Yaraya İyi Gelen Bitkiler

yara bandi kapak

Yaraya İyi Gelen Bitkiler – Yaraya İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? – Yaraya İyi Gelen Yağlar – Yaraya İyi Gelen Vitaminler 

Kaza, böcek ısırıkları vb. gibi şeyler yaraya neden olabiliyor. Yaranın iyileşmesi zaman alabiliyor. Yaranın iyileşmesini hızlandırmak için evde bulunabilen bitkileri, ev araçlarını kullanabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, anti-enflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri nedeni ile yara izi kaldırma için doğal bir çözümdür. Bu çözüm hasarlı cildin onarımı için yardım eder ve sağlıklı bir cildin gelişmesi açısından da doğal bir yumuşatıcı olarak etkili olur. Buna ek olarak, deri dokusunun iyileşmesini sağlar. Bu tedavi için, aloe vera yeşil yaprağından taze jel elde edilir. Dairesel hareketlerle ve masaj yaparak etkilenen alan üzerine jel uygulanır. Yaklaşık 30 dakika boyunca bekletildikten sonra yıkanır. Olumlu sonuç almak için günde iki kez aloe vera jel uygulanabilir.

Not: Açık yaraların üzerine aloe vera jeli uygulamak sakıncalı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı yara izlerinin solmasına yardımcı olabilecek başka mükemmel bir maddedir. Hindistan cevizi yağında bulunan E vitamini ve antioksidan iyileşme süresini hızlandırır aynı zamanda şekillenen yeni izleri engeller. Buna ek olarak Hindistan cevizi yağında bulunan kaprik asitler hasarlı cildin iyileşmesini teşvik eder ve serbest radikal hasarı tersine protein üretimini uyarır. Tedavi için kullanılacak Hindistan cevizi yağını sıvılaştırmak için biraz ısıtmak gerekir. Avuç içine konan sıcak yağ ile etkilenen alan üzerine yaklaşık 5 ile 10 dakika kadar masaj yapılır. Cilt yağı emdikten sonra en az 1 saat yaralı alan açıkta bekletilir. Bu tedavi sırasında en iyi sonuçları almak için, işlem günde 2-4 kez tekrarlanır.

E Vitamini Yağı

E vitamini yağı izlerin solmasına yardımcı olabilecek etkili bir antioksidandır. E vitamini yağının nemlendirici özelliği cildi nemlendirir ve hasarlı dokuyu onarmak için yardımcı olur. Böylece yara izlerinin görünümünü iyileştirir. Bunun için, yağını almak adına bazı E vitamini kapsüllerini açılır ve yağ yara üzerine sürülür. Yaklaşık 10 dakika kadar yağ nazikçe ovalayarak cildin emmesi sağlanır. Daha sonra, yaklaşık 15-20 dakika boyunca bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Bu tedavi bir gün içinde birkaç kez yapılabilir.

Not: Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği düşünülerek, E vitamini yağının cildin yaralı bölgesinde küçük bir alan üzerinde test edilmesi önerilmektedir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, yara izi kaldırma tedavisinde başka etkili ve doğal bir yöntemdir. E vitamini açısından zengindir ve cildi yumuşak ve nemli tutmak için yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir