Yunus Nadi Abalıoğlu Kimdir? Yunus Nadi Abalıoğlu Hayatı

0 0 votes
Yazımızı Değerlendirin Lütfen

Yunus Nadi Abalıoğlu Kimdir? Yunus Nadi Abalıoğlu Hayatı

Yunus Nadi Abalıoğlu Hakkında Bilgi

Yunus Nadi Abalıoğlu gazetecidir. 1880 yılında Fethiye’de doğan Yunus Nadi Abalıoğlu, 1945 yılında Cenevre’de hayatını kaybetmiştir.

Rodos Süleymaniye Medresesi’nde başladığı öğrenimini Galatasaray Sultanisi ile bir süre Hukuk Mektebi’nde sürdürdü. 1900’den sonra gazete yazılarına başladı. 1901 yılında gizli bir siyasal derneğe üye olma suçlamasıyla gönderildiği Midilli sürgününden sonra İstanbul’a döndü. İkdam ve Tasvir-i Efkar gazetelerine yazılar yazdı. İkinci Meşrutiyet’ten sonra İttihat ve Terakki Fırkası’nın organı Rumeli gazetesine 1910 yılında başyazar oldu. Aydın milletvekili olarak Meclisi Mebusan’a girdiği 1911 yılında bile gazeteciliğini sürdürdü. 1918 yılında kurduğu Yeni Gün Mütareke döneminin yanlış akımlarına cephe aldı, işgal kuvvetlerinin baskısı karşısında Anadolu’ya geçerek gazetesini orada yayımladı ve Muğla milletvekili olarak 1920 yılında TBMM’ye katıldı.

Cumhuriyetin kuruluşunu ve Atatürk devrimini destekleyen Cumhuriyet gazetesini 7 Mayıs 1924’te kurdu ve vefatına kadar yönetti. Milletvekilliği ise 6. Seçim sonuna kadar sürdü. Kendisinden sonra Cumhuriyet gazetesini yöneten oğulları Nadir Nadi ve Doğan Nadi tarafından her yıl konusu değişmek koşuluyla adını taşıyan bir armağan konuldu.

Gazetecilik ve siyasal yaşamına ilişkin anıları ölümünden sonra derlenerek yayınlandı.

En önemlileri: Ankara’nın İlk Günleri (1955), Birinvi Büyük Millet Meclisinin Açılışı ve İsyanlar (1955), Çerkez Ethem Kuvvetlerinin İhaneti (1955), Kurtuluş Savaşı Anıları (1978).

Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster