Tembeller Zeki mi?

01 Matematik ogrenci shutterstock 121813099 ALJ W

Tembeller Zeki mi?

Tembeller zeki mi? diye başlayan bu başlık size garip gelebilir. Ancak Journal of Health Psychology‘de yer alan, Florida Gulf Coast Üniversitesi‘nin yaptığı bir çalışmaya göre yüksek IQ’ya sahip insanlar diğer insanlara kıyasla daha uzun süre tembellik yaptığı ortaya çıktı.

Zeki insanların daha zor sıkıldığı, bu sebeple düşünmeye daha çok zaman ayırdığı araştırma sonuçları arasında sunuldu. Aktif insanların ise tembellik yapmaktan daha uzakta olduğu, fiziksel aktivitelere daha çok zaman ayırdığı belirtildi.

Bunun sebebinin de daha az düşünme isteğiyle ya da hızlı sıkılma durumuyla yakından ilişkili olduğu belirtiliyor. Araştırma kapsamında 30 kişilik bir grup yapılan test sonucunda “düşünür”, diğer 30 kişi de “düşünür olmayan” şeklinde isimlendirilmiş. Ardından verilen bilekliklerle hafta boyunca katılımcıların fiziksel aktiviteleri ölçülmüş. Sonuçlar göstermiş ki “düşünür”ler diğer gruba göre çok daha az hareket ediyor. Ancak hafta sonu iki grubun fiziksel aktiviteleri arasında bir fark görüntülenemezken bu duruma henüz araştırmacılar tarafından bir açıklama getirilememiş.

Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir