Sıkıntılı Günlerde Nasıl Uyunur?

uykusuzluk asabi yapiyor 40971

Sıkıntılı Günlerde Nasıl Uyunur ?

Ülkemizden, dünyadan gelen terör ve şiddet olayları, kişisel, ailesel sorunlar strese ve uyku düzeninin bozulmasına neden oluyor. Peki bu sıkıntılı günlerde nasıl uyunur ? Uyku düzeni için neler yapılabilir ? Bu konuyu maddeler halinde açıklayalım.

1. Sizi rahatsız eden şey hakkında konuşun

Bir trajedi ile başa çıkmanın en büyük kısmı duygularınızı ifade etmektir. Eğer üzgünseniz ağlamaktan çekinmeyin. Heyecanlı ve endişeliyseniz bunu çevrenize ifade edin. Arkadaşlarınızın ve ailenizin nasıl hissettiğinizi bilmesine izin verin.

2. Sizi rahatlatacak şeyler yapmaya çalışın

Sakinleşme ve meditasyon teknikleri stresi azaltmaya yardımcı olur. Bu teknikler özellikle yatağa gitmeden önce uykuya hazırlık aşamasında uygulanabilir. Meditasyon olmasa bile sizi neyin sakinleştirdiğini kendiniz keşfedip yatağa gitmeden önce o eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ılık bir duş ya da bir süre kitap okumak da olabilir. Buna ek olarak yatak tercihinizde önemli bir faktör.

3. Uyku rutininizi değiştirmeyin

Sağlıklı uyku alışkanlıkları edinin, gündüz uykusu yerine gece uykusunu tercih edin. Her gün aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya çalışın. Uyku ilacı kullanmamaya çalışın, bu ilaçlar zamanla bağımlılık yapabilir. Ayrıca günlük uyku rutininiz dışındaki saatlerde kısa şekerlemeler yapmayın, bunlar uyku düzeninizi bozacaktır.

4. Gece haber izlemeyin ve okumayın

Uykuya gitmeden en az 45 dakika önce haber okumayı ya da izlemeyi bırakın. Böylece kendinize rahatlamak için zaman tanımış olursunuz. Elbette herkes gündemi takip etmek ister ancak medyadaki şiddet haberlerine mümkün olduğunca az zaman ayırmak yararınıza olacaktır.

5. Uyku hijyenine dikkat edin

Uykuyu olumsuz etkileyen şeylerden uzak durmayı uyku hijyeni olarak tanımlayabiliriz. Gündüzleri egzersiz yapmak, uyku saatine yakın egzersizi bırakmış olmak, gündüz yeterince güneş almak, geceleri ise fazla parlak ışıklar kullanmamak uyku hijyeni için etkili önlemlerdir. Uyuduğunuz odada sade bir dekorasyon tercih etmek, zihni rahatlatan bir ortam oluşturmak da önemlidir. Mümkünse yatak odasında uykuyla ilgili olmayan eşyalar tutmayın. Eviniz uygunsa çamaşır, ütü, giyinme, makyaj gibi işler için ayrı bir oda ayırmayı düşünebilirsiniz.

6. Kendinize zaman tanıyın

Uyku sorununuz hemen çözülmeyebilir, bu konuda sabırlı olmalısınız. Uykusuzluk nedeniyle endişeye kapılmak yerine alabileceğiniz önlemleri alıp akışına bırakın. Unutmayın, kendinizi rahatlatmaya ve iyi davranmaya çalışıyorsunuz. Uykusuzluk yüzünden kendinize kızmanın gereği yok.

7. Profesyonel yardım alın

Aile ve arkadaşlarla konuşmak yeterli gelmiyorsa psikologlardan ya da doktorlardan yardım istemekten çekinmeyin. Herkesin travmalara verdiği tepkiler ve travmayı atlatma süresi farklıdır. Profesyonel yardım alarak kendi travmayla başa çıkma yollarınızı uzmanınızla birlikte keşfetmeye çalışın. Günlük yaşantınızda uyku sorunu dışında yemek yemek, konsantrasyon ve başka konularda da sıkıntılarınız varsa mutlaka bir uzmana görünün.

Madde kısımları alıntıdır. Kaynakça ve yazar aşağıda belirtilmiştir.
Yazar: Belgin Günay
Kaynakça: bilgiustam

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir