Reform Nasıl Oldu? Reform Hareketi

Reform Anlamı, reform hareketi

Reform Nasıl Oldu? Reform Hareketi

Papalar Avrupa’nın büyük bir bölümüne hakimdi. İmparator gibi hareket ediyorlardı. Kişileri aforoz edip dinden çıkartabiliyorlardı. Endülüjans adı verilen belgeler ile kişileri Tanrı adına bağışlayabiliyorlardı. Bu zamanlarda Osmanlı Devleti ise her zamanki gibi yaşayan gayrimüslim halka özgürlükler ve geniş haklar tanımıştır.

Reform, Rönesans ile başlayan özgürlük düşüncesinin ortaya çıkardığı doğal sonuçtur. Luther’in  başarısının arkasında Rönesans ile birlikte çıkan özgürlük düşüncesinin ve Alman prenslerinin desteği vardır.

1517’de Luther, Wittenberg Kilisesi’nin kapısına bildiri astı. Doksan beş maddelik bu bildiride insanların sadece Tanrı tarafından bağışlanabileceği yazıyordu.

Luther papanın verdiği aforoz kağıdını halkın gözünün önünde yaktı ve papalık Luther’in yakılarak idam edilmesine karar verdi. Bunun üzerine Saksonya dükü Federik Luther’i kaçırarak şatosunda sakladı. Papalık ve Katolikliği savunan Roma Cermen İmparatorluğu ile Luther’i savunan Alman prenslikleri arasında yaşanan çatışmalar sonucunda Katolikler Augsburg Antlaşması’yla Protestan mezhebinin varlığını resmen kabul etti (1555)

Ayrıca Bakınız;  Reform Nedir? Reform Nedenleri nelerdir? Reform Anlamı 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir