Lubbock Nerede? Lubblock Hakkında Bilgi

Lubblock Nerede? Lubblock Hakkında Bilgi

Lubbock, Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’nde bulunur. Teksas Eyaleti’nin 11. büyük şehri olan Lubbock, Kuzeybatı Teksas’ta tarihi LIano Estacado bölgesinde bulunmaktadır.

Lubbock’un Nüfusu Kaç?

Şehir nüfusu 1990 yılında 186.206 olan şehir, 2017 yılındaki sayımlara göre 253.888’dir. Dış kesimlerle birlikte nüfus 257.663’ü bulur.

Lubock “Göbekteki şehir” olarak bilinir. Şehire bu takma ismin verilmesinin nedeni South Plains (Güney Ovaları) adı verilen bölgede ekonomi,eğitim ve sağlık hizmetlerinin üst düzeyde bir araya getiren yer olmasından dolayıdır.Eyaletin güneybatısı büyük bir pamuk pazarıdır. Arazi dünyanın en geniş bitişik pamuk yetiştiren alan olma özelliğine sahiptir. Tarımda Ogallala Sutaşıma sistemi ile sulama yapılır.

Lublock Tarihi

1876 yılında Lubbock bir Amerika Konfederasyonu albayı ve Teksas Rangers Grubunun da kurucusu olan Thomas Saltus Lubbocktan adını alır. 1884 yılında, Yellowhouse Kanyonunda Lubbock adında bir federal postahane mevcuttu. Buna rağmen, Lubbock kasabası 1890 yılında iki daha ufak kasaba olan “Old Lubbock” ve Monterey arasında yapılan özel bir birleşme anlaşmasına kadar ortaya çıkmamıştı.

Lubbock Kaç Yılında Şehir Oldu?

Lubbock, 1891 yılında ilçe merkezi oldu. Ardından 1909 yılında şehir unvanına sahip oldu.

Lubbock Lights Olayı

V şeklinde dizilmiş ışıklar 1951 yılının Ağustıs ayında şehrin üzerinde görüldü. Bu olay en büyük UFO vakalarından biri olarak yer aldı. Bu UFO olayının gerçek olması konusunda şüpheler bulunsa da, Teksas Tech. Üniversitesi profesörleri tarafından da olaya şahit olunması ve bir öğrenci tarafından da fotoğraflanması bu olayın gerçek olduğunu kanıtlar. Project Blue Book bu konuda geniş araştırmalar yapmıştır.Bu konuda birçok iddia ve yalanlamalar oldu ve bu olay tarihte bir sır olarak yerini aldı.

Lubbock’ta Kurulan Üniversiteler

Teksas Teknoloji Koleji; şu anki adıyla Texas Tech Üniversitesi 1923 yılında kurulmuştur. Texas Tech Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi) ise 1970 yılında okul bünyesine eklenmiştir.

Lubbock Christian Üniversitesi ise 1957 yılında açılmıştır.

Lubbock Tornado Tayfunu

11 Mayıs 1970 yılında Lubbock Tornado tayfunu 26 kişinin ölümüne neden olmuştur. Şehirde 125 milyon dolarlık zarara neden olmuştur. Şehir merkezinde bulunan NTS Kulesi o tarihten sonra Great Plains Yaşam binası adını almıştır. Great Plains Yaşam binası 271 feet yüksekliktedir. Bina, tarih boyunca bir F-5 tipi hortumdan sağlam çıkan en yüksek bina olarak bilinir.

Lubbock’un Coğrafya ve İklim Özellikleri

Şehrin denizden yüksekliği ortalama 3,256 feet’dir.ABD İstatistik Dairesi’nin verdiği bilgiye göre şehrin toplam alanı 267.6 kilometre karedir.Bu alanın 297.4 kilometre karesi kara ve 0.3 kilometre karesi sularla kaplıdır.

Lublock’un iklimi ılıman, rüzgarlı, yarı kurak özelliğe sahiptir. Yağışsız mevsimlerde kum fırtınaları görülür. Ortalama olarak 475 mm yağmur almaktadır. Yaz mevsimi sıcak ve düşük nem oranına sahiptir. Bazen Meksika Körfezinden rüzgar nedeniyle nemli hava görülür. Şehirde ölçülen rekor sıcaklık 1994 yılında 114 °F olmuştur.

Kaynak: Wikipedia

Ayrıca bakınız; Alor Adası Nerede? Alor Adası Hakkında Bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir