Kahvaltılarımızda Olmazsa Olmaz Kahvaltılıklar

Kahvaltılarımızda Olmazsa Olmaz Kahvaltılıklar

Kahvaltı çeşitleri içerisinde yer alan belli başlı kahvaltılıklar bulunmaktadır. Bu kahvaltılıklar, tek başlarına tüketilebildikleri gibi tariflerin içerisinde de kullanılabilmektedirler. Olmazsa olmaz kahvaltılıklar arasında peynir, zeytin, yumurta, reçel gibi besinler yer almaktadır. İnsan sağlığı için oldukça yararlı olan bu besinler, aynı zamanda tatlarının güzel olmaları ile de bilinmektedirler.

Peynir ve Zeytin

Bir kahvaltıda olmazsa olmaz kahvaltılıkların başında peynir ve zeytin gelmektedir. Peynir çeşitleri içerisinde; kaşar peyniri, beyaz peynir, dil peyniri gibi pek çok çeşit yer almaktadır. Bu peynir çeşitleri arasından damak zevkine uygun olanlar seçilerek tüketilebilmektedirler. Peynir çeşitleri, kahvaltının protein kaynaklarından biri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum içeren peynir, kemik gelişimini de desteklemektedir. Bu nedenle özellikle çocukların kahvaltıda peynir tüketmeleri önerilmektedir. 

Zeytin, bir kahvaltıda olması gereken besinlerden bir diğeridir. Sağlığa pek çok faydası bulunan zeytinin yeşil ya da siyah olanları tüketilmektedir. Sindirimin kolaylaştırılması ve kan yapımında yer alması, öne çıkan yararları arasında bulunmaktadır.

Konumuz peynire gelmişken, buraya okumanızı önerdiğim bir peynir yazısı bırakıyorum. En çok sevilen 6 peynir çeşidi 

Yumurta

Üçler Market
Üçler Market – Yumurta

Kahvaltıların başlıca protein kaynakları arasında yumurta yer almaktadır. Aynı zamanda pek çok farklı şekilde tüketilebildiğinden, en çok kullanılan kahvaltılık besinlerden biridir. Yumurta, peynir ile, biber ile, domates ile ve faklı besinler ile de pişirilebilmektedir. Bu sayede damak zevkine uygun hale getirilen yumurta, sıklıkla tüketilmektedir. İçerisinde yüksek miktarda protein, amino asit ve vitamin barındıran yumurta, mutlaka çocukların kahvaltılarında da yer almalıdır.

Kaymak

Kahvaltılarda bulunan besin kaynaklarından biri de kaymaktır. Kaymak, dışarıdan hazır bir şekilde alınabildiği gibi evde sütün kaynatılması ile de yapılabilmektedir. Genellikle bal ile karıştırılarak tüketilen kaymak, sindirimin kolaylaştırılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bağışıklığın güçlendirilmesinde de kaymağın yararları ön plana çıkmaktadır. Bal ile birlikte tüketilen kaymak, kahvaltıdaki tatlı yeme ihtiyacının giderilmesini de sağlamaktadır. 

Bal ve Reçel

Bal ve reçel, tatlı severler için bir kahvaltının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bal, genellikle tek başına ya da kaymak ile tüketilmektedir. Reçellerin içerisinde ise çok fazla çeşit yer almaktadır. Pratik kahvaltı çeşitleri içerisinde sıklıkla yer alan reçeller, tatlı ihtiyacının giderilmesi amacıyla da tüketilmektedirler. Çilek, erik, vişne, incir, dut gibi neredeyse her meyvenin reçeli bulunmaktadır. Kişiler, kendi damak zevklerine uygun olanları seçerek tüketebilmektedirler. Reçeller, kahvaltı tariflerinde de sıklıkla kullanılmaktadırlar. Kreplerin içerisinde, pankekler ile reçel tüketilmektedir.

Krem Çikolata

Kahvaltılıklar arasında en çok sevilenlerden biri, krem çikolatadır. Krem çikolata, genellikle dışarıdan hazır olarak alındığından içerisinde katkı maddesi yer almaktadır. Bu nedenle de çok fazla tüketilmemesi önerilmektedir. Kahvaltıda özellikle kreplerle ve pankekler ile sıklıkla tüketilmektedir. Çocukların büyük ilgi gösterdiği krem çikolatanın, yenmesi önerilen miktar kısıtlıdır. Yararları arasında ise, yüksek miktarda enerji içermesi yer almaktadır.

Helva, Tahin ve Pekmez

Helva, tahin ve pekmez birlikte ya da ayrı ayrı tüketilebilen kahvaltılıklar arasında yer almaktadırlar. Helva, tatlı kahvaltılıklar arasında yer almaktadır. Tahin ve pekmez ise genellikle birlikte tüketilen ve oldukça yararlı olan kahvaltılıklardandır. 

Tahin pekmez karışımı, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ve hastalıklardan korunmada önerilen başlıca besin kaynaklarındandır. Helva, tahin ve pekmez üçlüsü, günlük şeker ihtiyacının karşılanması için de tercih edilmektedir. Günlük olarak iki tatlı kaşığı kadar tüketilmesi önerilen tahin ve pekmez karışımı, bu tadı sevmeyenler için ayrı ayrı da tüketilebilmektedir. Helvanın ise; sade, kakaolu, fıstıklı gibi pek çok çeşidi yer almaktadır. Kişiler, damak zevklerine uygun olan helva çeşidini seçerek tüketebilmektedirler. Kahvaltı önerileri içerisinde yer alan tariflerde de pekmez, şeker yerine kullanılabilmektedir. Bu sayede daha sağlıklı tarifler elde edilebilmektedir.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir