Vücut Dili Nasıl İyi Kullanılır?

beden dilin ne anlatiyor vucut dili beden dili 1432977

Vücut Dili Nasıl İyi Kullanılır?

Beden Dili Nasıl İyi Kullanılır?

Konuşmasak bile vücut dili bizi ele veriyor. Yalan söylediğimizde mesela karşımızda bizi iyi tanıyan biri varsa, yalan söylediğimizi anlayabiliyor. Sıkılınca, sevinince, üzülünce, sinirlenince vücut dilimizi açık şekilde kullanabiliyoruz.

Vücut dili, birebir iletişimde oldukça önemli.  Özellikle grup içi iletişimde daha çok önemli.  Bir topluluğa karşı konuştuğunuzda siz düşüncelerinizi sözlerle ifade ediyorsunuz. İzleyicilerse daha büyük grubu oluşturmalarına karşın sizinle iletişimlerini vücut diliyle sağlıyorlar.

Şimdi size karşınızdakinin hangi hareketinin ne anlama geldiğini ve de bunlara karşı nasıl pozisyon almanız gerektiğini anlatacağız. Bu bilgi derhal çevrenizdekileri çözmenize ve de gerekli önlemleri almanıza yardımcı olacak.

– Elleri belinde ayakta duran bir kişi nedensiz de olsa kavga çıkarmaya hazırdır. Aman ondan uzak durun.

– Karşınızda bacak bacak üstüne atmış biri varsa ve de üstteki bacağını sallıyorsa bu onun sıkıntıdan ölmek üzere olduğunu gösterir. Derhal espri patlatmaya başlayın.

– Başını iki elinin arasına alma gözleri aşağıya doğru bakma da sıkılmanın göstergesidir. Hemen konu değiştirin.

– Kollarını göğüs hizzasında kavuşturmuş kişinin savunmasız halde olduğunu anlayabilirsiniz. Ona kabul ettirmek istediğiniz her ne varsa hemen harekete geçin.

– Çenesini tutan bir kişi büyük bir olasılıkla kafasında değişik değerlendirmeler yapıyordur. Bu durumda sizi dikkatle dinleyemeyeceğine göre ona çok önemli meselelerden söz etmeyin.

– Burna hafif dokunma veya hafifçe ovma; geri çevirme şüphe yalan söyleme anlamına gelir. Karşınızdakine palavra sıkıyorsanız buna hemen son verin. Eğer konuşan oysa yalancılığını yüzüne rahatlıkla vurabilirsiniz.

– Karşınızda ellerini oğuşturan kişinin sizden bir beklentisi var demektir. Bu beklentiyi tahmin etmeniz pek de zor olmayacaktır. Eğer olumlu cevap veremeyecekseniz ortamdan hemen sıvışın.

– Otururken hafif kaykılmış ellerini başının arkasında birleştirmiş bacak bacak üstüne atmış bir kişi kendine güvendiğini ve karşısındakine üstünlük tasladığını gösterir. Eğer gıcık olduğunuz biriyse zekice sataşmalarla bu özgüveni bir anda ortadan kaldırabilirsiniz.

– Yana hafif eğilmiş baş anlatılana ilgi gösterildiğini ifade eder. Bu durumu iyi değerlendirin konuşmanızı sürdürüp ortamın keyfini çıkarın.

– Çenesine hafif hafif vuran birinin bir karar verme aşamasında olduğunu anlayabilirsiniz. Hakkınızda hayırlı olmayacaksa onu bu düşüncelerden uzaklaştırmak için dikkat dağıtıcı hareketler yapın.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir