Koyunhisar (Bapheus) Savaşı 13 Temmuz 1302

8 01

Koyunhisar (Bapheus) Savaşı Nedenleri

Koyunhisar Savaşı ilk Osmanlı Bizans savaşı olması yönüyle önemlidir. 9 gün sürmüştür. Osmanlı henüz beylik dönemindeyken yapılmıştır.

Koyunhisar (Bapheus) Savaşı Sonucu

Osmanlı beyliğinin devlet olma yolundaki ilk ve önemli savaşlarından biridir. Bu savaş Bizans İmparatorluğunun Osmanlı Beyliğine karşı aldığı ilk yenilgisidir.

Osman gazi Yenişehir’i komuta merkezi olarak kullandı. İlk önce Köprühisar Kalesini fethetti. Osmanlı’yı durdurmak için Bursa, Ketel ve Kite tekfurları birleşti. Bizans imparatorluğu 2000 kişilik ordu hazırladı. Savaş 18 Temmuz 1302 ile 27 Temmuz 1302 tarihleri arasında Bursanın Yenişehir ilçesine bağlı Koyunhisar ovasında gerçekleşti. Bizans ordusu Osmanlı tarafından yenilgiye uğratıldı. Savaşta Osman Bey’in yeğeni Aydoğdu Bey şehit düştü. Türbesi Koyunhisar girişindedir.

Yenilgiye rağmen Bizans ağır bir zaiyat vermedi. Bunun sebebi ordunun dağınık şekilde İzmit’e çekilmesidir. Osmanlı bu savaşla politik, stratejik ve askeri anlamda önemli faydalar sağladı. Bizans ilk kez Osmanlı’nın güçlü ordusunun farkına vardı. Koyunhisarın fethiyle Osmanlı Bursa’nın üç tarafını çevrelemiş oldu. Bu savaştan sonra İznik kuşatıldı. Kuşatma amacıyla Drazali köyüne kule yaptırdı. Osmanlı beyliğinin uç beylik olması ve cihat anlayışı Anadolu’dan gelen gönüllülerin Osmanlı’nın ordusuna katılmasını sağladı. Koyunhisarın fethi ile Bursa ve İznik fetihlerinin önü açılmış oldu.

Ayrıca bakınız; Acemi Ocağı Nedir? Acemi Ocağı Hakkında Bilgi

Değerlendirme

One thought on “Koyunhisar (Bapheus) Savaşı 13 Temmuz 1302

  1. Devlet olma yolundaki bu onurlu savaş sonraları nelere vesile oluyor.. Gerçekten çok önemli bir savaş tekrar gündeme gelmesi harika olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir