Abaküs Nedir? Abaküs Tarihi

03 abakus

Abaküs Nedir? Abaküs Tarihi

Abaküsle Nasıl Hesap Yapılır? Abaküs Nasıl Kullanılır?

Abaküs; toplama, çıkarma, çarpma ve bölge gibi basit aritmetik işlemlerini yapmaya yarayan alettir. Yatay ya da düşey paralel çubuklarının üzerine madenden ya da topraktan küreler geçirilerek elde edilen tablodur.

Abaküs sözcüğünün Fenikece abak sözcüğünden geldiği sanılır.Eski Yunancaya abax, Latinceye de abacus biçiminde geçmiştir. İlk abaküs örneklerine Babil’de rastlanmıştır. Bunlar kil levhacıklar üzerinde dört matematik işleminin yapıldığı örneklerdir. Daha sonraki dönemlerde kemik, cam ya da metal parçaları ile de bu işlemler yapıldı. Ünlü eski Yunan tarihçisi Herodotos, Akdeniz ülkelerinde ve Mısır’da abaküsün kullanıldığını ve işlemlerin sağdan sola yapıldığını yazar. Eski Yunanlılar bu işlemi soldan sağa doğru yapmışlar, aynı yöntemi Romalılar da uygulamışlardır. Her iki döneme ait örnekler bulunmuştur. Uzakdoğu’da Çinde, Japonya’da ve Kore’de abaküsler bablu ağacından yapılırdı. Çinliler ve Japonlar, basit işlemlerin yanı sıra ağır cebir işlemlerini de abaküsle yaparlardı. Abaküsler, Avrupa’da Ortaçağ’da göründü; bunlara çizgi abaküsü denirdi. Bu örnekler 18. Yüzyıla kadar kullanıldı. Abaküsler 0 (sıfır) sayısının bulunmasıyla önemini yitirdi.

Sayı yazmada kullanılan abaküste çubuklar düşey duruma getirilir. En sağdaki çubuk birler basamağını, sonrakiler; onlar, yüzler, binler… basamaklarını gösterir. Dört işlem için kullanılan abaküste çubuklar düşey ya da yatay olabilir.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir