecek olursak; yurt dışı dil okulu için öğrenciler İrlanda için 50 hafta dil eğitimi alabilme durumuna sahiptirler. Minimum 40 haftalık dil okulu vizelerinde süre uzatılabilmektedir fakat 40 haftadan daha az olan vize başvurularında İrlanda vize uzatımı yapmamaktadır. Bunun da önemle altını çizmek gerekmektedir.

low angle shot kylemore abbey ireland surrounded by greenery

Schengen vizeden bahsedecek olursak; Schengen vize yönetmenliği uyarınca resmi makamlarca onaylanmış olan İrlanda Schengen vizesi, İrlanda’ya giriş hakkı tanımaktadır. Bunun yanı sıra Schengen vizesi aynı zamanda İrlanda’nin da üye olduğu 26 ülkeye giriş hakkı tanımaktadır.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Türkçe sunulan belgelerin kopyası kabul edilmemektedir. Evrakların orijinal olması veya noter tasdikli olması gerekmektedir. Başvuru dosyasındaki evrakların; noterden onaylı ve yeminli tercümanlar/mütercimler tarafından tercüme edilmesi ve Tercümanın/Mütercimin NAATI Kurumu tarafı ile onay belgesinin tercümelere eklemesi de kesinlikle gerekilmektedir. Madde madde evrakları açıklamak gerekilirse:

low angle shot rock cashel cashel ireland

  • Güncel Fotoğraf: Biometrik fotoğraf 35 x 45 mm 2 adet
  • Pasaport Süresi: İrlanda seyahat dönüş tarihi sonrasında 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. En az iki sayfanın boş olması gereklidir. Bunun nedeni pasaporta vize basılması işleminin yapılmasıdır.
  • Banka Hesap Cüzdanı: Şahsi banka özeti; son 3 ay aktif banka hareketlerini içermelidir. En az 3000 TL bakiye olması gerekmektedir. Banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri içermelidir. Ayrıca hesaptaki para kesinlikle İrlanda seyahat masraflarını karşılamalıdır.
  • Muvafakatname: 18 yaşının altında bir çocuğun dahil edilmiş olduğu İrlanda vizesi işlemi başvurusunda çocukla seyahat etmeyen anne ve baba yasal vasisinin, çocuğun İrlanda’ya belirtilmiş olan nedenler ile seyahat etmesine izin vermiş olduğunu kabul eden noterden tasdikli muvafakatname sunulmalıdır. Bu büyük önem arz etmektedir.

YouTube video

İrlanda’ya Giriş Hakkında

İrlanda gümrük kapısında Gümrük Muhafaza görevlisinin seyahat amacına uygun bulunan evrakları değerlendirmesi sonucu ile İrlanda’daki kalış süresi onaylanmaktadır. Bu da bilinmesi gerekilen en önemli hususlardan bir tanesidir

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir