Seyahat Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Seyahat Yasağı

Şehirler arası seyahat, koronavirüs önlemleri nedeniyle kısıtlanmıştı. İçişleri Bakanlığı 15 gün önce yaptığı duyuru ile 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanan seyahat yasağının 3 Mayıs’ta sona ereceğini belirtmişti. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar seyahat yasağı kalktı mı? Seyahat yasağı ne zaman kalkacak? Otobüs seferleri ne zaman başlayacak gibi sorular sormaya başladı.

Haftalardır uygulanan seyahat kısıtlamasının ne zaman sona ereceği merak konusu oldu. Seyahat yasağı ne zaman kalkacak? Seyahat yasağı kalktı mı? Otobüs ve uçak seferleri ne zaman başlayacak? Sorularına yanıt aranıyor.

İçişleri Bakanlığından gelen son açıklamada 31 şehirde uygulanan seyahat yasağı 4 Mayıs saat 24:00’a kadar uzatıldığı duyuruldu. Bakanlıktan gelen açıklama şu şekilde:

“Bakanlığımızca 18.04.2020 tarihinde 81 İl Valiliğine gönderilen “Şehir Giriş, Çıkış Tedbirleri” konulu genelge ile büyükşehir statüsündeki 30 il ( Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak’ta kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb) yapılan tüm giriş/çıkışlar 03 Mayıs 2020 Pazar günü, saat 24.00’a kadar sınırlandırılmıştı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 İlde uygulanan şehir giriş/ çıkış kısıtlaması ile ilgili karar; 04 Mayıs 2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirilecek ve tedbirin kapsamına ilişkin karar alınacaktır.

Ancak Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak‘ta şehir giriş/çıkış kısıtlamalarının 03 Mayıs Pazar günü, saat 24.00 itibariyle sona erecek olması nedeniyle Pazartesi günü toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde yapılacak değerlendirme ve karar süreci ile kısıtlamanın bitiş saati arasında tedbirlerin devamlığı için bakanlığımızca 81 valiliğine gönderilen genelge ile 31 ilimizdeki kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb) yapılacak tüm giriş/çıkışlar, daha önce belirtilen usul ve esaslara göre 04 Mayıs Pazartesi günü saat 24.00’a kadar uzatılmıştır. Bu illerimizde yaşayan vatandaşlarımızın (istisnalar hariç olmak üzere) bu süre boyunca illerinde kalmaları esas olacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde verilecek karar doğrultusunda 04 Mayıs Pazartesi günü 31 ilimize ilişkin şehir giriş/çıkış kısıtlaması tedbirinin kapsamı ile ilgili bilgilendirme kamuoyuna yapılacaktır.

Söz konusu uzatma kararına ilişkin valiliklerimizce gerekli önlemler alınmıştır. Tedbir kararına uymayan vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.”

THY de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türk Hava Yolları:  “Değerli misafirlerimiz, Yeni koronavirüs (COVID-19) küresel salgını sebebiyle, resmi otoritelerce alınan kararlar ve sizlerin sağlığı için aldığımız önlemler doğrultusunda tüm uçuşlarımız 28 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurulmuştur. Saygılarımızla,” diye açıklama yaptı.

Seyahat Yasağı Kalkan İller Hangisi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında 7 ilin seyahat kısıtlamasının kaldırıldığını duyurdu. Bu iller; Antalya, Aydın, mersin, Muğla, Erzurum, Malatya, Hatay

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir