Kan Fazlalığı Nedir? Kan Fazlalığı Hakkında Bilgi

kan fazlalığı nedir

Kan Fazlalığı Nedir ? Kan Fazlalığı Hakkında Bilgi

Pletora Nedir?

Kan fazlalığının diğer adı  pletora ya da poliemi’dir. Kanın fazla olması durumudur. Bir çok insanda görülen, çok görülmesine rağmen bazı insanlarda çok büyük belirtilere neden olan bir durumdur. Kan içerisinde bulunan alyuvarların kontrolsüz bir şekilde çoğalmasından kaynaklanır.

kan fazlaligi

Kan fazlalığının nedenleri

Kan fazlalığı (pletora), kanın aşırı derecede nakledilmesinden de kaynaklanabilir. Kadınlarda adet dönemlerinde normal kan kaybının gerçekleşmemesi de kan fazlalığının nedenleri arasındadır. Kan kaybeden insana fazla kan verilince ortaya çıkan bir durumdur. Kişi uzun zamandır kan bağışı yapmıyorsa ortaya çıkabilen bir durumdur.

Kan fazlalığının belirtileri

Kan fazlalığı bazı insanlarda belirtileri az olsa ya da hiç göstermese de, bazılarında büyük belirtiler gösterebilir. Sadece kan fazlalığından dolayı meydana gelen sorunlar kendiliğinden geçmektedir. Başka nedenlere de bağlı olarak vücudun farklı yerlerinden meydana gelen kızarıklıklar, lekelenmeler çok fazla görülen belirtilerdendir. Böyle sorunlarla karşılaşırsanız mutlaka doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

kan bagisi afisler 4

Kan fazlalığı tedavisi

  • Kan fazlalığı (pletora), plazmanın böbrek kanalı yoluyla atımıyla önlenebilir. Vücutta bulunan fazla kanın karaciğer ve dalakta yok olması mümkündür. Fazla görülen plazmanın fazla artması durumuna plazma pletorası denilmektedir.
  • 3 ayda bir kan bağışı yaparak kan fazlalığından korunmanız mümkün olacaktır. Vücut yeniden kan üreteceğinden dolayı kan da tazelenmiş olur. Kan bağışı yaparak hem başkalarının hayatını kurtarmış olacaksınız, hem de kendi sağlığınızı korumuş olacaksınız. Kan bağışı yapmak bu derecede çok önemlidir.
  • Aşırı derecede kan yapıcı besinler tüketmemenizi öneririz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Size bir nebze de olsa faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Kan fazlalığı (pletora) rahatsızlığı olan okuyucularımıza acil şifalar diliyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Uyku problemi yaşayanlar için Uyku Nedir? Uyku Ve Uykusuzluk Hakkında Bilgi adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir