İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ? – Eshot Bakiye Sorgula 2023

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

İzmirim Kart bakiye sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı araştırılan konulardan biridir. İzmirim kart bakiye sorgulama işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlerdir. Bunun yanında Eshot bakiye sorgulama işlemleri de internet üzerinden yapılabilir.

İzmirim Kart Nedir?

izmirim kart nedir
İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

Eski adı Kent Kart olan İzmirim Kart, İzmir sınırları içerisinde toplu taşıma araçları için kullanılan bir karttır. Bu kart olmadan toplu taşıma araçlarına binilemez. Tam ve öğrenci kartı olarak ikiye ayılır. Eshot karta şehrin her yerinden kolaylıkla bakiye yükleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

İzmirim kart bakiye sorgulama işlemi internet üzerinden gerçekleştirilebilen işlemlerden biridir. İzmirim kart, İzmir’de otobüs, vapur, metro, tramway, izban gibi araçlarda kullanılabilir. Tüm büyük şehirlerde olduğu gibi İzmir’de de kart olmadan ulaşım araçlarına binmek mümkün değildir. Kartı olmayan kişiler tek kullanımlık kartlardan edinerek toplu taşıma araçlarını kullanabilir. İzmirim Kart eski adı ile Kent karttır. Bu kart İzmir şehrinde yaşayan herkes tarafından kullanılan bir karttır. İzmirim kart bakiye sorgulama işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun için İzmir belediyesine ait Eshot sitesine giriş yapılmalıdır. Eshot resmi web sitesine girildikten sonra İzmirim kart bakiye sorgulama kısmına gelinerek buradan bakiye sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama – Eshot Bakiye

 • İzmirim kart bakiye sorgulamasını aşağıda belirtiğimiz web sitesi adresinden sorgulayabilirsiniz ( link aşağıdadır)
 • Öncelikle bu adrese gidip https://online.izmirimkart.com.tr/giris bilgilerinizi doğru şekilde doldurun.
 • İzmirim kart bakiye sorgulamaya tıklayın.
 • Karşınıza açılan pencerede bilgileri doğru girdiğiniz takdirde, işlemleri başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz.
 • Ayrıca İzmirim kart, eshot bakiye yükleme işlemlerini de web sitesi adresinden gerçekleştirebilirsiniz.


İzmirim kart bakiye sorgulama sitesi açıldıktan sonra ekranda yer alan kutucuklardan birincisine akıllı kart numarası yazılır. İkinci kutucuğa ise ekranda görülen kod girilir. Kutular doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra devam et butonuna tıklanır. Bu işlemin ardından İzmirim kart içinde bulunan bakiyeyi yükleme ekranından görmek mümkün olur. Bu işlem ile dilediğiniz İzmirim kart bakiyesini sorgulayabilirsiniz. İzmir belediyesi tarafından kurulan bu sistemde yalnızca bakiye sorgulama işlemi yapılmaz. Bunun yanında bakiye yükleme işlemi de yapılabilir. Bu sistem üzerinden banka kartı veya kredi kartı yöntemi ile İzmirim kart bakiye yükleme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için de Eshot sitesine giriş yapılmalıdır. Ardından bakiye yükleme menüsüne girilmelidir.

YouTube video
İzmirim Kart Bakiye Sorgulama

Eshot Bakiye Sorgulama Nedir?

Eshot bakiye sorgulama sistemi, İzmirli vatandaşların şehir içerisinde toplu taşıma ağını oluşturan ve ulaşımını sağlayan otobüs, metro, vapur, izban ve tramvay gibi araçlarda kullandığı İzmirim kart için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistem eski adıyla kent kart için yapılmıştır. İzmirim kart’a şehir içerisinde her yerden bakiye yükleme işlemi kolaylıkla yapılabilir. Bu kart öğrenci ve tam kullanım olarak ikiye ayrılan bir karttır. İzmir’de öğrenci tarifesi bir lira altmış dört kuruş iken tam tarife ise üç lira elli altı kuruştur. İzmirim kart bakiye işlemi internet üzerinden çok kısa birkaç adım ile yapılabilmektedir.

Eshot Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

eshot bakiye sorgula
Eshot Bakiye Sorgulama 2023
 • İzmirim kart sorgulama işlemi İzmir Belediyesinin kurmuş olduğu Eshot sitesi üzerinden yapılmaktadır. ( 2. maddede link mevcut. )
 • Öncelikle https://www.eshot.gov.tr linkinden Eshot resmi web sitesine giriş yapın.
 • Site açıldığında izmirim kart bakiye seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan alandaki kutucuklardan ilkine akıllı kart numaranızı, ikincisine ise ekranda görmüş olduğunuz kodu girin.
 • Kutuları doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olduktan sonra “Devam et” seçeneğine tıklayarak izmirim kartınızın içerisinde bulunan bakiyeyi görebilirsiniz.
 • Yukarıda bahsettiğimiz işlemler ile birden çok kartın bakiyesini görebilirsiniz.

Bunlara ek olarak aynı zamanda İzmir Belediyesinin hazırlamış olduğu bu sistem ile sadece bakiye sorgulama değil bakiye yükleme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Bakiye yükleme işlemlerini hem kredi kartı hem de banka kartından yönergeleri takip ederek birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca ESHOT resmi mobil uygulamasından İzmirim Kart (ESHOT) bakiye sorgulama ve yükleme yapmak içinde, yine aynı şekilde Google Play veya App Store mağazalarından “ESHOT Mobil” uygulamasını indirin. Yükleme gerçekleştikten sonra uygulamayı çalıştırın. Uygulamada karşınıza “Ana sayfa”, “İzmirim Kart“, “Profilim“, “Alarmlarım” ve “Diğer” yazılı 5 farklı kategori gelecek. Buradan “İzmirim Kart” sekmesine tıkladıktan sonra kart bilgilerinizi yazarak bakiye sorgulama ve yükleme yapabilirsiniz.

Kent Kart Bakiye Sorgulama İzmir

Kent kart bakiye sorgulama İzmir işleminin nasıl yapıldığı İzmirli vatandaşlar tarafından merak edilir. Bu işlem internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. İzmirim kart, İzmir’de yaşayan kişilerin şehir içinde toplu ulaşımı kullanabilmeleri için bulundurmaları gereken bir karttır. İzmirim kart bakiye sorgulama işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilebilir. İzmirim kart bakiye sorgulama işlemleri tabletten, akıllı telefonlardan ya da bilgisayardan yapılabilir. Toplu ulaşım için kullanılan metro, vapur, otobüs, izban, tramway gibi araçlar için vatandaşlarda İzmirim kart bulunması gerekir. İzmirim karta şehir içinde pek çok alanda para yükleme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu kart tam ve öğrenci olarak ikiye ayrılır. Öğrenci kartları çok daha uygun fiyatlıdır.

Kent kart sorgulama işlemleri internet üzerinden kolaylıkla sorgulanabilir. İzmir belediyesinin kurmuş olduğu sistem üzerinden istediğiniz her an İzmirim kart bakiyenizi öğrenmeniz mümkündür. Bu işlem için Eshot sitesine giriş yapılarak bakiye görüntülemesi yapmak gerekir.

5 / 5 - ( 17 Kişi Oyladı )

3 thoughts on “İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ? – Eshot Bakiye Sorgula 2023

 1. Gerçekten detaylı anlatılmış bir makale. Bende ego kart bakiye sorgulama işlemini buradan gerçekleştiriyorum.

 2. Bakiye sorgulama konusunda en net bilgileri bulabildiğim için memnun kaldım. Bakiye kontrolü ve kartımda ne kadar para kalmış sonuçlara hızlıca ulaşacak linki paylaştığınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir