Vazokonstriksiyon Nedir ?

Vazokonstriksiyon Nedir ?

Vücuttaki kan damarlarında meydana gelen daralma anlamına denilmektedir. Vazokonstriksiyon nedir merak edenler için kelime anlamı olarak Vaso kan damarı demektir. Kısaca damarların büzülmesi ve damarların daralması sürecine denilmektedir. Damarların kasılması ile zedelenme bölgesine olan kan akımı azaltılır, plateletlerin ve koagülasyon faktörlerinin aktivasyonu sağlanmış olur. Hemostaz kaskatında vücudun ilk yanıtıdır. Diğer bir deyişle yüzeysel damarların daralmasına yol açarak kan akımının, ısı kaybının azalması ve arterlerde kan basıncının yükselmesiyle alakalı bir sağlık sorunudur. Ayrıca kan damarı iç çapının daralması olarakta bilinir.

Vazokonstriksiyon Neden Olur ?

Bir organın kan basıncı ve kan akımı yeterli değilse organ kendi kan akımını ayarlayarak yeterli kan akımını sağlamaya çalışır. Buna otoregülasyon denir. Kan basıncı azaldığında vazodilatasyon , kan basıncı yükseldiğinde vazokonstriksiyon meydana gelir. Böylelikle basıncın yükselmesi önlenir.

Vazokonstriksiyona Neden Olan Yiyecekler

Sodyum içeriği yüksek yiyecekler kan damarlarınıza baskı uygulayarak onların daralmasına neden olabilir. Kan basıncınız konusunda endişeleriniz varsa, aşağıdaki yiyeceklerden kaçının veya sınırlayın;

 • Paketlenmiş ve hızlı yiyecekler
 • Konserve çorbalar
 • Alkol

Vazokonstriksiyona Neden Olan İlaçlar

Vazokonstriktör veya baskı ilaçları, düşük tansiyonu ve diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bu ilaçlar, biri şokta olduğunda, aşırı kanama geçirdiğinde veya şiddetli bir alerjik reaksiyon geçirdiğinde kan basıncını yükseltmek için kullanılabilir.

Diğer reçeteli ilaçlar, iltihaplanmayı, şişmeyi veya aşırı kanamayı azaltmaya yardımcı olmak için vazokonstriksiyonu tetikler. Örneğin, bir burun kanaması vazokonstriktör bir ilaçla durdurulabilir. Vazokonstriksiyon ilaçları şunları içerir;

 • Alfa-adrenoseptör agonistleri
 • Vazopressin analogları
 • Epinefrin
 • Norepinefrin
 • Fenilefrin
 • Dopamin
 • Dobutamin
 • Migren ve baş ağrısı ilaçları

Vazokonstriksiyon Nedir, Neden Olur?

 Vazokonstriksiyon durumu çeşitli sebepler nedeni ile olabilmektedir

Vücudun sıvı ve kan kaybı gibi durumlar için korumak için,

Kan basıncının dengede olmasını sağlamak ya da kan basıncını yükseltmek için,

Besin ve kan ihtiyacı olan organlara bu ürünleri göndermek için,

Soğuk ve sıcaklarda vücut dengesini korumak için,

Kanın vücuda dengeli bir şekilde dağılımını sağlamak amacı ile olabilmektedir.

Vazokonstriksiyon Olursa Ne Olur ?

Vaso kelime anlamı olarak kan damarı demektir. Vazokonstriksiyon ise vücuttaki kan damarlarında meydana gelen daralma anlamına gelmektedir. Bu olay kan damarındaki düz kasların gerilmesi sonucunda meydana gelmektedir.

Vazodilatasyon Nedir Ne Demek ?

Vazodilatasyon damar duvarındaki çizgisiz kasın gevşemesiyle damarın genişlemesidir. Böylece, kan akışı için daha fazla yer açılır, kan basıncı (yani tansiyon) düşer. Vazodilatasyon işlemini kontrol eden kas ve sinirlere vazomotor denir. Vazokonstriksiyon kan damarlarının, duvarlarındaki vasküler düz kasın kasılmasıyla, konstriksiyonu yani kısılması, enine kesit alanının küçülmesidir ve vazokonstriktörler tarafından kontrol edilir. Bunlara parakrin etmenler ve nörotransmitterler dahildir.

Vazokonstriksiyon Fizyolojik Olarak Nedir ?

Ortam koşullarına göre değişen ve temelde vücut iç sıcaklığını korumaya yönelik olan bu tepkiler damarların kısılması (vazokonstriksiyon), genişlemesi (vazodilatasyon), titreme ve terleme şeklinde gerçekleşir. Vazokonstriksiyon ve titreme vücudu soğuğa karşı koruyan mekanizmalardır.

Damarların Daralmasına Ne Denir ?

Kalp ve damar hastalıkları arasında en sık görünen hastalık koroner arter hastalığı dediğimiz kalp damarlarının daralması veya tam olarak tıkanmasıdır.

Kan Basıncının Çok Hızlı Düşmesi Neye Yol Açar ?

Çoğunlukla sakıncalı olmayan kan basıncı düşüklüğü, kişinin kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Çok belirgin bir basınç düşüklüğü olmadığı sürece bu durum kişide yakınmaya yol açmaz. Ancak kan basıncının aniden düşmesi, baş dönmesi, hâlsizlik ve baygınlık gibi semptomlara yol açabilir.

Damar Daralması Ne Demek ?

Atardamar duvarlarının farklı nedenler ile bağ dokusu ile kaplanması sonucu esnekliğini kaybetmesi durumuna damar sertliği adı verilmektedir. Arterlerin daralması ve kanın daralan bu arterler içinde akımının sınırlandırılması, damar sertliğinin birincil sonucudur.

Damarı Genişletmeye Ne İyi Gelir ?

Kan damarları vücuttaki kan akışına bağlı olarak, elastik yapıları sebebiyle genişleyebilir veya büzüşebilirler. Kan basıncımız ise yaptığımız hareketlerden, stres gibi duygu değişimlerinden, hormonlardan veya yediğimiz besinler gibi birçok sebepten etkilenebilmektedir.

Egzersiz yaptığımız süre içerisinde vücut, tüm hücrelere yeterince oksijen sağlayabilmek için kalp atım hızını ve kan basıncını artırır. Bazı sporcular bu durumu damar belirginleştirme için kullanabilirler. Yaptıkları antrenman, kullandıkları takviyeler ve yedikleri besinler gibi etkenlerle bu etkiyi en üst seviyeye çıkartabilirler. Bu sayede belirgin damarlı bir görünüm elde etmiş olurlar.

5 / 5 - ( 1 Kişi Oyladı )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir