Koli Bandı ile Alakalı En Çok Sorulan 9 Soru ve Cevabı

Koli Bandı

Koli bandı; koli ve kutu ambalajlamada kullanılan bir maddedir. Güçlü ve hızlı tutuş özelliği sayesinde pek çok alanda da kullanılabilir. Özellikle çift taraflı yapışma özelliğine sahip olan koli bantları sert malzemeleri yapıştırmada da kullanılır. Koli bandı genel olarak güçlü bir madde olduğu için çıkartıldığı yerde iz bırakabilir. Fakat belli yöntemler aracılığıyla eşyaların üzerine bıraktığı iz kolay bir şekilde çıkartılabilir.

Koli Bandı Üreticileri/ Üreten Firmalar

Koli bandı üreten firmalar her çeşitte ve her amaca uygun olarak koli bandı üretir. Özellikle büyük ve uzun olarak üretilen koli miktarları büyük işletmelerde tercih edilir. İsteğe göre şirket logosu baskılı koli bantları da üretilebilmektedir. Koli bandı üreticisi olan firmalar, koli bandı kullanan işletmelere toptan bir şekilde satım yapar.

Koli Bandı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Koli bandı lekesi aseton, gaz yağı, tiner, sabunlu su ve fön makinesi aracılığıyla çıkarılır. Burada malzeme seçimi yapılırken önemli olan koli bandının nereye yapıştığıdır. Yapıştığı maddeye göre bir malzeme seçimi yapılarak koli bandı lekesi kolay bir şekilde çıkarılır. 

Bant lekesi çıkarma yöntemi ile alakalı detaylı bir blog yazısı bırakıyorum buraya. İncelemenizi öneririm – en etkili 5 bant lekesi çıkarma yöntemi 

Koli Bandı Üretim Makinesi Fiyatları

Koli bandı üretim makinesi fiyatları genel olarak makinenin işlevi ve kalitesine göre değişir. Büyük firmalarda kullanılan makinelerde çok fazla koli bandı üretimi sağlanır. Bu nedenle fabrikaya özgü üretilen makinelerin fiyatları daha yüksektir. 

Toptan Koli Bandı Satan Firmalar

Toptan koli bandı satan firmalar genel olarak vatandaşa daha uygun fiyatlı olarak satar. Ucuza koli bandı almak isteyen kişiler toptancılara başvurabilir. Fakat burada minimum satın alınması gereken koli bandı miktarı vardır. Bu da koli bandı satan firmaların belirlediği bir rakamdır. Genel olarak işinde sürekli koli bandı kullanan iş yerleri tercih eder.

Koli Bandı Üretimi Nasıl Yapılır?

Koli bandı üretimi şeffaf, beyaz, kırmızı, siyah ya da baskılı şekilde gerçekleşir. Toplam 4 üretim aşamasına sahiptir. Koli bandı üretiminde ilk olarak hammadde üretimi sağlanır. Ham maddesi ise ağaç yongasından sağlanır. Burada elde edilmiş olan bitkisel lifler toplanır. Bu liflere selofan denilir. Selofan kimyasal işlemler sonucunda şeffaf hale getirilir. Daha sonra yapışkan üretimine geçilir. Doğal kauçuk topaklar belirli makineler ile kullanılabilir hale gelir. Ardından reçine ile birlikte kaynar suya atılır. Uzun süre bu işlem yapıldığı zaman yapışkan özelliği sağlanır. Üretim aşaması tamamlandığında siyah, kırmızı gibi koli bandına rengini verecek olan ek işlemler yapılır. Ardından kalite kontrol aşamasına girer ve herhangi bir sorun oluşmadıysa paketleme yapılarak piyasaya sürülür.

Baskılı Koli Bandı İmalatı

Koli bandı çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biri baskılı koli bantlarıdır. Baskılı koli bantları genel olarak basımda uzmanlaşmış olan özel fabrikalarda gerçekleşir. Koli bandının son aşamasına gelindiği zaman renklendirme yerine koli bandı için hazırlanmış baskılar, uyarıcı işaretler ya da firmanın logosu eklenir. Bu işlem sırasında farklı bir makine kullanılır. 

Koli Bandı 100 Mt Fiyatı

Koli bandının çok fazla boyut ve uzunluk çeşidi vardır. Aynı zamanda koli bandı çok uzun süre kullanılabilen bir yapıştırma malzemesi olduğu için fazladan almak daha uygun olur. Toptan koli bandı alındığı zaman küçük miktarlarda alınan koli bantlarından çok daha uygun fiyata gelir. 100 metrelik koli bantları da genel olarak toptan satım amacıyla üretilir ve günlük hayatta çok uzun süre kullanılabilir.

Koli Bandı Makinesi Nasıl Kullanılır?

Koli Bandı Makinesi Nasıl Kullanılır?
Koli Bandı Makinesi Nasıl Kullanılır?

Koli bantlarının makinesi oldukça pratik ve uygun bir kullanım sağladığı tercih edilir. Koli bandı makineleri aslında 2’ye ayrılır. Makine ile kesilen ve direkt el aracılığıyla kesilen makinelerdir. Koli bandının kullanım yerine göre seçim yapılmalıdır. Günlük kullanımda el ile kesilen makine tercih edilirken yoğun paketleme işlemlerinde kolaylık olması amacıyla makine kesimiyle üretilen koli bandı makinesi tercih edilir.

Koli Bandı Özellikleri

Koli bandı yüksek ve düşük kullanımlara uygun bir şekilde üretilir. Sararma yapmaz. Dış ortamlara karşı ise direnci oldukça yüksektir. Renk seçeneği çok fazla olmasa da genel olarak beyaz, opak, taba ve şeffaf renkleri tercih edilir. Koli kapatma işlemlerinde kullanılır. Ambalaj kapatma uygulamalarında tercih edilir. Aynı zamanda koli bandı ile ekleme yapılır. Koli bantları çeşitli uzunlukta ve boyutta olduğu için kullanıma uygun satın alınabilir. Bir makas yardımıyla kolay bir şekilde kesilebildiği için hiçbir şekilde atık oluşturmaz. Uzun ömürlü kullanıma sahiptir.

İlginizi çekebilecek bir blog yazısı → Çok bilinmeyen 4 koli bandı bilgisi 

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir