Sınavlara Çalışırken Nasıl Konsantre Olunur?

sinav 5

Sınavlara Çalışırken Nasıl Konsantre Olunur?

  • İşle ilgili olmayan şeyleri düşünmeyin. Stres yaratacak şeyler düşünmeyin. Günlük sorunlar, eski sevgiliniz vs. bunları düşünmeyin. Sadece sınava çalışmaya odaklanın.
  • Kendinize çalışma planı belirleyin. Kaç saat hangi konuya çalışacağınızı, ne kadar mola vereceğinizi bir yere not alın ve görebileceğiniz bir yere asın.
  • Sadece çalışmaya odaklanın. Televizyonu kapatın, telefonunuzu uzaklaştırın, bilgisayardaki gereksiz uygulamaları kapatın.
  • Adım adım çalışın. 1-2 günde çalışarak sınavdan iyi bir not almanız biraz zordur. Heyecan yapmayın. Planlı çalışın.
  • Mola vererek çalışın. Her 25 dakika çalıştıktan sonra 5 dakika mola verin. 2 saat çalıştıysanız 30 dakika mola verin. Pomodoro olarak da bilinen bu teknikle 8 saatlik çalışma süresini verimli kullanabilirsiniz.
  • Nefes egzersizleri yapın. Nefes egzersizleri sizi rahatlatır, dağınık zihninizi toparlamanıza yardımcı olur. Sağ burun deliğinizi kapatın. Sol burun deliğinizden nefes alıp 10 ‘a kadar sayın. Sonra sol burun deliğinizi kapatın, sağ burun deliğinden de 10’a kadar sayarak verin. Bunu 20 kez yapın. Yaptığınızda kaygı düzeyiniz düşerek zihniniz daha dingin hale gelir.
  • Konsantrasyonunuzu yükseltecek müzikler dinleyin. Farklı türlerde konsatrasyon müzikleri bulunuyor. Alfa, beta dalgaları, bioritmik largo ya da pentatonik müzik diye arattığınızda bulabilirsiniz. Su sesi, deniz dalgası sesi, kuş sesleri, keman sesi, gitar sesi gibi müzikler derse odaklanmanızı sağlar. Çalışırken de sizi dinlendiren özelliği vardır. Türk Sanat Müziğinde ırak makamının da odaklanmaya yardımcı olduğu biliniyor. Bıneural müzikler ise kulaklıkların her birinden ayrı frekansta yayınlanan sesler dikkati toplamaya yardımcı oluyor. Bu müzikleri deneyin, sizde hangisinin işe yaradığını öğrenin.
Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir