Sağlıklı Beslenmede Sebzelerin Önemi – Sebze Nasıl Tüketilir?

0 0 vote
Yazımızı Değerlendirin Lütfen

Sağlıklı Beslenmede Sebzelerin Önemi – Sebze Nasıl Tüketilir?

Sebze tüketimi sağlıklı beslenmede en önemli role sahiptir. Sadece sebzelerde alınabilecek vitami ve mineraller olduğu için sebze tüketilmesi şarttır.

İçerdiği besin öğelerinin kaybolmaması için de pişirme usulleri önemlidir. Çoğu sebze çiğ olarak tüketilebilir ki önerilen de budur. Genellikle pişirilerek tüketilen kabak, kereviz, pırasa, ıspanak ve lahana gibi sebzeleri salata yapmak suretiyle çiğ olarak tüketebiliriz. Sebzeleri bol suyla yıkamak, sirkeli suda kısa süre de olsa bekletmek mikroptan arınmak için yeterlidir. Sebzeler yıkandıktan sonra doğranıp hiç bekletilmeden pişirilmelidir. Çünkü doğranmış sebze bekledikçe içermiş olduğu C vitamini miktarında azalma meydana gelir. Fazla küçük parçalara ayırmak besleyici değerinde eksilmeye yol açar. Fasulye, bakla gibi sebzelerde az pişirilmiş olmak yemeğin tadını kaçırabilir fakat diğer birçok sebzenin az pişirilmesi sorun olmaz.

Eğer sebzeleri salata yapacaksanız limon, sirke, zeytinyağı gibi lezzet verici gıdaları da salatayı yiyeceğiniz zaman eklemelisiniz.

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster