Kekiğin Sağlığa Faydaları Nelerdir ? Kekik Hakkında Bilgiler

Kekik, Kekiğin yararları, kekik suyu, kekiğin sağlığa faydaları, kekik faydalı mıdır kekiğin faydaları, kekik nelere iyi gelir

Kekiğin Sağlığa Faydaları Nedir ? Kekik Hakkında Bilgi

Kekik hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazımızda sizlere kekiğin kullanım şeklini, ne zaman toplandığını, kekiğin sağlığa faydalarını ve kekik özelliklerini vermeye çalışacağız.

Kekiğin Özellikleri Nelerdir?

Kekik, önemli bir şifa kaynağı olarak bilinir. Güneşli yerleri sever, genellikle çorak topraklarda yetişir. Boyları 15 – 40 cm arasında olup, babagiller familyasındandır. Koyu yeşil renkte olan kekiğin sapı kısadır. Yaprakları karşılıklıdır, ters, oval, eliptik veya yumurta şeklinde olabilir.

Kekik hangi ayda toplanır?

Kekiği Haziran ayından Ekim ayına kadar toplayabilirsiniz. Topraktan 4-5 cm yukarıdan veya sürgünleri kesilerek toplanır. Günümüzde değişen hava olayları ve küresel ısınma nedeniyle bazı bölgelerde sıcaklıklar sebebiyle farklılık gösterebilir toplanma süreleri. Ancak yinede Haziran ve Ekim ayları içerisinde kekiklerinizi toplayabilirsiniz.

kekik suyunun faydalari

Kekik nasıl kurutulur?

Kekik otu güneşli ve havadar yerlerde kurutulur. Isının 35 dereceyi geçmemesine dikkat edilmelidir. Bu konularda dikkatli davranırsanız eğer kekiği olabildiğince kaliteli olarak kurutabilirsiniz ve faydasını daha çok göreceksinizdir.

Kekiğin yararları nelerdir?

Şimdi gelelim kekiğin insan sağlığına faydalarına. Kekiğin kramp çözücü, rahatlatıcı, balgam sökücü özellikleri vardır. Yağlı yemeklerin kokularını hafifletir. İltihapları gidermekte yardımcı olur. Solucan (kurt) düşürücü özelliği vardır. Öksürük ve üst solunum yolları hastalıklarında ilaç olarak kullanılır. Yıkanma suyuna konulan bir miktar kekikle vücudu dinlendirir, kemikleri güçlendirir, cilde tazelik ve canlılık verirsiniz. Zayıflık ve güçsüzlük sorunu çeken çocukların kekik suyuyla banyo yapması faydalı olacaktır. 15 dakika kekik suyuyla banyo yapmak yeterli olacaktır. Sabahları çay veya kahve yerine içilecek bir bardak kekik suyu dimağı açar ve algılama gücünü artırır. Sabahları düzenli olarak alınırsa kuvvet ve zindelik verir. Zatürre, boğmaca gibi hastalıklara karşı alınabilecek en güzel önlemlerden biri kaynamış suya atılacak bir avuç kekiktir. Kekiğin kullanımında dikkat edilecek şey içerdiği eterli yağın uçmaması için kekiği kaynatmadan önce kullanmaktır. Kaynamış suya atılması yeterlidir. Kekiği çorbalar ve kızartmalar için baharat olarak kullanılabilirsiniz.

Kekiğin sağlığa faydalarından nane de öksürüğe iyi gelen bitkidir. Nanenin Özellikleri Nelerdir? Nanenin Sağlığa Yararları nanenin faydaları ile ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir