Manyeto Nedir? Manyeto Ne İşe Yarar

0 0 votes
Yazımızı Değerlendirin Lütfen

Manyeto; traktör, gemi ve uçak bazı endüstri makinelerinde ateşleme enerjisi kaynağı olarak kullanılan ve mıknatısla elektrik oluşturan bir dalgalı akım jeneratörüdür.

Çağdaş otomobillerde manyeto ateşlemesi pahalı olmasından dolayı kullanışlı değildir. Bunun için otomobillerin elektrikle çalışan mayetolu jeneratörler yerel manyetolu telefon tesisatlarından sinyal almak için kullanılır. Çağdan indüksiyon tipi manyetolar kalıcı mıknatıs motoru ile alçak ve yüksek sabit gerilim bobinlerinden oluşur. Bu gerilim bobinleri birincil (primer) ve ikincil (sekonder) bobin olarak da adlandırılır. Bir manyetonun enerji verimi, sabit bobinlerdeki ani elektrik değişmelerinin sonucu olarak elde edilir. Birincil (primer) bobin ikincil (sekonder) bobinlere göre daha az devir yapar. İkincil bobinler ince tellere binlerce kez devir yapar. İkincil bobinin bir ucu birincil bobinin bir ucuna bağlanmış ve manyetonun çevresine topraklanmıştır.

Birincil bobin manyetonun şaftı üzerindeki bir kam (mil dirseği) aracılığıyla kendi içinde bir kapalı devre oluşturur. Devre kesici bobindeki elektriğin en yüksek değişim düzeyine her ulaşımında ana devreyi kesmek üzere mekanik olarak ayarlanmıştır. Ana devrenin ani olarak kesilmesi, ikincil devrede çok yüksek voltajlı bir elektrik akımı oluşmasına neden olur. Manyetolar sürekli makinenin şaftına dişli millerle tutuşturulmuş ve devre kesiciyi gerektiği anda açmak üzere zamanlanmıştır.

Manyeto hızı, manyetodaki kutupların ve makine silindirlerinin sayılarına bağlıdır. Distribitörün hız ibresi her zaman bir makine devrinin yarısına eşittir.

Kaynak: Alfabetik Okul Ansiklopedisi

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster