Mohaç Meydan Muharebesi Nasıl Oldu?

Mohaç Meydan Muharebesi 2

Mohaç Meydan Muharebesi Nasıl Oldu? 

Osmanlı Devleti Macaristan’ı sınır güvenliği için bir tehdit olarak görüyordu. Bu konuda sıkıntıları giderecek anlaşmaları Macaristan kabul etmedi  ve savaş başladı. Mohaç meydanında geçen savaş yaklaşık 2 saat sürdü. Bu kayıtlara dünyanın en kısa savaşı olarak geçmiş bulunmakta. Savaş bu kadar kısa sürmesine rağmen Macaristan’ın düşmesi bakımından önemlidir.

Osmanlı Devleti 22 Nisan 1526’da 100.000 kişilik ordu ve 300 top ile mohaç meydanına doğru geldi. Türk ordusu` nun harp nizamı şöyledir; 5.000 kişilik öncü kuvvetlerin başında Bali Bey vardır, onu Rumeli askerleri ve 150 top ile Sadrazam İbrahim Paşa takip eder. Daha geride, Anadolu askerleri ve diğer toplarla Behram Paşa vardır. Kanuni, daha sonra `Türk Tepesi` adını alacak olan, ovanın en yüksek tepesini tutmaktadır.

Bu zaferle birlikte Avrupada Osmanlıların yenilemeceği düşüncesi ortaya çıkmıştır. Avrupa’da öteden beri Osmanlılara karşı Hristiyanlığın en güçlü müdafaa hattını kırılmıştır. Bundan sonrada 2.Viyana kuşatmasın kadar Osmanlı Avrupa ve Balkanlardaki varlığını sürdürmüştür

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir