Kapalı Çarşı Kim Tarafından Yaptırıldı?

2 2539

Kapalı Çarşı Kim Tarafından Yaptırıldı?

Kapalı Çarşıyı Kim Yaptırdı? Osmanlı’da Kapalı Çarşı – Kapalı Çarşı Kimin Eseri?

Dünyanın en ünlü çarşılarından biri İstanbul’da bulunan Kapalı Çarşı. İstanbul’a gelen bir turist mutlaka Kapalı Çarşıyı gezmek istiyor. Peki bu kadar ün kazanan, merak edilen Kapalı Çarşıyı kim yaptırdı?

İstanbul Kapalı çarşısı , 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından sadece “bedesten” kısmıyla ve ahşap olarak yaptırılmıştır.

Zaman zaman depremler ve yangınlar yüzünden yıkıldığı için, tekrar tekrar onarılmış,eklemeler yapılmış, sonunda bugünkü halini almıştır. Tevfik Fikret’in bir şiirinde “minareler bile yere baş koymuş” diyerek tanımladığı 1894 yılındaki büyük depremlerde tamamıyla yıkılan Kapalıçarşı, dört yıl süren bir onarımın bitiminde kagir haliyle ortaya çıkmıştı. 1943 yangınında ise döşemeciler ve yorgancılar bölümü yanmıştır. Ondan 11 yıl sonra, 1954’deki büyük yangın, Kalpakçılar Caddesi başta olmak üzere Çarşı’nın büyük bir bölümünü yoketti. Yeniden onarımlar yapıldı, modern imkanlar sağlandı ve Kapalıçarşı bir bakıma daha çekici bir görünüş kazandı.

Kapalı Çarşı daha yukarda da belirtildiği gibi-bugünkü halini zamanla almış,üstü tamamiyle kapalı, içinde hanlar da bulunan birkaç mahalle büyüklüğünde bir semt olmuştur.Sokaklarına ayrı isimler verilmiştir. Bu is imlendirme .genellikle o sokaklardaki dükkanlarda, mağazalarda satılan mallara göre yapılmıştır. Püskülcüler, Kavaflar, Zenneciler (kadın ayakkabıları), Yağlıkçılar gibi.

Çarşının başlangıcı olan Bedesten’de değerli eşya,mü cevher satılır. Kapahçarşı’ya 8 büyük kapıdan girilir.Bütünüyle, çarşı. 30. OOO m’den fazla yüzölçümünü kaplamaktadır.Sınırlarının (daha doğrusu kapılarının) içinde 65 sokak, 3000 den fazla dükkan ve 20 han vardır. Bedesten ve çevresi.Çarşı’nın merkezini teşkil eder.

Kapahçarşı’nın sokakları, “tonoz” şeklinde,kırık kubbe biçimi duvar örgüsüyle kapatılmıştır. Sonradan sokakların çoğu betonla kaplanmıştır. Tonozların dükkan aralarına rastlayan kısımlarda pencereler vardır. Çarşı her akşam saat 19′ da kapanır. Son zamanlarda içerde bir karakol yapılmıştır.Özellikle Bedesten,antikacılar,kuyumcular büyük ölçüde turist çeken çevrelerdir.

Şimdiye kadar nice yabancı devlet büyükleri ve dünyaca ünlü kişiler Kapalıçarşı’yı ziyaret etmişse de, Fransa İmparatoru III. Napoleon’un eşi İmparatoriçe Euganie,çarşıyı arabasıyla dolaştığı için özellikle hatırlanması gereken bir olayın kahramanıdır.

Kapalıçarşı tarihi ve turistik değerinin dışında,bu çarşıda bulunan dükkanlardaki malların değeri dolayısıyla da paha biçilmez bir yerdir. Çarşı’nın bir özelliği de, düğünlerde gelin eşyası “kiralanan” yağlıkçılar bölümüdür.

Kapalı Çarşıya Nasıl Gidilir?

Kapalı Çarşı, İstanbul’un Beyazıt ilçesinde yer almaktadır. 22 tane giriş kapısı vardır.

İETT otobüsleri, Tramvay, Tren, İDO araba vapuru, Metro ve Marmaray ile ulaşım mümkün. Zeytinburnu- Kabataş tramvayını kullanıp Beyazıt Tramvay durağında, Çemberlitaş Tramvay durağında veya Sultanahmet Tramvay durağında inerek Kapalıçarşı’ya gidebilirsiniz.

Değerlendirme

One thought on “Kapalı Çarşı Kim Tarafından Yaptırıldı?

  1. Kapalıçarşı için hazırladığınız yazıya bayıldım. Gezi rehberleri arasında en güzel anlatım sizinki olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir