Tumblr Nedir ? Tumblr Nasıl Kullanılır ?

Tumblr nedir ve nasıl kullanılır

Tumblr Nedir ? Nasıl Kullanılır ? Tumblr Ne İşe Yarar ?

Merhabalar, bugün sizlere son zamanların çok fazla rağbet gören sosyal ağlarından Tumblr’i anlatacağız.

Mini blog olarak adlandırılan ve bu kavram ile ufak anekdotların paylaşıldığı sosyal ağ olan tumblr ilerleyen zamanlarda ki bu bizce yakın zamanlarda çok fazla rağbet görmesi sebebiyle çok fazla uzun sürmeyeceğe benziyor. Facebook ve twitter gibi popülerliğe ulaşabilecek bir sosyal ağ olma yolunda hızla ilerlemekte. İnternet kullanıcıları şuan için tumblr’nin önemini fazla bilmiyor olabilirler ancak dediğimiz gibi kısa zamanda tumblr popülerliğini arttırarak insanlara aslında çok güçlü bir platform olduğunu gösterecektir.

Aslında interneti sürekli kullanan kişiler zaman içerisinde interneti kullanma amacını sadece araştırma yapmak veya eğlenmek olarak değilde kendisini tanıtabileceği, içinde tuttuklarını yazıya dökebileceği platformlar üzerinde arayışa girer. Bu kullanıcılar çoğunlukla araştırmaları sonucunda blog terimini sıkça duymaya başlarlar.

Ve bu anahtar kelime üzerinden arama motorlarında hemen arama yapmaya başlarlar. Elde ettikleri sonuçlar ile günümüzde popülerliği en üst seviyelerde olan ve ayrıca arama motoru olan google’ın kendi blog servisi bloggerı diğer adıyla blogspotu bulurlar.

Aslında birçok blog servisi var. Blogspot.com, Wordpress.com, Blog.com, Blogcu.com ve daha bir sürü servis. İşte tumblr’da bu servis kategorisine giren bir sistem. Ve şunu açıkça diyebiliriz ki tumblr yukarda saydığımız sistemler ile rekabet edebilecek bir seviyede blog sistemidir. Hatta tumblr diğer blog servislerine göre daha basit kullanıma ve sadeliğe sahip. Kullanıcılar bu yüzden tumblr’i daha çok tercih etmektedir.

İyiarastir.com olarak bizimde tumblr sayfamız var göz atmak isterseniz. Buradan ulaşabilirsiniz..

Sıra Tumblri anlatmaya geldi buyrun yazımıza başlayalım.

Tumblr Nedir ?

Abd menşeli sosyal ağ ve blog sitesidir. Tumblr.com basit kullanıma ve sadeliğe sahip bir blog servisi olması sebebiyle kullanıcıların en çok tercih edebileceği blog servisi modelidir. Şubat 2007 yılında David Karp tarafından kurulan tumblr.com mini blog olarak kullanılmaktadır. Kısacası ufak anekdotlarınızı paylaşabileceğiniz gibi uzun uzun yazmak istediğiniz herşeyi yayınlayabileceğiniz bir blog servisi. Tumblr.com‘da çalışan kişi sayısı olarak elimizde kesin bir rakam olmasada şuan için yalnızca 361 çalışanı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kurulduktan yalnızca iki hafta sonra 75.000 kullanıcıya ulaşmıştır. Şuan ise sadece ABD’de 13.4 milyon kullanıcıya sahiptir. Bu projeyi diğer blog servislerinden ayıran özelliği popüler sosyal ağlar ile uyum içerisinde çalışan bir sistem olmasıdır.

Tumblr yayın hayatına başladığı yıldan itibaren 5 yıl boyunca hiçbir reklam almamış gelirini özel temaların satışından alınan paylar ve gönderilerini öne çıkartmak isteyen kullanıcılarından aldığı 1 dolarlar ile sağlamıştır. Tumblr ilk olarak ilk büyük reklam anlaşmasını spor giyim şirketi olan Adidas ile imzalamıştır.

2012 yılında en çok ziyaret edilen siteler arasında yer alan Tumblr 20 Mayıs 2013 tarihinde Yahoo! tarafından 1.1 milyar dolara satın alınmıştır.

2015 yılında ise yılın en hızlı büyüyen sosyal ağı olan Tumblr aslında rağbet görmeyede 2015 yılında başladı diyebiliriz. Yine 2015 yılında yakaladığı bu başarı ile Facebook ve İnstagram gibi sosyal ağları geride bırakarak kullanıcı sayısını %45 oranında arttırmıştır. Şuan aktif kullanıcı sayısı bakımından ele alınacak olursa facebook ve instagramdan daha aktif kullanıcı sayısına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

2013 yılında Tumblr mobil kullanıcılarınıda düşünerek kullanıcılarının IOS ve Android cihazlardan rahatlıkla ulaşabilmelerini ve gönderi yayınlayabilmelerini sağlamak amacıyla mobil kullanıma açıldı.

Tumblr Nasıl Kullanılır ?

tumblr nasil kullanilir

Resim, yazı, video veya beğendiğiniz bir sitenin bağlantısını paylaşabildiğiniz bu sistemde ses videoları yükleyebilirsiniz ve edindiğiniz arkadaşlarınız ile sohbet edebilirsiniz. Ayrıca anonim olarak size soru sorulmasına izin verebilir ve sizi tanıyan tanımayan sayfanıza ulaşan kişilerin sorularına cevap verebilirsiniz. Diğer blog servislerinden çok daha fazla sosyal ağlarla uyumlu çalışması sebebiyle bizce Tumblr sosyal medya alanında öncü platformlardan birisi olabilir.

Daha çok kişinin ulaşabilmesi için sosyal medya siteleri üzerinde yaptığınız gibi etiket ( hashtag ) ekleyebiliyorsunuz. Ve bu sayede hem daha fazla kişiye hemde sizinle ilgi alanı aynı olan kişilere ulaşabiliyorsunuz. İçerisinde yer alan birçok ücretli ve ücretsiz tema ile kendi kişiliğinizi yansıtan bir görünüme bürünebilirsiniz. Tumblr yaptığı yenilikler ile ve kullanımının basitliği ile günlüklerinizin ve anı defterlerinizin yerini alabilir.

Tumblr Neye Yarar ?

Örneğin bir tur gezisine katıldınız ve tur sizi gezdirirken çok güzel yerler gördünüz. Tarihi yerler veya ilginç özellikleri olan yerler. Hemen akıllı telefonunuzu çıkartıp resmini çekebilir ve sayfanızda kendinizce yorumlayarak yayınlayabilirsiniz. Veya ilgilendiğiniz ve aksatmadan yaptığınız bir uğraşınız var sizinle aynı hobiye sahip insanlarla iletişime geçebilir beyin fırtınası gerçekleştirebilirsiniz. Ve hatta yabancı ülkelerdeki kullanıcılarla irtibatta kalarak dilinizi geliştirmenize bile fayda sağlayabilir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Görüşlerinizi belirtmek isterseniz hemen altta bulunan yorum alanına yorumunuzu yazarak belirtebilirsiniz.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir